نسخه شماره 2389 - 1389/04/07 -

 زوج هاي نابارور بخوانند  
نويسنده : دکتر محمدرضا فرشچي

در اين مطلب سعي داريم عوامل خطر ناباروري و آن چه بايد در زمان ملاقات با پزشک بدانيد را براي تان شرح دهيم.

عوامل خطر

بسياري از عوامل خطر براي هر دو جنس مرد و زن مشابه هستند و عبارت هستند از:

سن

بعد از سن 32 سالگي پتانسيل باروري در زنان به تدريج کاهش مي يابد. شيوع ناباروري در زنان مسن تر به دليل نسبت بيشتر غير طبيعي بودن وضعيت کروموزمي آنها است   که با بالارفتن سن در تخمک ايجاد مي گردد.همچنين زنان مسن تر مشکلات بيشتري در رابطه با سلامتي دارند که با باروري در آنها تداخل ايجاد مي کند.خطر سقط جنين نيز با افزايش سن افزايش مي يابد.مردان در سنين بالاتر از 40 سال کمتر از مردان جوان قابليت باروري دارند.

استعمال دخانيات

مردان و زناني که استعمال دخانيات دارند شانس بچه دار شدن خود را کاهش مي دهند و احتمال درمان هاي ممکن را نيز کم مي کنند. تکرر سقط جنين در زناني که سيگار مي کشند از درصد بالاتري برخوردار است.

مصرف الکل

ميزان و سطح بي خطري از مصرف الکل براي جلوگيري از ناباروري وجود ندارد بر همين اساس مصرف الکل مي تواند اثرات نامطلوب غيرقابل جبران در باروري ايجاد کند.

چاقي

مطالعات انجام شده در آمريکا نشان داده است که در ميان زنان آمريکايي، غالبا ناباروري به دليل سبک زندگي نشسته و چاق بودن آنها است.به علاوه تعداد اسپرم هاي مردان با چاق بودن آنها تحت تاثير قرار مي گيرد و هم از لحاظ تعداد و هم کيفيت کاهش مي يابند.

لاغر بودن مفرط

زنان در معرض خطر ناباروري عبارت هستند از زناني که مبتلا به اختلالات خوردن و نارسايي هايي مانند بي اشتهايي عصبي(انورکسيا نروزا) و يا پرخوري عصبي(بوليميا ) و نيز زناني که  از رژيم هاي غذايي با محدوديت شديد کالري پيروي مي کنند، هستند. گياهخواران محض نيز مشکلات ناباروري را به دليل کمبود دريافت برخي از ريزمغذي هاي مهم مانند ويتامين ب12، روي، آهن و اسيد فوليک تجربه مي کنند.

فعاليت بدني بيش از حد

در برخي از مطالعات، فعاليت بدني بيش از 7 ساعت در هفته با مشکلات تخمداني مرتبط بوده است.از طرف ديگر عدم فعاليت بدني کافي با چاقي نيز مرتبط است در نتيجه از اين طريق نيز مي تواند ناباروري را افزايش دهد.

دريافت کافئين

نتيجه يکسان و واحدي در رابطه با ارتباط مصرف بيش از حد کافئين با کاهش باروري وجود ندارد.برخي از مطالعات احتمال کاهش باروري را با افزايش مصرف کافئين نشان داده اند در حالي که ديگر مطالعات اثر معکوس فوق را نشان نداده اند.
به هر جهت به طور قطع نشان داده شده که کافئين بر باروري زنان نسبت به مردان اثر بيشتري دارد. دريافت بالاي کافئين  ريسک سقط جنين را افزايش مي دهد. چنان چه شما و همسرتان براي مدت حداقل 6 ماه براي باردار شدن تلاش کرده ايد ولي بي نتيجه بوده است از پزشک معالج تان وقت ملاقات بگيريد. پزشک تان بسته به سن و تاريخچه سلامتي تان براي تان انواع ارزيابي هاي باليني يا آزمايش ها را تجويز مي کند.  يک متخصص زنان براي خانم ها و يک متخصص ارولوژيست براي مردان مي توانند در تشخيص وجود مشکل و  نيازمندي به درمان کمک کند.در اين صورت مي بايستي شما و همسرتان کليه آزمايشات ناباروري را انجام دهيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان