نسخه شماره 2544 - 1389/10/20 -

 گابريل گيفوردز نماينده ايالت آريزونا ترور شد
 شوک مرگبار به نمايندگان کنگره آمريکا 
نويسنده : علي ودايع

مردي مسلح در شهر توسان ايالت آريزوناي آمريکا شش تن را کشته و 13 نفر را زخمي کرده است. يک قاضي فدرال و يک دختر نه ساله از جمله کشته شدگان هستند و يکي از نمايندگان دموکرات آريزونا در کنگره هم به شدت زخمي شده است.
اين واقعه روز شنبه (هشتم ژانويه) حدود ساعت 10 صبح به وقت محلي مقابل يک شعبه فروشگاه سوپر مارکت "سيف وي" و هنگامي که گابريل گيفوردز، يکي از اعضاي دموکرات مجلس نمايندگان، با تعدادي از ساکنان حوزه انتخاباتي اش ديدار مي کرد، اتفاق افتاد. جان رول، يکي از قضات فدرال مستقر در آريزونا، که در محل حاضر بود نيز از جمله افرادي است که در اين واقعه کشته شد. يک دختر نه ساله نيز به قتل رسيده است.
خانم گيفوردز، 40 ساله، از ناحيه سر مورد هدف گلوله قرار گرفته است. او در بيمارستاني مورد عمل جراحي قرار گرفته و به گفته سخنگوي تيم جراحي، حالش "وخيم" است. گزارش هاي اوليه رسانه اي حاکي از اين بود که قانونگذار گيفوردز 40 ساله به دنبال اين تيراندازي کشته شده است.
مردي به نام جارد لي لافنر، 22 ساله به عنوان مهاجم معرفي شده که توسط شماري از مردم حاضر در گردهمايي خلع سلاح و به پليس تحويل داده شد. انگيزه وي از اين حمله روشن نيست.
پليس آريزونا معتقد است که سياستمدار دموکرات هدف اصلي اين حمله بوده است. گابريل گيفوردز از ميانه روهاي دموکرات محسوب مي شود. به نظر پليس، مهاجم به تنهايي عمل نکرده و به همراه شخص ديگري که هويتش اعلام نشده، به محل آمده بود که هم اکنون ماموران پليس در پي او هستند.
سخنگوي تيم جراحان شنبه در کنفرانسي خبري گفت که گلوله به سر گابريل گيفوردز اصابت کرده و از آن خارج شده است. وي ابراز خوش بيني کرد که خانم گيفوردز زنده بماند.
پس از حادثه تيراندازي در آريزونا وضعيت بحراني براي نمايندگان کنگره آمريکا برقرار است. نمايندگان جمهوري خواه برنامه  جنجالي خود را براي راي گيري درباره قانون لغو اصلاح نظام درماني در اين کشور به تاخير انداختند.
باراک اوباما در پيامي اين حادثه را تراژدي وحشتناک خواند و به تمجيد از اين عضو دموکرات مجلس نمايندگان پرداخت; رئيس جمهوري آمريکا، روز شنبه رابرت مولر، رئيس پليس فدرال (اف بي اي) را به آريزونا اعزام کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه به نقل از شبکه تلويزيوني "فاکس نيوز"، مقامات امنيتي يک "بسته ي مشکوک" را در دست بررسي دارند که پيش از سو»قصد به دفتر خانم گيفوردز ارسال شده بود.
اين سياستمدار دموکرات در نوامبر گذشته و پس از رقابتي نزديک با يکي از کانديداهاي جنبش محافظه کار "تي پارتي" توانست براي سومين بار به عضويت مجلس نمايندگان انتخاب شود.
مارک کلي، شوهر خانم گيفوردز، فضانورد آژانس فضايي آمريکا (ناسا) است. آنها دو فرزند دارند.
نانسي پلوسي، رهبر اقليت دموکرات مجلس نمايندگان، اين واقعه را فاجعه اي ملي خوانده است.
او گفت که خانم گيفوردز نماينده شجاع و برجسته اي است که با خود ديدگاه نسلي جديد از رهبران سياسي را به واشنگتن آورده است.
جان بينر، رئيس جمهوريخواه اين مجلس، نيز اين سو» قصد را حمله عليه همه مردم دانسته و گفته است خشونت و تهديد به خشونت عليه مقام هاي دولتي جايي در اين کشور ندارد.
اين حادثه چند روز پس از آن رخ داد که جمهوري خواهان کنترل مجلس نمايندگان آمريکا را به دست آوردند و کنگره جديد آغاز به کار کرد. در حزب دمکرات آمريکا بسياري خانم گيفوردز را شخصيتي ميانه رو مي شناسند که استعداد زيادي براي احراز مقام هاي بالاي سياسي را داراست. وي همواره نظراتي را برخلاف اکثريت هم حزبي هاي خود نمايندگي مي کرده است، حتا در مسائل بنيادين.
گيفوردز از جمله سياستمداراني بود که با قاطعيت تمام حق حمل اسلحه را به رسميت مي شناخت. او خود نيز اسلحه حمل مي کرده است. تاکيد بر کنترل سرسختانه ي مرزهاي مشترک آمريکا و مکزيک از جمله خواسته هاي وي بود.
ولي اين نماينده ميانه  روي دمکرات جزو آن دسته از سياستمداران حزبش بود که قانون بسيار سختگيرانه ي مهاجرت در ايالت آريزوناي  آمريکا را مورد انتقاد قرار مي داد.
در انتخاب رئيس فراکسيون اقليت مجلس نمايندگان، خانم گيفوردز امتناع کرد از اينکه راي خود را به نانسي پلوسي بدهد. از سوي ديگر، وي از بسياري ابتکارات و سياست هاي باراک اوباما، از جمله قانون نظام درماني کشور حمايت کرد.خانم گليفوردز از مخالفان سرسخت سارا پيلين از حزب محافظه کار جمهوريخواه است. سارا پيلين در انتخابات رياست جمهوري گذشته گليفوردز را به شدت مورد حمله قرار داده بود.
پس از راي گيري در مجلس نمايندگان در مورد قانون نظام درماني، دفتر گليفوردز در تاکسون مورد سو»قصد قرار گرفت. گزارش شده که او بارها مورد تهديد قرار گرفته است.
خانم گيفوردز بارها در مورد موضوع هاي پرمناقشه اي مانند مساله ي مهاجرت، اصلاحات نظام درماني و تحقيقات سلول هاي بنيادين ابراز نظر کرده بود.
 در اين ميان سياستمدار تندروي حزب جمهوريخواه، سارا پيلين، از اين سو»قصد ابراز تاسف کرده است.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان