نسخه شماره 2399 - 1389/04/21 -

 آيت الله استادي:
 انسان منافق هر وقت حرف مي زند دروغ مي گويد و به وعده عمل نمي کند  

عضو برجسته جامعه مدرسين حوزه علميه قم با نقل حديثي از امام جعفر صادق(ع) اظهار داشت: از نشانه هاي انسان منافق اين است که هر وقت حرف مي زند دروغ مي گويد و به وعده عمل نمي کند.
به گزارش مهر ، آيت الله رضا استادي عصر شنبه در مراسم جشن مبعث حضرت رسول(ص) که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد با اشاره به حديثي از امام صادق(ع) گفت: اگر سه ويژگي در انساني باشد منافق است و اولين آنها اين است که هر گاه بخواهد صحبت کند دروغ مي گويد.
وي ادامه داد: اگر فردي در هر يک يا دو ماه دروغي بگويد و بعد توبه کند خيلي مهم نيست اما برخي افراد عادت کرده اند که تا مي خواهند صحبت کنند دروغ مي گويند و ايمان چنين افرادي کاملا ظاهري است.
استادي افزود: نشانه ديگر منافق اين است که هر گاه او را امين قرار دهند خيانت مي کند و هر گاه به ديگران وعده مي دهد خلاف آن را انجام مي دهد.
وي تنها راه رسيدن به سعادت را پيروي از پيامبر(ص) دانست و گفت: پيامبر(ص) به مانند چراغي نوراني است که راه را بر مردم نشان مي دهد.
استادي با اشاره به نهج البلاغه، پيامبران را داراي اهدافي بلند معرفي کرد و اظهار داشت: امام علي (ع) مي فرمايد پيامبر در حالي آمد که مردم در خواب بودند و در واقع رسالت انبيا بيدار کردن مردم از خواب غفلت و ممانعت از تلف شدن زندگي آنها است.
وي ادامه داد: همه مردم نيازمند سعادت هستند و تنها راه رسيدن به اين هدف استفاده از چراغ نوراني انبيا و به ويژه پيامبر اسلام(ص) است.
عضو شوراي عالي مديريت حوزه علميه قم با بيان اين که راه رسيدن به سعادت بسيار آسان است خاطر نشان کرد: تنها کافي است از محرمات بپرهيزيم و با رعايت اخلاق هر روز زندگي خود را مورد بررسي قرار داده، سعي در رفع اشتباهات خود داشته باشيم.
استادي تاکيد کرد: هر شخصي مي خواهد در مسير سعادت باشد لازم است دائم خود و خانواده اش را بررسي کند و ببيند تا چه حد در مسير پيامبر اکرم(ص) قرار دارد.
وي با بيان اين که رعايت عفت و پاکدامني توسط مردان و زنان يکي از خواسته هاي رسول الله(ص) بوده است اظهار داشت: زن و مرد ما بايد ببيند آيا جحاب و عفاف در محيط خانه اش رعايت مي شود يا نه و تنها در اين صورت است که ما مي توانيد در مسير سعادت قرار بگيريم.
عضو برجسته جامعه مدرسين با اشاره به مراجعه عده اي از افراد و مطالبه دعا و ذکر به منظور مومن شدن ابراز داشت: همه بايد تلاش کنند در مسير خواسته هاي رسول خدا(ص)  باشند و لزومي ندارد به راه هاي غير معمول متمسک شوند.
استادي با بيان اين که پيامبر(ص) بر تمامي کارهاي ما شاهد و ناظر است خاطر نشان کرد: در محافل جشني که براي ايشان  برگزار مي شود بسيار مهم است که به اين مطلب فکر کنيم که تا چه حد در مسير مورد نظر آن بزرگوار قرار داريم و به دنبال تحقق اهداف ايشان هستيم.
وي عقل را به تنهايي براي رسيدن به سعادت کافي ندانست و تصريح کرد: برخي مي گويند عقل به تنهايي براي هدايت انسان کافي است اما اگر اين طور بود خداوند ديگر پيامبران را به سوي ما نمي فرستاد.
استادي ادامه داد: اگر پيامبران نبودند ما هرگز از وجود بهشت و جهنم آگاه نمي شديم و حتي پي به چگونگي رسيدن به آنها نيز نمي برديم.
وي با اشار ه به تاکيد پيامبر در خصوص کمک به نيازمندان اظهار داشت: رسول خدا از ما مي خواهد که وقتي عده اي از مردم دچار مشکلات مالي هستند به آنها کمک کنيم و براي رسيدن به سعادت همه بايد اين وظيفه را انجام دهيم.
استادي، پيامبر(ص) را انساني معرفي کرد که در مقابل نفس اماره و محيط مملو از گناه به سوي پاکي و درستي دعوت مي کند و گفت:در حالي که نفس، انسان را به گناه و سياه کردن قلب فرا مي خواند رسول خدا مردم را به پاکي و سعادت دعوت مي کند.
وي خطاب به جوانان گفت: هرگز باور نکنيد که رفيق بد در انسان اثر ندارد و مي توان با يک فاسق دوستي کرد و از او تاثير نپذيرفت، چرا که تنها افراد معدودي هستند که مي توانند در مقابل دوست فاسد مقاومت کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان