نسخه شماره 2478 - 1389/07/26 -

 معاون دانشجويي وزارت علوم:
 اگر دانشجويي در اجراي طرح عفاف و حجاب اصلاح نشود تعليق مي شود 

معاون دانشجويي وزارت علوم اعلام کرد با توجه به تعداد دانشجويان کشور و تعداد احکام انضباطي، فعاليت کميته هاي انضباطي دانشگاه ها سير نزولي داشته است.
محمود ملاباشي در پاسخ به ايلنا، که بيشترين دليل احضار دانشجويان به کميته انضباطي دانشگاه ها چيست؟گفت: بيشترين دليل ارجاع دانشجويان به کميته انضباطي، مشکلات آموزشي اين افراد بوده است و هيچ آمار غيرمترقبه اي در سال تحصيلي 89-88 در مقايسه با سال 80 تا الان وجود نداشته است.  همچنين ملاباشي گفت: با توجه به اينکه در سال 1380، يک ميليون دانشجو داشتيم و در حال حاضر اين تعداد به 4 ميليون نفر رسيده است اما تعداد احکام انضباطي حدود 1100 حکم است که اين نشان از سير نزولي فعاليت کميته هاي انضباطي است.
معاون دانشجويي وزارت علوم در رابطه با اجراي طرح عفاف و حجاب در دانشگاه ها و برخورد با متخلفان گفت: احترام به اين طرح وظيفه تمام افراد است و چنانچه فردي اين طرح بي توجه باشند با او در چارچوب قانون رفتار مي شود. اما هيچ مانعي در فرآيند تحصيلي اين دانشجويان صورت نمي گيرد، يعني هيچ گونه ترک تحصيل، جلوگيري از تحصيل و اخراج براي دانشجو تاکنون تاييد نشده است، فقط در صورتي که دانشجويي بر رفتار اشتباه خود پافشاري کند براي او تعليق در نظر گرفته مي شود که البته بعد از اصلاح دانشجو اين تعليق از پرونده اش پاک مي شود.
از ديگر مباحث مطرح شده در اين نشست، مساله وام غذا و شهريه به دانشجويان بود ملاباشي در زمينه با وام غذا گفت: نرخ تمام شده غذا با توجه به نوع آن تعيين مي شود که در حال حاضر قيمت غذا حدود 2000 تومان است که مطابق قانون 30 درصد اين مبلغ به حساب وام دانشجويي براي غذا واريز مي شود.  همچنين معاون دانشجويي وزارت علوم گفت بعد از مذاکرات ميان دولت و مجلس مبلغ وام شهريه به مقدار 250 ميليارد ريال تصويب شد.
همچنين ملاباشي درباره پذيرش خوابگاه هاي دانشجويي اعلام کرده مطابق با قانون دانشگاه ها موظف به پذيرش 50-40 درصد متقاضيان خوابگاه هستند اما در حال حاضر دانشگاه هاي کشور بيش از ظرفيت 50 درصدي خود در خوابگاه به پذيرش دانشجو به ويژه دانشجويان دختر مي پردازند.
در ادامه معاون دانشجويي وزارت علوم گفت آيين نامه انتقال دانشجويان و شرايط آن تسهيل پيدا کرده است و مطابق با قانون جديد دانشگاه ها موظف هستند با 25 درصد تقفاضاي مهمان موافقت کنند که البته در اين مساله بايد سطح آموزشي دانشگاه ها نيز توجه کرد تا خللي در سطح کيفي دانشگاه مقصد به وجود نيايد و در اين صورت دانشجوي مهمان 2 ترم فرصت دارد تا توانمندي هاي خود را براي کسب امتياز لازم ثابت کند.
ملاباشي افزود: پذيرش مهمان از آبان ماه شروع و تا 15 دي ماه ادامه پيدا مي کند و دانشجويان مهمان با کسب معدل 13 و با مراجعه با دانشگاه مبدا اقدامات لازم را انجام دهند.
همچنين معاون دانشجويي وزارت علوم به تهيه و تصويب آيين نامه فصل و انتقال دانشجويان ايراني به خارج از کشور اشاره کرد و گفت: اعطاي بورس در سال جديد همانند سال هاي قبل و از طريق وزارت علوم صورت مي گيرد و تلاش مي شود تا تسهيلاتي برقرار شود تا دانشجويان ايراني خارج از کشور به ايران برگردانده شوند و در اين مساله فرزندان مسوولين مستثني نيستند.
او ادامه داد که مجلس يک شوراي ارزشيابي مدارک خارجي متشکل از تعدادي از چهره هاي ماندگار کشور و تخصص هاي گوناگون را تشکيل داده است تا اين مدارک را مطابق با قوانين و مدارج تحصيلي جمهوري اسلامي بررسي مي کنند.
ملاباشي در پايان از رسانه ها خواست به نکات مثبت و برجسته آيين نامه ها و قوانين وزارت علوم بيشتر بپردازند تا روند تسهيل و بهبود شرايط براي دانشجويان هرچه سريع تر انجام شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان