نسخه شماره 2351 - 1389/02/21 -

 11درصد کودکان ايراني مبتلا به سو» تغذيه هستند 

گروه سلا مت:رئيس انجمن علمي گوارش و کبد کودکان ايران گفت: 11درصد کودکان ايراني مبتلا به سو» تغذيه هستند که ممکن است اين مساله به صورت کوتاهي قد بروز کند.
به گزارش مردم سالا ري غلامرضا خاتمي، افزود: پنجمين همايش بيماري هاي شايع گوارشي کودکان به همت انجمن علمي گوارش و کبد کودکان ايران روزهاي 6 و 7 خرداد در انستيتو تغذيه ايران برگزار مي شود. سو» تغذيه و سو»جذب محورهاي اصلي اين همايش هستند.
وي گفت: با توجه به اينکه تعدادي از کودکان کشورمان به خصوص در استان هاي محروم گرفتار سو» تغذيه هستند، روز اول همايش مربوط به سو» تغذيه و روز دوم به مربوط به سو»جذب است.
خاتمي ارائه آخرين يافته ها و اطلاعات علمي را براي پيشگيري از ابتلا و درمان بيماري هاي گوارشي بسيار موثر خواند و گفت: حدود 20 نفر از اساتيد برجسته اين حوزه براي ارائه سخنراني در اين همايش دعوت شده اند که در نهايت 40 مقاله طي 2 روز ارائه خواهد شد. اين همايش براي پزشکان متخصص 7/5 امتياز باز آموزي دارد.
رئيس انجمن علمي گوارش و کبد کودکان ايران گفت: سو» جذب در مراحل پيشرفته منجر به سو»تغذيه مي شود به همين دليل اطلاع از عللي که اختلال جذب را در پي دارد براي پيشگيري و درمان بسيار تاثيرگذار و مهم هستند.
وي اطلاع رساني و ارتقاي دانش متخصصان اطفال و پزشکان عمومي را از مهمترين اهداف برگزاري همايش بيماري هاي شايع گوارشي دانست و افزود: سو» تغذيه ممکن است به صورت کوتاهي قد بروز کند که امروزه در استان هاي محروم کشور بيش از 11درصد کودکان مبتلا به اين عارضه هستند.
خاتمي لاغري را از ديگر علائم سو»تغذيه خواند و گفت: حدود 5 درصد کودکان در کشور مبتلا به لاغري هستند و 6 درصد کودکان کشور مبتلا به کمي وزن هستند که سومين علامت سو»تغذيه است.
رئيس انجمن علمي گوارش و کبد کودکان ايران سو» تغذيه را مادر امراض عنوان کرد و خاطرنشان کرد: در صورتي که به سو» تغذيه توجه نشود، بروز بيماري هايي مانند اسهال و عفونت ادراي را در پي خواهد داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان