نسخه شماره 2568 - 1389/11/20 -

 سخنگوي وزارت امورخارجه:
 اظهارات مقامات مصر از نظر مردم اعتبار ندارد  
 برخي اظهارات مسوولان هلند غيرمسوولانه است

سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان، در پاسخ به اظهارات يکي از مقامات وزارت خارجه مصر درباره اين که تحولات مصر مسائل داخلي است و کشورهاي ديگر در آن دخالت نکنند، گفت: حرکت بزرگي در مصر در حال وقوع است که اين حرکت از سوي مردم رقم مي خورد و اولين اقدام آن ها زير سوال بردن اعتبار و صلاحيت کساني است که تصدي حکومت را بر عهده داشتند . کسي که از نظر مردم اعتبار ندارد حرفش براي مردم ما هم اعتبار نخواهد داشت.
به گزارش ايسنا، رامين مهمان پرست  سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشورمان  صبح ديروز در نشست هفتگي اش با خبرنگاران درباره گفت وگوها در حاشيه نشست 1+5 در استانبول در مورد تبادل سوخت نيز گفت: بارها اعلام کرده ايم که آمادگي مبادله سوخت را در چارچوب بيانيه تهران داريم. هر چند ما فعاليت هاي خود را ادامه مي دهيم و براي تامين نيازمان زمان را از دست نخواهيم داد.
دستيار ويژه وزير امور خارجه در مورد اين که کاترين اشتون گفته است پيشنهاد اصلاح شده معادله سوخت روي ميز است گفت: چارچوب مواضع ما در مورد تبادل سوخت کاملا روشن است هر زمان آمادگي در طرف مقابل براي تبادل سوخت به وجود بيايد براساس بيانيه تهران مي توانيم مذاکرات خود را دنبال کنيم ما همواره اين آمادگي را داريم. معتقدم اين که مرتب مي گويند اين موضوع روي ميز است يا زير ميز قرار دارد هيچ کدام تاثير جدي اي ندارد اگر آمادگي براي تبادل سوخت دارند ما هم آماده ايم.
دستيار ويژه وزير امور خارجه کشورمان در ادامه در  پاسخ به مردم سالا ري در مورد اجرايي شدن پيمان استارت ميان آمريکا و روسيه گفت: اگر بخواهد حرکتي در دنيا توسط دارندگان سلاح هاي هسته اي صورت گيرد تا از ذخاير سلاح هاي هسته اي کاسته شود و در نهايت منجر به از بين بردن سلاح ها شود تا جهاني عاري از سلاح هسته اي داشته باشيم اين حرکت بايد به صورت جدي دنبال شود. اما ترديد وجود دارد که کشورهاي دارنده سلاح هسته اي اقدام جدي اي براي خلع سلاح در سطح جهاني داشته باشند.
سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: تا زماني که آن ها به داشتن اين سلاح ها افتخار مي کنند و ملت ها را براي دور کردن از حقوق شان به استفاده از اين سلاح ها تهديد مي کنند و خاطره ذهني مردم دنيا از جنايات کشورهايي که به وسيله بمب هاي هسته اي صدها هزار نفر از مردم بي گناه را از بين بردند هنوز پاک نشده باشد، ملت ها باور نمي کنند اراده جدي اي براي خلع سلاح و از بين بردن سلاح هاي کشتار جمعي در بين کساني که اکنون اين سلاح ها را در اختيار دارند به وجود آمده باشد. اميدواريم حرکت عظيمي که اراده ملت ها را همراه خود دارد براي از بين بردن همه سلاح هاي کشتار جمعي به راه افتد.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشورمان اضافه کرد: کشور ما براي اين مساله تلاش جدي کرده است و در اجلاس خلع سلاح سال گذشته با حضور 60 کشور دنيا اين موضوع را دنبال کرده و امسال نيز اجلاس ديگري در پيش خواهيم داشت که در خصوص خلع سلاح و در سطح کارشناسي خواهد بود. اين حرکت را تا رسيدن به نقطه نهايي و از بين بردن همه سلاح هاي هسته اي دنبال خواهيم کرد.
مهمان پرست همچنين در پاسخ سوال ديگر مردم سالا ري درباره اظهارات برخي از مقامات هلند در مورد پرونده تبعه ايراني که به جرم قاچاق مواد مخدر اعدام شده بود، گفت: برخي اظهارات مسوولان هلند غيرمسوولانه است. جاي تاسف دارد که کشورهايي که مدعي دفاع از حقوق بشر هستند و هميشه سعي مي کنند خود را کشورهاي متمدني جلوه دهند از پرونده هايي حمايت مي کنند که موضوع آن يا جنايت است يا خيانت و يا قاچاق مواد مخدر است. افکار عمومي مردم دنيا قضاوت مي کنند که ملتي که براي مبارزه با مواد مخدر چهار هزار شهيد مي دهد و هزينه هاي سنگيني متحمل مي شود متمدن است يا کشوري که از پرونده فرد قاچاقچي حمايت مي کند که در هلند نيز به دليل سوابقش مجرم شناخته شده بود. ملت هاي دنيا در اين رابطه قضاوت مي کنند که کدام کشور متمدن است.
وي تاکيد کرد: مسيري که کشورهاي غربي دنبال مي کنند مسير بن بستي است. اگر قرار باشد ايده هاي اين کشورها حتي در منطقه خودشان محقق شود متاسفانه کشورهايي که مانند هلند اين گونه اقدامات را در دستور کار دارند در آينده به کشورهايي مملو از قاچاقچيان،  جنايتکاران و خيانتکاران تبديل خواهد شد. نمونه ديگر مسير غلط کشورهاي غربي و به خصوص هلند را مي توانيم در مسير حمايت از تروريسم مشاهده کنيم کساني که پرونده هاي بيش از 12 هزار ترور را در سابقه خود دارند، متاسفانه توسط اين کشورهاي مدعي حقوق بشر حمايت مي شوند. رفتار اين دولتمردان، کشورهاي آن ها را به مامني براي قاچاقچيان و جنايتکاران و تروريست ها تبديل مي کند.
او همچنين پاسخ به سوال خبرنگاري که مدعي شد يکي از مقامات عالي رتبه سپاه پاسداران گفته در صورت تهديد ايران تنگه هرمز بسته خواهد شد، گفت: اين نقل قول ها در راستاي ايران هراسي و فضاسازي انجام مي شود. ما هيچ احساس تهديدي نمي کنيم.
به گزارش ايسنا، مهمان پرست در ابتداي اين نشست ضمن گراميداشت دهه فجر خاطرنشان کرد: اميدواريم حضوري گسترده از سوي مردم عزيز کشورمان در تاييد مکرر و مجدد انقلاب اسلامي و آثار و برکات آن شاهد باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان