نسخه شماره 2350 - 1389/02/20 -

 علا وي براي ائتلاف با نوري مالکي ابراز تمايل کرد
 احتمال پايان بن بست دولت عراق 
نويسنده : علي ودايع

سماجت هاي طرفين سياسي عراق و ناپختگي سياسي آنها حوصله خيلي ها را در عراق سر برده است; پس از گذشت حدود دو ماه از انتخابات مجلس عراق بالاخره دو گروه عمده شيعه يعني گروه دولت قانون به رهبري آقاي مالکي، نخست وزير و ائتلاف ملي عراق به رهبري آقاي حکيم توانستند جهت تشکيل دولت آينده، ائتلافي را تشکيل دهند که اکثريت پارلماني مجلس عراق را به دست بياورد.
البته اين اکثريت هنوز کافي براي تشکيل دولت نيست و نياز به چهار راي از ساير گروه ها داشتند. پس از توافق ائتلاف  دولت  قانون و ائتلاف ملي عراق، "جلال طالباني"، رئيس جمهوري عراق براي تسريع در روند تشکيل دولت عراق طرحي ارائه داد که بر اساس آن اياد علاوي، به عنوان معاون رئيس جمهوري در اين کشور منصوب مي شود. بر اين اساس، "اياد علاوي"، رهبر فهرست العراقيه به عنوان نامزد کسب يکي از دو پست معاونت رياست جمهوري عراق که در چهار سال گذشته در اختيار "عادل عبدالمهدي" و "طارق الهاشمي" بوده است، مطرح مي شود.
طالباني درصدد است حمايت کشورهاي عربي را براي قانع کردن اياد علاوي به پذيرش اين طرح جلب کند. رئيس جمهوري عراق در همين راستا قرار است به منظور ديدار با "حسني مبارک"، همتاي مصري خود راهي اين کشور  شود. وي در سفر به قاهره با همتاي مصري خود درباره آخرين تحولات پس از انتخابات عراق گفت وگو مي کند. اين سومين سفر طالباني به مصر به عنوان رئيس جمهوري عراق است.
اين در حالي است که رهبران ائتلاف العراقيه در واکنش به خبر وحدت دو ائتلاف شيعه دولت قانون و ائتلاف ملي عراق در بيانيه اي تاکيد کردند: "اميدواريم که در پشت اين اتحاد جديد دليلي صرفا سياسي وجود داشته باشد و بر مبناي فرقه  و مذهب تشکيل نشده باشد."
در اين بيانيه آمده است: "زمان فرقه  گرايي و قوم گرايي بعد از اين که ثابت شد وحدت ملي عراق را تهديد مي کنند، گذشته است."
پيش از اين ائتلاف ملي عراق به رهبري عمار حکيم از توافق خود با ائتلاف دولت قانون بر سر ساز وکارهاي رسيدن به وحدت براي تشکيل دولت خبر داد. آن اتفاقي که خيلي ها چشم انتظار آن بودند ديروز رخ داد; فهرست العراقيه به رياست اياد علاوي روز يکشنبه براي نخستين بار از تمايلش براي ائتلاف با ائتلاف دولت قانون به رياست نوري المالکي نخست وزير عراق خبر داد.
فهرست العراقيه اعلام کرد منتظر پاسخ دولت قانون براي گفت وگو با اين ائتلاف است. به گزارش خبرگزاري فرانسه از بغداد، هاني عاشور مشاور رسانه اي فهرست العراقيه در بيانيه اي گفت " نزديکي فهرست العراقيه و دولت قانون تنها راه جلوگيري از بازگشت سهم خواهي و مداخله خارجي در تشکيل دولت آينده است ". وي افزود: ائتلاف فهرست العراقيه با ائتلاف دولت قانون مي تواند به تشکيل يک دولت قوي منجر شود زيرا بر اساس قانون اساسي اين دو فهرست،  بزرگترين فهرستهاي پيروز هستند و فراکسيونهاي ديگر نيز بر اساس نتايج انتخابات مي توانند در تشکيل دولت مشارکت کنند. عاشور فاش کرد فهرست العراقيه منتظر ابتکار جدي و مشخص از سوي نوري المالکي رئيس ائتلاف دولت قانون درباره موضعش در ارتباط با همکاري با فهرست العراقيه براي تشکيل دولت آينده است. العراقيه با نود و يک کرسي، بيشترين کرسيها را در انتخابات شانزدهم اسفند ماه گذشته در عراق به دست آورده است. برخي منابع رسمي از ديدار آينده علاوي با مالکي خبر داده اند. عاشور گفت رهبران العراقيه در ديدارهاي خود با مسوولان دولت ائتلاف قانون دريافته اند که ائتلاف دولت قانون براي همکاري و مشارکت ملي در دولت آينده تمايل دارد.
وي افزود اما العراقيه تاکنون هيچ ابتکار يا کار موثري انجام نداده است که نشان دهنده مقاصد دولت قانون باشد و اين ائتلاف براي مشخص کردن زمان ديدار با علاوي نيز هيچ گونه اقدام عملي نکرده است تا درباره نزديک کردن ديدگاهها تفاهم شود. عاشور گفت مالکي تمايلش را براي ديدار با علاوي ابراز کرده اما آن را به علت حکم دادگاه انتخابات براي بازشماري آرا در بغداد به تاخير انداخته است. عاشور بر تمايل فهرست العراقيه براي گفت وگو با دولت قانون تاکيد کرد. وي افزود فهرست ما براي گفت وگوي آشکار و جدي و مشخص با دولت قانون و مبتني بر تفاهم دو فهرست نه افراد و بر اساس برنامه واضح و جدي تاکيد کرد. دولت قانون که در مجلس منتخب عراق هشتاد و نه کرسي دارد ائتلاف خود را با ائتلاف ملي به رياست عمار حکيم اعلام کرد . کميسيون انتخاباتي عراق اعلام کرد که نتايج انتخابات هفتم ماه مارس غير از استان بغداد را براي تائيد به ديوان عالي کشور فرستاده است.  کميسيون انتخاباتي عراق در شرايطي که بي صبري در پي تاخير بيش از دو ماهه در اعلام نتايج نهايي انتخابات پارلماني اين کشور در حال افزايش است اعلام کرد که نتايج اين انتخابات غير از حوزه انتخابيه بغداد که به دليل موضع گيري "نوري المالکي"، نخست وزير عراق و رئيس ائتلاف "دولت قانون" مبني بر احتمال تقلب در اين حوزه در حال بازشماري است را براي تائيد به ديوان عالي کشور فرستاده است. کميسيون عالي انتخابات عراق دوشنبه هفته پيش بازشماري دستي آرا بغداد را آغاز کرده است.
اين کميسيون پيش از اين اعلام کرده بود که ممکن است اين بازشماري سه هفته طول بکشد. اين بازشماري 5 ميليون و 200 هزار برگه راي در بغداد را در بر مي گيرد. در انتخابات پارلماني عراق، ائتلاف نوري المالکي تنها دو کرسي کمتر از اتئلاف "العراقيه" به رهبري "اياد علاوي"، نخست وزير پيشين به دست آورد وهيچ کدام از اين دو اتئلاف نتوانستند آراي کافي براي اين که بتوانند به تنهايي دولت تشکيل دهند، به دست آورند. در اين انتخابات که هفتم ماه مارس برگزار شد بيش از شش هزار و 200 نامزد از شش ائتلاف اصلي، چند گروه قبيله اي و چندين گروه اقليت براي کسب 325 کرسي پارلمان اين کشور به رقابت پرداختند. در عراق شرايط ناامني همچنان برپاست و احتمال اين امر وجود دارد که برخي از گروههاي تروريستي به انجام عمليات هاي جديدي را ممکن است در  برنامه داشته باشند تا اگر اياد علاوي به نخست وزيري نرسد و يا گروه العراقيه سهم بيشتري را در دولت نداشته باشند از طريق عمليات هاي تروريستي فشاري را بر ائتلاف جديد عراق بياورند.
به هر حال روزهاي آينده روزهاي مهمي براي مردم عراق خواهد بود و انتظار آن است که گروه هاي مختلف در مجلس عراق بتوانند همگرايي بيشتري با يکديگر پيدا کنند. و  بخصوص نظرات مرجعيت شيعه در عراق، آيت الله  سيستاني را بيشتر رعايت بکنند تا دولت ائتلافي فراگيري در عراق تشکيل بشود که موجب گسترش امنيت و ثبات در اين کشور باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان