نسخه شماره 2428 - 1389/05/25 -

 نفس راحت مشائي 
 مشائي از اتهام پرونده سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تبرئه شد

گروه سياسي- ندا سلا ميان: درميان موج انتقادات تند و تيز هم طيفان مشائي به اظهارات "سياسي شده" او درمورد "مکتب ايراني"، خبر تبرئه وي از اتهاماتش در خصوص پرونده سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، شايد نفس راحتي را براي رئيس دفتر پر حاشيه احمدي نژاد به همراه بياورد.
هنگامي که اسفنديار رحيم مشائي در قامت رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در دولت نهم به گونه اي ديگر با منش و سخنش هر از گاهي گرد و غباري در رسانه ها و فضاي سياسي کشور به پا مي کرد که تا مدتي چشم ها و قلم ها به سويي ديگر نمي چرخيد، ديوان محاسبات کشور او را به  "واريز نکردن وجوه مصرف نشده سال 1383 اين سازمان به حساب خزانه کل کشور" متهم کرد. اما  روز گذشته پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، خبر از "نقض حکم صادره عليه مهندس مشائي و تبرئه وي از  تمامي اتهامات در خصوص پرونده سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري"  توسط محکمه تجديد نظر ديوان محاسبات کشور داد.
در بخشي از اين حکم آمده است: با توجه به ادغام سازمان ميراث فرهنگي کشور و سازمان ايران گردي و جهانگردي در سال 82 و تاسيس سازمان ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري در سال 83 و ابهام در تبعيت از مقررات مالي و معاملاتي دانشگاه ها يا قانون محاسبات عمومي به اعتبار شرايط قبل به مکاتبه و پيشنهاد وزارت امور اقتصادي و دارايي در خصوص تعيين تکليف مانده وجوه مصرف نشده سنوات قبل و صدور تصويب نامه شماره 32112ت37332ه مورخ 19/3/86 هيات وزيران انجاميده است و متعاقب ابطال مصوبه هيات وزيران در ديوان عدالت اداري، مانده وجوه مصرف نشده به حساب خزانه واريز شده است و با توجه به اعلام نظر کارشناسي و تاريخ شروع مسئوليت تجديدنظرخواه (اواسط سال 84) و فقد سو»نيت، راي هيات سوم مستشاري نقض مي گردد. نفس راحت مشائي اما شايد چندان به طول نينجامد چراکه به نظر مي رسد ساکنان بهارستان تصميم گرفته اند به "اظهار نظر" بسنده نکنند و وارد ميدان "عمل" شوند. به گفته يکي از نماندگان اصولگراي مجلس، فراکسيون انقلاب اسلامي جمع آوري امضا براي تذکري در قالب نامه به رئيس جمهور که نمايندگان در آن نامه خواهان تذکر به اسفنديار رحيم مشائي شده اند.
سيد محمد جواد ابطحي در گفت وگو با آفتاب در توضيح اين نامه گفته است:" جمع آوري امضا» اين نامه در جلسه ديروز مجلس (يکشنبه)  آغاز شده و تاکنون بيش از 50 نماينده آن را امضا» کرده اند و اين نامه احتمالا در جلسه سه شنبه مجلس قرائت خواهد شد". وي افزود:" طرح نامه به رئيس جمهور را فراکسيون انقلاب ارائه کرده است اما تعداد زيادي از نمايندگان خواهان امضاي آن هستند و صرفا متعلق به فراکسيون انقلاب اسلامي نيست."
حجت الاسلام غلامرضا مصباحي مقدم عضو اصولگراي ديگر مجلس نيز گفت: " آقاي مشايي معمولا اظهارنظرهايي مي کند که خارج از حيطه وظايف، اطلاعات و معلوماتش است و زماني هم که يک انسان خارج از حوزه کارشناسي خود اظهارنظر کند مشکلاتي به بار مي آورد."
وي ادامه داد: "دفاع رييس  جمهور، مساله مشايي را به مساله دولت تبديل مي کند و اصلا به صلاح نيست. رييس جمهور نبايد حرف هاي مشايي را توجيه کند، اما متاسفانه در چند جلسه اين اتفاق رخ داده است. هر چند که حرف هاي آقاي مشايي قابل اصلاح باشد اما هيچ ضرورتي ندارد که دولت و شخص رييس جمهور خود را خرج مشايي کند. "
مصباحي مقدم گفت: "بهتر است که آقاي رييس جمهور به مشايي تذکر دهد که پايش را از گليمش درازتر نکند و براي دولت مساله نيافريند. آقاي احمدي نژاد بداند کساني که به اظهارات مشايي انتقاد و اعتراض مي کنند دلسوزان دولت هستند نه کساني که بخواهند براي دولت مساله بيافرينند. اين رييس دفتر رييس جمهور است که هر از چند گاهي فضاي مملکت را بااظهارات بي مورد خود دچار تنش مي کند. 
اسد الله بادامچيان نماينده تهران هم با بيان اينکه " موقعيت مشايي درحدي نيست که اصول گرايان براي بررسي حرف هايش وقت بگذراند." در گفت وگو با آفتاب گفت:" من رئيس جمهور را به توصيه حضرت امير المومنين به مالک اشتر توجه مي دهم که فرمود اگر ديدي مردم از يک فردي که زير دست تو کار مي کند ناراضي هستند او را تغيير بده نه اينکه درمقابل رضايت عامه رضايت خاص را انتخاب کني. "
درخواست از احمدي نژاد براي انديشيدن تدبيري در رابطه با اظهارات پر سر و صداي رئيس دفترش اما به نماينگان مردم محدود نمي شود و نماينده ولي فقيه در سپاه هم با توصيه به احمدي نژاد از او خواست اين موضوع را خودش حل و فصل کند تا به رسانه ها، جامعه و افراد کشيده نشود و مسائل اصلي و اساسي کشور را تحت الشعاع قرار ندهد. حجت الاسلام والمسلمين علي سعيدي در برنامه راديو گفتگو گفت:" تنها کسي که مي تواند قدري تاثير گذار باشد و بلکه جلوي اينگونه مسائل را بگيرد آقاي احمدي نژاد است چراکه يک رابطه محبت آميز و تنگاتنگي بين اين دو بزرگوار وجود دارد."
وي با ابراز نگراني درخصوص موضع گيري انتقادي حاميان دولت به دليل سخنان مشائي اظهار کرد:" من واقعا احساس نگراني مي کنم چون ميدانم بسياري از کساني که دلبسته و علاقه مند اين دولت بودند، الان در مواضعي قرار مي گيرند که به ناچار احساس تفکيک کرده و موضع گيري مي کنند. اين هزينه هاي اضافي اي است که بر نظام تحميل مي شود و به مصلحت دولت نيست." اين درحالي است که تمام مردان سياست به "توصيه" و "تذکر" راضي نشده اند; از جمله دبير کل انجمن هاي اسلامي اصناف و بازار که از "دستگاه هاي قضائي و امنيتي" خواست تا "هويت، اصالت و ماهيت" مشائي را ريشه يابي کنند.
احمد کريمي اصفهاني در گفت وگو با ايلنا اظهارات اخير مشايي را سرمنشا»اي براي تاختن مسلمانان بر عليه ايران و چراغ سبزي براي آمريکا دانست و گفت:" دستگاه هاي قضايي و امنيتي ما بايد هويت، اصالت و ماهيت آقاي مشايي را ريشه يابي کنند."
وي با تاکيد بر اينکه احمدي نژاد به عنوان يکي از اصولگراها بايد پايبند به اينگونه مسائل باشد، خاطرنشان کرد: "متاسفانه رييس جمهور بعد از آن در پاسخ به انتقادات گفتند که نظرشان همان نظرهايي بود که قبلا بيان کرده بودند. اين پافشاري کردن و ساير اقدامات رئيس جمهور، تعجب  برانگيز است."
وي سپس گريزي به مواضع رئيس جمهور در رابطه با طرح عفاف و حجاب زد و با بيان اينکه "اظهارات آقاي احمدي نژاد در خصوص حجاب، مغاير با نظرات اصولگرايان، رهبري و تشکل هاي اصولگرايي بود اظهار کرد:" متاسفانه شاهديم که آقاي احمدي نژاد به طور صد درصد و شايد آن طرف تر از صد درصد اظهارات مشايي را تاييد مي کند که اين حمايت در مقابل نظرات علما و مراجع است و با هيچ يک از مباني اصولگرايي منطبق نيست."
کريمي اصفهاني با اشاره به اظهارات پيشين مشائي در دولت نهم و دهم ادامه داد:" صحبت هاي گذشته آقاي مشايي در خصوص ادغام سازمان حج و زيارت، دوستي با اسرائيل و غيره نيز موجب ايجاد التهاب داخلي شده بود، اما اظهارات جديد ايشان با مسائل گذشته فرق  کرده و باعث شده است که جهان اسلام اين موضوع را پيگيري کند."
سکوت اصلاح طلبان و واکنش هاي لحظه به لحظه اصولگرايان حامي و منتقد، و پيوستن روحانيون به موج انتقادات به اظهارات مشائي همچنان ادامه دارد و اين روزها که سر رئيس جمهور به خاطر سخنان جنجال برانگيز خود در رابطه با اختصاص بودجه مترو شلوغ است بايد منتظر ماند و ديد توصيه ها و تذکرات مردان عرصه سياست به رئيس مشائي باعث مي شود سخنان اسفنديار رحيم مشائي، مدتي ديگر جنجالي تازه نيافريند يا خير.


نسخه چاپي ارسال به دوستان