نسخه شماره 2354 - 1389/02/25 -

 آغاز سي ودومين اجلاس وزراي خارجه گروه 15 در تهران  

سي و دومين اجلاس وزيران عضو گروه 15 امروز در تهران آغاز به کار مي کند.
به گزارش ايسنا، سي ودومين اجلاس وزيران عضو گروه 15 با حضور مقامات عالي کشورهاي عضو در دفتر مطالعات سياسي و بين المللي وزارت خارجه کشورمان برگزار مي شود.
براساس آخرين گزارش هاي اعلام شده کشورهايي که در سطح عالي (امير، رييس جمهور، نخست وزير) تا به اين لحظه قرار است در اجلاس شرکت کنند ترکيه، سوريه، قطر، الجزاير، برزيل، سنگال، زيمبابوه، ونزوئلا، سريلانکا و اندونزي هستند.
کشورهاي هند،  کنيا،  مالزي، مصر و نيجريه نيز در سطح وزير خارجه در اين اجلاس شرکت خواهند کرد. از کشور بلاروس، معاون وزير امور خارجه حضور پيدا خواهد کرد و کشورهاي مکزيک، شيلي، آرژانتين و جامائيکا در سطح سفير در اجلاس حاضر مي شوند.
هيات هاي عالي از يک شنبه بعدازظهر وارد تهران خواهند شد و  بيش از 300 خبرنگار داخلي و خارجي اين اجلاس را پوشش خواهند داد.
منوچهر متکي وزير امور خارجه کشورمان ديروز در حاشيه بازديد از نمايشگاه بين المللي کتاب تهران اعلام کرد بيش از 10 کشور در سطح روساي جمهور، معاونان روساي جمهور و وزرا در چهاردهمين اجلاس سران گروه 15 در تهران شرکت مي کنند.
چهاردهمين اجلاس سران گروه 15 دوشنبه 27 ارديبهشت ماه در تهران برگزار مي شود.
ايران در حال حاضر رياست اين گروه را عهده دار است و سريلانکا رئيس بعدي گروه 15 خواهد بود.
پس از تشکيل گروه هفت کشور صنعتي در اوايل دهه هشتاد، گروه عدم تعهد در اجلاس بلگراد (1989) تشکيل گروه مشابه گروه هفت را با عضويت کشورهاي غيرمتعهد تصويب کردند و مقرر شد اين گروه مجموعه اي از کشورهاي منتخب آفريقايي، آسيايي و آمريکاي لاتين باشد. تعدادي از کشورهاي آسيايي و در راس آنها اندونزي، هند، مالزي و سريلانکا، در آفريقا مصر و الجزاير و نيجريه و زيمباوه و کنيا، در آمريکاي لاتين هم مکزيک و برزيل و ونزوئلا و جامائيکا و پرو و آرژانتين از موسسان اين گروه بودند.
اولين اجلاس گروه 15 در مالزي برگزار شد و همزمان اعضا بيانيه هايي در مورد سياست هاي اقتصاد بين الملل از ديدگاه کشورهاي در حال توسعه صادر کردند. با اين کار گروه 15، همتاي در حال توسعه اي براي گروه هفت به حساب مي آمد.
ايران در سال 1378(1999) در جلسات گروه 15 در ژنو حضور يافت.
نمايندگان کليه کشورهاي عضو جلسات کارشناسي را در ژنو برگزار مي کنند و سفراي اين کشورها در ژنو، نمايندگان دائمي کشورهايشان براي بررسي مسائل و تنظيم دستور جلسات هستند.
ايران از سال 78 درخواست عضويت گروه 15 را ارائه داد و در مرحله اول به عنوان عضو ناظر پذيرفته شد و پس از آن ايران در سال 2000 به عضويت دائم گروه 15 در آمد.
اولين جلسه گروه 15 با عضويت ايران اجلاس سران اين گروه در اندونزي بود. در اين اجلاس تهران پيشنهاد کرد که اجلاس سران بعدي در ونزوئلا باشد و در اجلاس ونزوئلا(2004) ايران براي رياست گروه اعلام آمادگي کرد.
براي انتخاب رئيس ميان ايران و الجزاير و سريلانکا نوعي همکاري برقرار شد و بر اين اساس ابتدا الجزاير، سپس ايران و بعد سريلانکا رياست گروه را بر عهده گرفتند. در سال 2006 و در حاشيه اجلاس سران جنبش عدم تعهد در هاوانا (کوبا) رياست اين گروه را عهده دار شد که اکنون ايران به عنوان رئيس گروه ميزبان اجلاس سران است.
در حال حاضر 17 کشور اعضاي گروه 15 را تشکيل مي دهند. ايران، آرژانتين، الجزاير، اندونزي، برزيل، شيلي، جامائيکا، مکزيک، مصر، کنيا، سنگال، زيمبابوه، مالزي، نيجريه، ونزوئلا، هند و سريلانکا اعضاي اين گروه را تشکيل مي دهند.
اين گروه با هدف مشترک شکوفايي و رشد فزآينده تاسيس شد و بر همکاري بين کشورهاي در حال توسعه در زمينه هاي سرمايه گذاري، تجارت و تکنولوژي متمرکز است. ضمانت اجراي تصميمات اين گروه حجم، وزن و توان اقتصادي کشورهاي عضو در اقتصاد جهاني است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان