نسخه شماره 2572 - 1389/11/25 -

 انتقال250ميليارد دلار سرمايه انساني ايران به آمريکا با مهاجرت نخبگان 
 معاون وزيرعلوم از فعاليت بيش از 250هزار متخصص ايراني درآمريکا وکانادا خبرداد

معاون وزير علوم با اشاره به مهاجرت 250 هزار متخصص ايراني به آمريکاي شمالي، ارزش سرمايه هاي انساني منتقل شده از مهاجرت اين نخبگان را حدود 250 ميليارد دلار ارزيابي و خاطرنشان کرد: هيچ انسان عاقلي نمي گذارد سرمايه اش به اين شکل از بين برود، لذا ايجاد زيرساخت و فراهم کردن شرايط براي افرادي که تمايل دارند و مي توانند توانمندي هايشان را به داخل کشور منتقل کنند به عنوان يک اصل مطرح است.
به گزارش ايسنا، دکتر حسين نادري منش که به عنوان دبير همايش «نقش فناوري هاي نوين در ارتقاي زندگي انساني;  فرصت ها و چالش ها» با خبرنگاران سخن مي گفت با اشاره به برگزاري اين همايش طي روزهاي 30 بهمن ماه و اول اسفند ماه در جزيره کيش، خاطرنشان کرد: رياست جمهوري، شوراي عالي ايرانيان خارج از کشور، معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و وزارت علوم و تحقيقات و فناوري مسوول برگزاري اين همايش هستند که ايده برگزاري آن در زمان برگزاري همايش ايرانيان خارج از کشور مطرح شد.
وي با اشاره به آمار تعداد ايرانيان خارج از کشور خاطرنشان کرد: اين آمار از چهار تا شش ميليون نفر متغير است و بر اساس برخي گزارش هاي موجود بيش از 250 هزار مهندس و پزشک و متخصص در آمريکايي شمالي حضور دارند. اگر اين تخمين صحيح باشد از آن جا که تربيت هر متخصص حدود يک ميليون دلار براي کشور مقصد هزينه در بر دارد وجود 250 هزار متخصص در آمريکاي شمالي يعني 250 ميليارد دلار سرمايه يک کشور.
نادري منش در بخش ديگري از سخنان خود درباره اهداف برگزاري همايش «نقش فناوري هاي نوين در ارتقاي زندگي انساني;  فرصت ها و چالش ها» گفت: دانشمندان چند رشته که تحت عنوان فناوري هاي نوين فعاليت مي کنند، مي توانند نتايج تحقيقات خود را به داخل کشور منتقل کنند و با مسوولان آموزش عالي کشور، پارک هاي علم و فناوري و ستادهاي فناوري هاي نوين در داخل کشور همراه شوند تا محيطي براي تعاملات علمي فراهم شود.
معاون آموزشي وزير علوم توضيح داد: شناخت متقابل ايرانيان متخصص داخل و خارج از کشور از توانمندي هاي طرفين از ديگر اهداف جدي اين همايش مي باشد.
وي تصريح کرد: همچنين ايجاد فرصت مبادله اطلاعات محققان داخل و خارج از کشور و برقراري ارتباط مستمر با متخصصان خارج از کشور از اهدافي است که در اين راستا فعاليتهايي صورت گرفته است.
نادري منش، اقتصاد و تجارت، همکاري هاي بين المللي، سلامت و بهداشت، اخلاق عد الت در توسعه علمي و محيط زيست را از محورهاي همايش مذکور برشمرد و گفت: نانو فناوري، فناوري زيستي، هوا فضا، علوم شناختي، ICT، ميکروالکترونيک و انرژي هاي نو از جمله فناوري هاي نويني هستند که به عنوان موضوعات همايش انتخاب شده اند.
به گزارش ايسنا، نادري منش با بيان اينکه طي ساليان اخير جمهوري اسلامي ايران در اين راستا قدم هاي خوبي را برداشته است، اظهار کرد: وظيفه تعامل با ايرانيان خارج از کشور بر عهده معاونت علمي رياست جمهوري و ستادهاي تابعه گذاشته شد تا از ايرانيان خارج از کشور دعوت به عمل آ ورند.
وي خاطرنشان کرد: در مجموع 550 نفر از متخصصان در همايش حضور خواهند داشت که انتظار مي رود جمعيتي بيش از 600 نفر در اين همايش شرکت کنند.
نادري منش گفت: همچنين در اين همايش 7 پنل در رابطه با 7 فناوري گفته شده برگزار مي شود که مسووليت آن بر عهده مسوولان ستادها است.
وي اظهار کرد: بر اساس آ مار اوليه اي که در دست است، تعداد 130 نفر در زمينه فناوري هاي زيستي، 40 نفر در انرژي هاي نو، 15 نفر در علوم شناختي، 65 نفر در فناوري اطلاعات و ميکرو الکترونيک، 60 نفر در زمينه نانو فناوري و 40 نفر در بخش هوا فضا در اين همايش شرکت مي کنند، همچنين از اروپا 40 نفر، 25 نفر از آمريکا، 20 نفر از کانادا و نيز افرادي از استراليا، ژاپن و اروپاي شرقي و آسياي شرقي در همايش حضور دارند.
نادري منش خاطرنشان کرد: نمايشگاه مختصري از دستاوردهاي يکي، دو ستاد فناوري برگزار مي شود و نيز مجموعه اي شامل معرفي 100 محصول و پروژه به ثمر رسيده به فارسي و انگليسي چاپ و منتشر خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان