نسخه شماره 2494 - 1389/08/15 -

 پيشنهاد کواکبيان براي نجات دانشگاه هاي غيرانتفاعي از خطر ورشکستگي
 کارگروه تعيين شهريه تشکيل شود  

رئيس فراکسيون دانشگاهيان مجلس پايين بودن ميزان شهريه در دانشگاه هاي غير انتفاعي را دليل اصلي ورشکستگي دانشگاه هاي غير انتفاعي دانست و پيشنهاد داد براي نجات اين دانشگاهها کارگروه تعيين شهريه تشکيل شود.
به گزارش خانه ملت،  "مصطفي کواکبيان"، به تشريح طرحي يک فوريتي پرداخت که چندي پيش با عنوان حمايت از دانشگاه هاي غيرانتفاعي در صحن مطرح کرد.
چندي پيش طرحي يک فوريتي را در صحن علني مجلس شوراي اسلامي به منظور حمايت از موسسات آموزشي غيرانتفاعي مطرح کرديد. آيا طرح اين موضوع از سوي شما به عنوان رئيس فراکسيون دانشگاهيان مجلس شوراي اسلامي را مي توان پاسخ مجلس به نامه اي تلقي کرد که چندي پيش رئيس اتحاديه دانشگاه هاي غيرانتفاعي کشور به لاريجاني نوشته بود؟
تا حدودي. آنها دغدغه جدي درباره ورشکستگي دانشگاه ها دارند که ما به عنوان فراکسيون دانشگاهيان مجلس سعي کرديم به اين دغدغه جواب بدهيم. من لازم مي دانم چند نکته را در اين باره عرض کنم. يکي اينکه حدودا 4،3 سال است که دولت بخشنامه مي کند که مراکز دانشگاهي غيردولتي حق ندارند شهريه را بالا ببرند و همان شهريه قبلي بايد از دانشجويان گرفته شود. اجازه دهيد با يک مثال موضوع را روشن تر کنيم. هر بچه اي را الان براي ثبت نام در دبيرستان هاي غيرانتفاعي ببريد نزديک به 4ميليون تومان شهريه از شما خواهند گرفت، ولي براي يک دانشگاه غيردولتي و از يک دانشجوي دانشگاه غيردولتي شهريه اي معادل 300 تا 350 هزار تومان شهريه مي خواهند و اين در حالي است که يک دانشجو در دانشگاه دولتي 4 برابر اين شهريه هزينه دارد که دولت متقبل مي شود. ما تمام بحثمان در آن طرح اين است که اين 220 موسسه که در کشور است و حدود 250 هزار دانشجو را در دانشگاه پرورش مي دهند و 8 درصد مجموعه آموزش عالي را شکل مي دهد در حال ورشکستگي است و بايد نجاتشان داد.
براي کمک به اين دانشگاه ها چه پيشنهادي داريد؟
ما مي گوييم که کارگروهي براي تعيين شهريه تشکيل شود و در آن کارگروه نمايندگاني از اين دانشگاه ها حضور داشته باشند و ميزان متعارف شهريه ها تعيين شود.
 در نامه اي که رئيس اتحاديه دانشگاه هاي غيرانتفاعي کشور به رئيس مجلس شوراي اسلامي نوشته بود 2 راهکار اساسي به عنوان راهکار نجات اين دانشگاه ها آمده بود. اول اينکه شهريه ها بالا برود و ديگر اينکه تکميل ظرفيت براي اين دانشگاه ها اعلام شود. اين 2 راهکار را براي نجات اين دانشگاه ها عملي مي دانيد؟
بحث شهريه را که اشاره کرديم; ما هم بر افزايش شهريه هاي اين دانشگاه ها تاکيد داريم اما با تکميل ظرفيت ها در شرايط فعلي زياد موافق نيستيم. طبيعي است که دانشجوي بيشتر هزينه بيشتري براي دانشگاه دارد. ما معتقديم همان بحث کارگروه تعيين شهريه را شکل بدهيم که مشکلات به صورت کلي حل شود.
 طرحي که شما مطرح کرديد با طرحي که پيش از اين در صحن علني با عنوان حمايت از موسسات غيردولتي مطرح شده بود و در ميان افکار عمومي به طرح وقف اموال دانشگاه آزاد مشهور شد چه فرقي دارد؟
تا حدودي فرق دارد. نظر هيات رئيسه هم بر اين بود که بخش هايي از آن طرحي که قبلا در مجلس مطرح شده و شوراي نگهبان برگردانده است حذف شود- بخش هايي که مربوط به دانشگاه آزاد است- اين طرح ما هم در دل آن طرح قبلي در صحن مطرح شود. چون ملتفت هستيد آن طرح قبلي هم بيشتر مربوط به موسسات غيردولتي بود که منحرف شد.
چهارشنبه گذشته فراکسيون دانشگاهيان مجلس شوراي اسلامي ديداري با رئيس قوه قضاييه داشت که ظاهرا در اين ديدار علاوه بر مسائل دانشگاهي بر مسائلي از قبيل تعريف جرم سياسي و يا پيگيري قضايي پرونده استاد فيزيک دانشگاه تهران، شهيد علي محمدي تاکيد شده بود. به طور کلي در اين جلسه درباره چه موضوعات ديگري بحث شد؟
کلا مجلس و قوه قضاييه به خصوص در ابعاد علمي و دانشگاهي ارتباطات زيادي دارند. مباحث مهمي که درباره طرح هاي علمي بايد به قانون تبديل شود; مسئله تعريف جرم سياسي، حفظ حرمت اساتيد حقوق و استفاده از تجربه آنها در امور قضايي کشور از مهمترين مسائلي بود که در اين جلسه مطرح شد. جلسه بسيار مفيد و مطلوبي بود که در پايان جلسه هم رئيس قوه قضاييه به بخشي از سوالات اعضاي فراکسيون پاسخ داد و قرار شد دستگاه قضايي هر چه زودترلايحه تعريف جرم سياسي را براي تصويب در اختيار دستگاه قانونگذاري کشور قرار دهد. همچنين موضوع بازنشسته کردن اساتيد دانشگاه هاي کشور هم در اين جلسه به عنوان يکي از دغدغه هاي اعضاي فراکسيون مطرح شد.
 به بحث بازنشسته کردن اساتيد اشاره کرديد. در ابتداي سال تحصيلي جديد و کمي قبل تر از آن موضوعاتي از قبيل اسلامي کردن دانشگاه ها و يا بازنشسته کردن اساتيد باعث شده است فضاي دانشگاهي کشور با حاشيه هايي همراه شود. درباره اين 2 موضوع نظرتان چيست؟
بالاخره ما بايد طرح عفاف و حجاب را هم در سطح کشور و هم در سطح دانشگاه ها جدي بگيريم اما ما با بحث تحميل اين موضوع مخالفيم چون ممکن است نتيجه عکس بدهد. درباره اخراج يا همان بازنشسته کردن اساتيد هم نمي توان کلي نظر داد. بايد در اين زمينه موردي بحث شود. نمي شود کلي گفت اساتيد حذف شده اند و کار درستي صورت نگرفته است و مواردي بوده است که ما گلايه داشتيم و اين موارد را در فراکسيون دانشگاهيان بحث مي کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان