سال :      ماه :  


تاریخ انتشار: 22/03/1392
13: 26  : ساعت  

کد خبر:
ائتلاف گازی ایران و آذربایجان

مهر: همزمان با توافق‌های جدید گازی تهران - باکو و مخالفت آلمان و گرجستان با پیشنهادهای گازی روسیه، ایران آمادگی خود را به منظور افزایش صادرات گاز به کشورهای منطقه قفقاز به ویژه ارمنستان اعلام کرد.

اواسط خرداد ماه سالجاری سهام شرکت توزیع گاز آرگ ارمنستان توسط شرکت گازپروم روسیه خریداری شد و روسها با دستیابی به این موفقیت فشارها بر دولت ایروان به منظور کاهش و یا توقف واردات گاز ایران افزایش دادند.

بر این اساس برخی از نمایندگان پارلمان ارمنستان تاکید کرده بودند: دولت این کشور تحت فشار مسکو مالکیت خط لوله انتقال گاز ایران به ارمنستان را به گاز پروم روسیه واگذار کرده و به اعتقاد نمایندگان پارلمان ارمنستان، گازپروم به منظور توقف واردات گاز ارمنستان از ایران و یکه تازی در بازار گاز ارمنستان، اقدام به خرید این خط لوله کرده است.

با افزایش فشارهای گازی گازپروم، برخی از مقامات دولت ایروان همچون آرمن موسیسیان وزیر انرژی تیگران سرگیسیان نخست وزیر ارمنستان با ادعای گران بودن گاز ایران در مقایسه با گاز وارداتی روسیه اعلام کردند: کشورش واردات گاز از ایران را متوقف خواهد کرد.

همزمان با این تغییر و تحولات گازی، هفته گذشته ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دو قطب تولید و صادرات گاز منطقه خاورمیانه و حوزه دریای خزر پشت درب های بسته مذاکراتی را به منظور توسعه همکاری های گازی در باکو انجام دادند.

با به پایان رسیدن مذاکرات گازی باکو، مسئولان جمهوری آذربایجان با استقبال از پیشنهادهای گازی تهران از افزایش صادرات و همکاری های گازی با ایران خبر داده و حتی ناطق عباسف معاون وزیر صنعت و انرژی آذربایجان با اشاره به افزایش تولید گاز این کشور به 54 میلیارد مترمکعب تا سال ٢٠٢٠ میلادی خواستار افزایش طرح های مشترک صادرات، سوآپ و ترانزیت گاز با ایران شد.

قیام گرجستان و ارمنستان علیه گاز روسها

بازار گاز روسیه این روزها در کشورهای اروپایی با تهدیدی به نام "شیل گس" روبرو شده است و غول گازی جهان به منظور حفظ بازارهای سنتی گاز خود در قاره سبز اقدام به کاهش قیمت گاز و ارائه تخفیف های گازی کرده اند که البته این سنارو تاکنون موفق نبوده است.

از این رو پس از مخالف آلمان با پیشنهادهای گازی روسیه، گرجستان هم دست رد به طرح روسیه مبنی بر از سرگیری واردات گاز طبیعی از این کشورگازخیز شده و نکته قابل توجه آن است که گرجستان کریدور انتقال گاز روسیه به ارمنستان است.

در همین حال میخاییل ساکاشویلی رئیس جمهوری گرجستان با مخالفت نسبت به ازسرگیری واردات گاز از روسیه تاکید کرده است: از سرگیری واردات گاز طبیعی از روسیه می تواند استقلال گرجستان را به مخاطره بیندازد.

گرجستان در سال 2007 میلادی خرید گاز از روسیه را متوقف و خرید گاز از آذربایجان را آغاز کرد زیرا دولت تفلیس معتقد است: افزایش گازبها از سوی روسیه اقدامی سیاسی بوده و این افزایش گازبها به منظور تنبیه گرجستان است.

عقب نشینی گازی ارمنستان

با گذشت حدود 10 روز از مواضع تند ایروان علیه گاز ایران، آرتسویک میناسیان، معاون حزب فدراسیون انقلابی ارمنستان با بیان اینکه گاز وارداتی از روسیه به ارمنستان ارزان ترین گاز منطقه نیست، گاز ایران جایگزین خوبی براي گاز وارداتی از روسیه اعلام کرده است.

این مقام ارمنی با تاکید بر اینکه در صورت افزایش گازبها در ارمنستان، هیچ شهروندي در ارمنستان نخواهد ماند و روسیه نمی تواند این حقیقت را کتمان کند که از گاز به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می کند، تاکید کرد: برنامه گازپروم روسیه براي افزایش گازبها در ارمنستان، اقدامی بی دلیل و نامعقول ضمن آنکه لازم است که شرکت آرمروسگازپروم ملی شود تا واردات گاز از ایران و منابع جایگزین انرژي بررسی شود.

تیگران سرکیسیان نخست وزیر ارمنستان هم اخیراب ا بیان اینکه شرکت سرمایه گذاري مشترك روسیه-ارمنستان (آرمروسگازپروم) از دولت ارمنستان خواسته است تا گازبهاي شهروندان ارمنی را  از 316 دلار براي هر یکهزار مترمکعب گاز به 530 دلار افزایش یابد، بیان کرد: روسیه هر یک هزار مترمکعب گاز خود را با قیمت 189 دلار و مشابه با قیمتی که از بلاروس مطالبه می کند به ارمنستان می فروشد.

آرمن مووسیسیان وزیر انرژي و منابع طبیعی ارمنستان هم در جدیدترین اظهارات خود تاکید کرده است: ارمنستان به خرید گاز از ایران ادامه می دهد.

آمادگی ایران برای افزایش صادرات گاز به قفقاز

ايران و ارمنستان سال 1383 قراردادي به منظور تهاتر گاز و برق امضا کردند که مطابق با اين توافق قرار بود حجم صادرات گاز ايران تا سال 2010 ميلادي به يک ميليارد متر مکعب در سال افزايش يابد.

در حال حاضر به طور متوسط روزانه بيش از يک ميليون متر مکعب گاز طبيعي از طريق تاسيسات مرزي نوردوز به اين کشور همسايه صادر مي شود که براي انتقال گاز طبيعي به ارمنستان خط لوله اي به قطر 30 اينچ و به طول 113 کيلومتر حدفاصل تبريز تا مرز ارمنستان ساخته شده است.

مدت قرارداد تهاتر گاز ايران و برق ارمنستان را 20 ساله بوده که قرارداد صادرات گاز ايران به ارمنستان يک قرارداد چهار جانبه ميان شرکت ملي صادرات گاز ايران، شرکت توانير، شرکت ايروان تي پي پي و شرکت برق ارمنستان است.

با این وجود اخیرا مسئولان گازی ایران از آمادگی دولت تهران به منظور افزایش صادرات گاز طبیعی به کشورهای منطقه قفاز به ارمنستان خبر داده اند ضمن آنکه محمد رئیسی سفیر ایران در ایروان گفته است: ایران آماده کمک به ارمنستان در زمینه عرضه گاز به مقدار و اندازه ای است که می تواند.منبع خبر:
سرفصل اخبار آنلاین
صفحه اصلی - شناسنامه آرشیو مردم - آرشیو مردم سالاری - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته