نسخه شماره 2568 - 1389/11/20 -

 کلنگ آغاز عمليات اجرايي احداث سايت ايران خودرو در شهرک صنعتي سمنان به زمين زده شد
 تحول بزرگ اقتصادي در استان سمنان 

به مناسبت گراميداشت دهه مبارک فجر و با حضور مدير عامل ايران خودرو، استاندار سمنان، دکتر مصطفي کواکبيان نماينده مردم شهرستان هاي سمنان و مهدي شهر در مجلس شوراي اسلامي، حجت الاسلام والمسلمين عبدوس امام جمعه موقت سمنان، معاونان استاندار، فرماندار و شهردار سمنان، مديران کل استان و برخي از مديران ايران خودرو از جمله دکتر ظهيري و مهندس طاهري، اعضاي شوراي مرکزي بنياد توسعه سمنان  و شماري از شهروندان سمناني کلنگ احداث ششمين سايت ايران خودرو با ظرفيت توليد سالانه يک صد هزار دستگاه خودرو در شهرک صنعتي سمنان به زمين زده شد.   
اين سايت در راستاي سياست هاي ايران خودرو مبني بر بومي سازي صنعتي و تمرکز زدايي از مرکز در زميني به مساحت 56 هکتار احداث مي شود.  
مدير عامل شرکت ايران خودرو در مراسم کلنگ زني اين سايت خودروسازي گفت: سايت ايران خودرو در فاز اول در سمنان شامل مونتاژ خودرو است که انواع توليدات سمند را عرضه مي کند. 
جواد نجم الدين  افزود: فاز اول اين سايت با اشتغالزايي 600 نفر در مدت 9 ماه اجرا مي شود.  
وي يادآورشد: در فازهاي بعدي پايگاه هاي توليد موتور، گيربکس و اکسل در ديگر شهرهاي استان سمنان ايجاد مي شود که هدف از آن توليد روزانه دو هزار دستگاه موتور براي توليد خودرو در کشور است.   وي اضافه کرد: اين سايت در قالب تفاهم نامه اي با استان سمنان اجرا مي شود و در قالب آن بيش از يک هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري و اشتغالزايي هفت هزار نفر را به همراه دارد.  
وي افزود: سايت سمنان در نهايت به يکي از سايت هاي مهم توليد خودرو در کشور تبديل مي شود و ايجاد اين سايت به طور غيرمستقيم براي 200 هزار نفر در منطقه شغل ايجاد خواهد کرد.  
وي همچنين بر امکان سرمايه گذاري مردم و بخش خصوصي در اين کارخانه تاکيد کرد.
مديرعامل شرکت ايران خودرو در ادامه گفت: ايران خودرو در ساخت قطعه و خودرو در منطقه خاورميانه و آفريقا حرف اول را مي زند.  نجم الدين افزود: ايران خودرو بزرگ ترين توليد کننده خودرو در خاورميانه است.  
وي با اشاره به افزايش توليد اين شرکت در سال جاري به 780 هزار دستگاه انواع خودرو گفت: در برنامه اين شرکت است که اين تعداد در دو تا سه سال آينده به توليد يک ميليون دستگاه خودرو برسد.  
وي با اشاره به ايجاد سايت هاي مختلف ايران خودرو در نقاط مختلف کشور از جمله بابل، کرمانشاه، سمنان، خراسان و... گفت: در افق 1404 توليدات ايران خودرو به سه ميليون دستگاه در سال افزايش مي يابد و اين حجم توليد به تنهايي نمي تواند در تهران متمرکز باشد.  
وي از طراحي موتور کم مصرف در ايران خودرو خبر داد و گفت: با توجه به هدفمندي يارانه ها و لزوم کاهش مصرف انرژي توليد اين موتور در دستور کار ايران خودرو قرار دارد.  
نجم الدين طراحي پلت فرم را از ديگر برنامه هاي ايران خودرو اعلام کرد و اظهار داشت: دو پلت فرم در دستور طراحي و توليد اين شرکت قرار دارد که با ارائه آن در سال هاي آينده کليه مراحل طراحي و توليد همه قسمت هاي خودرو در داخل انجام مي شود.  
پلت فرم به قطعات غيرمشهود خودرو اطلاق مي شود.  
مدير عامل ايران خودرو گفت: در دولت هاي نهم و دهم به صنعت خودرو که اهميت بالايي در اشتغال و اقتصاد کشور دارد توجه شده و اين صنعت از رشد و توسعه بسيار خوبي برخوردار شده است.  
نجم الدين در اين مراسم با تقدير از مسئولان استان سمنان و نمايندگان مردم استان در مجلس از دکتر کواکبيان نماينده مردم شهرستان هاي سمنان و مهديشهر در مجلس شوراي اسلامي تقدير ويژه کرد و گفت: قطعا اگر پيگيري و پافشاري نماينده سمنان در مجلس براي ايجاد و احداث اين واحد در سمنان صورت نمي گرفت انگيزه اي براي همکاران و هيات مديره ايران خودرو ايجاد نمي شد و سرانجام پيگيري مستمر ايشان منجر به موافقت احداث اين واحد شد.
وي تاکيد کرد: مردم سمنان بايد  قدر خدمات اين نماينده را بدانند و وي را ياري کنند.
استاندار سمنان هم در اين مراسم با برشمردن ويژگي هاي مردم استان و حضور آنان در عرصه هاي مختلف و با تبريک فرا رسيدن دهه مبارک فجر گفت: تاثيرات انقلاب اسلامي ايران بر مردم ساير کشورهاي جهان آن قدر زياده بوده است که امروز شاهد قيام مردم تونس، مصر، اردن، لبنان و ساير کشورهاي اروپايي هستيم و اين ناشي از اراده خداوند بزرگ است.
عباس رهي با بيان اين که  استان سمنان داراي پتانسيل ها و قابليت هاي فراواني است و با 8 استان بزرگ کشور همجوار بوده و راه هاي ارتباطي شرق به غرب از ويژگي هاي ممتاز آن است اظهار داشت: استان سمنان در بحث مسکن مهر رتبه اول کشور را دارد و در ايجاد شغل نيز در رتبه ممتاز کشوري قرار دارد. استاندار سمنان گفت: اختصاص بيش از 100 هزار ميليارد ريال اعتبار به اين استان به عنوان ره آورد سه سفر استاني دولت به استان سمنان اين استان را در آستانه تحولي عظيم قرار داده است. رهي گفت: در دور اول سفر 46 هزار ميليارد ريال، دور دوم 25 هزار ميليارد ريال و در دور سوم 30 هزار ميليارد ريال براي عمران و آباداني استان سمنان اختصاص يافته است.  
وي سمنان را در اجراي مصوبات سفرهاي استاني از استان هاي مطرح در کشور دانست و گفت: مصوبات دور اول مراحل پاياني خود را مي گذراند و پيشرفت مصوبات دور دوم سفر نيز تا پايان امسال بايد از 65 درصد فعلي به بيش از 80 درصد برسد.  
رهي گفت: اعتبارات دور سوم بدون محاسبه اعتبارات بخش آب است چرا که براي تامين آب مورد نياز استان هيات دولت در نشست استاني سقف اعتباري تعيين نکرد.   وي گفت: اين در حالي است که براي ساخت دو طرح عظيم آزاد راه حرم تا حرم 40 هزار ميليارد ريال و قطار سريع السير تهران - مشهد 15 هزار ميليارد ريال اعتبار اختصاص يافته است.   وي با بيان اين که در دور سوم سفر تمام نيازهاي استان سمنان پيش بيني و ديده شده است خاطرنشان ساخت: با اجراي اين مصوبات و بهره برداري از آن، استان سمنان به بالندگي و توسعه مناسبي دست مي يابد.  
رهي افزود: با پيگيري انجام شده بنا شده است که احداث آزاد راه تهران - مشهد و همچنين قطار ريلي سريع السير با حداقل فاصله به مراکز شهرهاي استان احداث شود و دولت دهم نيز تا پايان عمر اين دولت 20 هزار ميليارد تومان هزينه خواهد کرد. استاندار سمنان همچنين با تشکر از پيگيري مستمر نمايندگان استان به ويژه نماينده سمنان و مهديشهر گفت: ايشان امروز ايثار کردند و خودشان گفتند صحبت نمي کنند.
امام جمعه موقت سمنان هم در اين مراسم صنعت را نمايانگر اسم صانع اصلي نظام هستي يعني خداوند تبارک و تعالي دانست و گفت: امروز کشور ايران در تمامي زمينه ها به عنوان الگو در جهان مطرح است.
 حجت الاسلام  والمسلمين عبدوس به افق ديد رهبر معظم انقلاب  براي ايران در 50 سال آينده اشاره کرد و گفت: همانگونه که رهبري معظم انقلاب فرمودند ايران در 50 سال آينده بايد به مرحله اي از فنون و تکنيک برسد که مردم جهان براي فرا گرفتن اين فنون و تکنيک زبان فارسي را آموزش ببينند.وي با تقدير از کليه مسئولان به خصوص نماينده مردم شهرستانهاي سمنان و مهديشهر در مجلس شوراي اسلامي در پيگيري براي احداث اين واحد ايران خودرو گفت: با ايجاد اين واحد در استان سمنان براي 7 هزار نفر به طور مستقيم و 200 هزار نفر به صورت غير مستقيم شغل ايجاد خواهد شد.
عبدوس با تاکيد بر گسترش سرمايه گذاري و ايجاد اشتغال در کشور و همچنين مشارکت مردم و سرمايه گذاري آنان گفت: بايد سطح رفاه و آگاهي مردم در زمينه هاي مختلف آنقدر افزايش يابد که ديد مردم دنيا نسبت به ايران قوي شود.
در پايان اين مراسم تفاهم نامه ايجاد سايت ايران خودرو در استان سمنان في مابين مهندس نجم الدين مديرعامل شرکت ايران خودرو و عباس رهي استاندار سمنان مبادله شد. شايان ذکر است در ابتداي اين مراسم علي اصغر جمعه اي رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن استان سمنان ضمن خير مقدم، از احداث اين کارخانه به عنوان يکي از زير ساخت هاي انتقال پايتخت سياسي تقدير و تشکر کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان