نسخه شماره 2568 - 1389/11/20 -

 محمود احمدي نژاد:
 شاهد جوشش و انفجار خودباوري در ايران هستيم  

احمدي نژاد در سومين جشنواره ملي نوآوري و شکوفايي فجر انقلاب اسلامي با اشاره به اينکه شاهد جوشش و انفجار خودباوري در ايران هستيم، گفت: هر اختراع و نوآوري يک گام به سمت خدايي شدن انسان است، خلاقيت و نوآوري گامي در جهت شکوفا کردن استعدادهايي است که خداوند در جهان و در انسان ها قرار داده است.
به گزارش ايسنا محمود احمدي نژاد با تاکيد بر اختراعات در جهت مفيدتر کردن زندگي گفت: علم زماني مفيد است که در خدمت جامعه، رفاه و سعادت آن باشد و الا علمي که در قفسه هاست يا در جهت تخريب انسان هاست نبودش بهتر است. در عرصه علم و خلاقيت و نوآوري، بشريت در گام هاي اوليه قرار دارد و بايد به جايي برسد که بر عالم مادي اشراف کامل داشته باشد و اين مهم تنها از راه علم و کار علمي و نوآوري و اختراع امکان پذير است.
وي افزود: امروز در ايران عزيز، دانشمندان، نخبگان، مخترعان و نوآوران فعاليتشان يک مجاهده است و ما خداي را سپاسگزاريم که با برگزاري چنين جشنواره هايي ميعاد انسان هاي خلاق و مبتکر و انسجام و همکاري آنها را مي بينيم. بايد دانست که دانشمندان و عالمان حقيقي هيچ گاه با هم اختلاف و دشمني ندارند و هرچه اختلاف و دشمني وجود دارد به خاطر جهل است. عالمان هرچه عالم تر باشند موحدتر و در عين حال مهربان تر و صميمي تر مي شوند.
رييس جمهور ابراز اميدواري کرد که اين جشنواره در آينده به جشنواره اي بين المللي تبديل شود که محل ملاقات انسان هاي شايسته و دلسوز از سراسر دنياست.  احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود وظيفه بنياد ملي نخبگان و معاونت علمي و فناوري رييس جمهور را باز کردن راه و دادن فرصت به نخبگان دانست و گفت: دولت لايحه اي را به مجلس ارايه داد که خوشبختانه مجلس آن را تصويب کرد که بر اساس آن صندوق حمايت از مخترعان و نخبگان تاسيس مي شود که بودجه خيلي خوبي هم دريافت کرده است.
وي ادامه داد: وزارت تعاون و بانک توسعه نيز اعلام کرده اند که تسهيلات به صورت قرض الحسنه در اختيار مخترعان و نخبگان قرار مي دهند و اين خيلي خوب است. اميدوارم اين دولت بتواند مردم را از دست تسهيلات 14 درصد و 15 درصد و بيشتر از آن رها کند و البته بايد دانست کسي که به دنبال اختراع و نوآوري است، به دنبال حساب کتاب کردن و چرتکه انداختن نيست و وام قرض الحسنه بايد در اختيارش قرار گيرد.  وي از نخبگان خواست که در نوآوري هاي خود به ابعاد انساني کار توجه کنند و گفت: ما در آستانه جهش هاي بزرگ علمي و نوآوري هستيم و ديگراني بودند که راهي را رفتند که خسارات زيادي را به بشريت وارد کرد و بايد بدانيم که راه ما از آن ها جداست. نوآوري ها و پيشرفت ها بايد در خدمت صلح و عدالت باشد و در جهت تکريم انسان ها باشد.
رييس جمهور هم چنين از نخبگان و نوآوران خواست که خودباوري را در خود تقويت کنند و گفت: امروز در ايران شاهد جوشش و انفجار خودباوري هستيم که حاصل آن نوآوري و اختراعاتي است که ارايه مي شود. اين خودباوري بايد حفظ شود; چرا که کسي که خودباوري داشته باشد مي تواند خدايي زندگي کند. همه همت شيطان اين است که انسان را تحقير کند تا بتواند بر او تسلط يابد.
احمدي نژاد هم چنين از نخبگان و نوآوران خواست که به کار خستگي ناپذير و تلاش هاي خود ادامه دهند و گفت: همه  آن چه که در تاريخ بشريت به آن افتخار مي شود حاصل کار و تلاش است. ابن سينا که آثار به جاي مانده از او باعث افتخار تمامي بشريت است نيمي از عمر خود را در حال فرار از دست حاکمان فاسد بود اما با اين حال تلاش هايش امروز باعث افتخار بشريت است.
رييس جمهور در پايان در پاسخ به سخنان يکي از نخبگان که از ثبت اختراعات و سوداگري در اين زمينه انتقاد داشت، گفت: هم اکنون طبق قانون، ثبت اختراعات زير نظر قوه  قضايي انجام مي شود اما در جلسه  اخير شوراي عالي انقلاب فرهنگي در اين زمينه بحث شد و به نظر ما از آن جايي که داوري در زمينه اختراعات بايد به وسيله کارگروه علمي و متخصص انجام شود، به نظر مي رسد نحوه  ثبت اختراعات و رسيدگي به آنها بايد مورد تجديدنظر قرار گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان