نسخه شماره 2437 - 1389/06/04 -

 خطرناک ترين جاده هاي جهان  

مردم ايران به هيچ وجه با عبارت جاده و مسيرهاي خطرناک بيگانه نيستند. درواقع سالانه صدها نفر از مردم کشورمان بر اثر وقوع سانحه در مسيرهاي خطرناک و به اصطلاح حادثه خيز جان خود را از دست داده و اگر شانس بياورند زنده مي مانند، اما قطعا خاطره تلخ سانحه خود را هرگز فراموش نمي کنند.
اما خوب است بدانيد جاده ها و مسيرهاي خطرناک تنها در ايران يافت نمي شوند، بلکه در بسياري از کشورهاي جهان نقاط بسيار خطرناکي وجود دارند که ممکن است نام آن ها لرزه بر اندام هر راننده اي بيندازد.
بنابراين اگر شما فرد ماجراجويي هستيد و دل شير هم داريد، به شما توصيه مي کنيم حتما از اين جاده ها عبور کنيد. در غير اين صورت بهتر است هرگز در اين مسيرها آفتابي نشويد!
در زير فهرست 10 جاده خطرناک جهان به همراه مشخصات آن ها آمده است:
1- جاده مرگ - بوليوي
در شمال رود يونگاس جاده اي به نام جاده مرگ واقع شده است که در 61 تا 69 کيلومتري شهر لاپاز به کوروييکو قرار دارد.
در سال 1995 ميلادي بانک توسعه اينترآمريکن نام اين جاده را جاده مرگ گذاشت.
برآورد مي شود سالانه بين 200 تا 300 نفر در هنگام عبور از اين جاده جان خود را از دست مي دهند. البته دولت بوليوي طي چند سال اخير به بهسازي اين جاده اقدام کرده و درنتيجه آمار مرگ و مير نيز در آن با کاهش مواجه شده است.
2- جاده گواليانگ تون - چين
اين جاده در کوه هاي تايهانگ توسط مردم بومي منطقه ساخته شده است. تونل اين جاده با طول 1/2 کيلومتر، ارتفاع پنج متر و عرض چهار متر ظرف مدت پنج سال ساخته شد. چندين نفر در هنگام ساخت اين مسير جان خود را از دست داده اند. اين تونل در اول ماه مي سال 1977 ميلادي به بهره برداري رسيد. اين تونل در استان هونان واقع شده است.
3- روتا 5: جاده آريکا به ايکويکو - شيلي
جاده آريکا به ايکويکو به خطرناک بودن شهرت پيدا کرده است. وقتي شما در اين جاده با سرعت حرکت مي کنيد، باد با شدت زيادي از بغل به شما فشار آورده و ممکن است خودروي شما به داخل دره عميق پرت شود.
از سوي ديگر به دليل واقع شدن اين جاده در منطقه اي بياباني معمولا احساس توهم شديد در حين رانندگي به راننده دست مي دهد و حواس وي را از مسير پرت مي کند. بنابراين براي نجات از اين مهلکه به توجه بيش تري در هنگام رانندگي نياز داريد.
4- جاده سيبري به ياکوتسک- روسيه
بزرگراهي که مسکو را به شهر مشهور ياکوتسک متصل مي کند، به عنوان سردترين نقطه زمين در خارج از منطقه قطب جنوب شناخته شده است; بنابراين اين مسير قابليت آسفالت شدن ندارد. در فصل تابستان، باران اين جاده را به شدت خطرناک مي کند.
5- بزرگراه سيچوآن  تبت- چين
اين بزرگراه که در منطقه اي بين چنگدو و تبت واقع شده، شيب بسيار تندي دارد. در اين جاده اغلب ريزش کوه و بهمن رخ مي دهد; بنابراين اين جاده بسيار خطرناک است.
6- بزرگراه جيمز دالتون- آلاسکا
اين بزرگراه داراي 414 مايل مسافت است. اين جاده از سنگ و شن و ماسه تشکيل شده است و بيشتر براي تامين تجهيزات شرکت نفتي پرودهود استفاده مي شود و به همين دليل اغلب شاهد عبور و مرور تراکتورها و تريلرهاي بزرگ در اين جاده هستيد.
در عبور از جاده احتمال برخورد سنگ با شما زياد است، مخصوصا سنگ هاي پرنده! تقريبا هيچ يک از شرکت هاي کرايه خودرو اجازه نمي دهند که خودروهايشان در اين جاده مورد استفاده قرار گيرد.
ترکيبي از سنگ، شن و ماسه، صخره و گرد و غبار به شدت شيشه پنجره شما و مهم تر از آن جان شما را تهديد مي کند.
از اين جاده عبور نکنيد، مگر اين که خودرو شما به آخرين تجهيزات ايمني، سوخت اضافي، تجهيزات ارتباطي، غذا، تاير اضافي و تجهيزات نجات مجهز باشد.
7- پاتيوپولو - يونان
اين جاده مسيري کوتاه، اما شلوغ بين پاتيوپولو و پرديکاکي در يونان است. اين مسير سربالايي بسيار خطرناک است، چون بخش هايي از آن تپه مانند و بخش هايي نيز تخريب شده است. هم چنين بخشي از اين مسير روشنايي کافي نداشته و امکانات ايمني چنداني نيز ندارند.
خودروهايي که از اين مسير تردد مي کنند، اغلب خودروهاي کنار خود و يا خودروهاي روبه رو را مشاهده نمي کنند. از همه بدتر اين که اين مسير اغلب مورد استفاده افراد پياده، حيوانات، کاميون ها، اتوبوس ها و خودروها قرار مي گيرد.
8- ترولستيگن - نروژ
نام اين جاده از يک افسانه يوناني گرفته شده است. اين جاده مسيري در طول کوه هاي رائوما در نروژ است که آندالسنز را به والدال در نوردال متصل مي کند.
اين منطقه اغلب به دليل مارپيچ هاي تند آن از سوي توريست ها مورد بازديد قرار مي گيرد. اگرچه طي سال هاي اخير از تندي اين مارپيچ ها کاسته شده است.
در بالاي اين جاده يک فضاي پارکينگ خودروها وجود دارد. از پارکينگ خودروها مي توان با 10 دقيقه قدم زدن به بالکني رسيد که از آن جا مي توان کل مسير را از بالا ديد و از اين صحنه باشکوه لذت برد. علاوه بر اين از بالکن مي توان آبشار استيگفوسن با ارتفاع 320 متر را نيز مشاهده کرد.
9- جاده- A286  انگلستان
اين مسيرM56  را به لانگ پرستون متصل مي کند و يکي از بدترين جاده هاي موجود در بريتانيا محسوب مي شود. گزارش شده که طي 10 سال اخير بيش از 100 مورد سانحه در اين جاده رخ داده است.
مسير 14 مايلي به سمت شمال يورکشاير طي سه سال اخير شاهد 22 سانحه مرگبار بوده است. البته اين مسير به ويژه در صبح هاي يکشنبه مورد توجه دوچرخه سواران است.
10- جاده استلويو پس ترولستيگن - ايتاليا
اين جاده دومين جاده مرتفع آسفالت شده در آلپ محسوب مي شود و والتلينا را به دره آديگه و مرانو متصل مي کند.
اين جاده در نزديکي مرز با سوئيس و در 75 کيلومتري بولزانو واقع شده است. اگرچه ميزان خطر اين جاده کم تر از 9 جاده فوق است، اما هنگام عبور از اين جاده قطعا قلبتان تندرتر خواهد زد!
اين جاده داراي 48 پيچ تند و خطرناک است. اين مسير يکي از طولاني ترين جاده هاي مارپيچي در جهان محسوب مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان