نسخه شماره 2420 - 1389/05/16 -

 ضرورت تلاش براي ثبت جهاني دماوند  

مديرکل ميراث فرهنگي،  صنايع دستي و گردشگري استان مازندران با اشاره به ويژگي ها و شاخصه هاي منحصر به فرد قله دماوند به عنوان نخستين اثر طبيعي ثبت شده در فهرست آثار ملي بر ضرورت تلاش براي ثبت جهاني آن تاکيد کرد.
به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي،  صنايع دستي و گردشگري، عباس نژاد با بيان اينکه دماوند دو سال پيش به عنوان اولين اثر طبيعي کشور در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد اظهار داشت: اين قلعه به نوعي شاخص ترين اثر طبيعي کشور به شمار مي رود و با توجه به آتشفشاني بودن و ويژگي هاي طبيعي، گياهي و جانوري منحصر به فرد در سطح خاورميانه و جهان نيز از اهميت بالايي برخوردار است. وي به اهداف محوري سازمان ميراث فرهنگي مبني برحفاظت، صيانت و بهره برداري بهينه و منطبق بر ضوابط آثار ثبت شده اشاره و تاکيد کرد: بر همين اساس قصد داريم هر ساله در سالروز ثبت ملي دماوند، جشنواره اي برگزار و اهميت اين اثر طبيعي ملي را به طرق مختلف به نمايش بگذاريم.
عباس نژاد با اشاره به برگزاري جشن ملي دماوند در روز شانزدهم مرداد ماه درباره برنامه هاي اين جشن گفت: در اين جشن علاوه سخنراني هاي مسئولان کشوري و استاني و نيز سخنراني هاي علمي، کاتالوگ ها و بروشورهاي گوناگوني نيز در جهت معرفي دماوند توزيع خواهد شد و کليپ هاي ويژه اي نيز به نمايش درخواهد آمد.
وي همچنين برگزاري نمايشگاهي در حاشيه اين جشن و اجراي موسيقي سنتي توسط حسام الدين سراج را از ديگر برنامه هاي مورد نظر براي اين جشن عنوان کرد و اظهار داشت: درنظر داريم دبيرخانه دائمي حفاظت، صيانت و بهره برداري از اثر طبيعي دماوند را با کمک بخش خصوصي تشکيل داده و با توجه به اينکه همه مردم کشور نسبت به دماوند حس خاص و ويژه اي دارند، از اين طريق از کمک هاي مردمي بيشترين بهره را بگيريم.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان