نسخه شماره 2344 - 1389/02/13 -

 واردات بي رويه و ضرورت اتخاذ تصميمي جدي  
نويسنده : دکتر سيف الرضا شهابي

تعداد 116 نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني روز چهارشنبه 1389/2/1 طي تذکري به رئيس جمهور  از او خواستند تا واردات بي رويه کالاهاي خارجي را مورد بررسي قرار دهد و از ادامه آن جلوگيري به عمل آورد. وارداتي نظير دام زنده مبتلا به تب برفکي، شکر، ميوه هاي گوناگون، برنج، گوشت، مرغ، پنبه و شير خشک و..... همچنين اجازه ندهد قاچاق بي سابقه کالا در سال 1388 در مورد اقلامي مانند: پوشاک و کفش و چاي و زيتون و.... در سال جاري ادامه پيدا کند و استدلال نمايندگان امضاکننده اين بود: بر انتقال بيماري هاي دامي به داخل کشور موجب صدمات جدي به کشاورزي و دامداري و کارخانجات توليدي داخل کشور مي گردد و زمينه اشتغال را در داخل از بين مي برد و بيکاري را افزايش مي دهد .
اولا، اين تعداد امضا نشان مي دهد امضاکنندگان از نمايندگان جناح اقليت و منتقد دولت دهم نيستند بلکه  نمايندگان جناح اکثريت و طرفدار دولت اين خطررا احساس کردند و دست به کار شدند و نامه نوشتند و به امضا رساندند. ثانيا، اين نامه بيانگر اين واقعيت تلخ است که آش آن قدر شور شده که نمايندگان جناح اکثريت هم خطري را که کشاورزي و دامداري و صنعت کشوررا تهديد مي کند متوجه شدند وبيان داشتند. ثالثا، اين تذکر مسئله جديدي نيست بلکه در زمان دولت نهم هم در زمان هاي مختلف توسط دلسوزان مملکت از جمله نمايندگان و ائمه محترم جمعه و مطبوعات و...به کرات به دولت تذکر دادند و دولت هم نفي  کرد.
در اين جا لازم مي دانم يک نکته را عرض کنم اخيرا يکي از دوستان که براي تعطيلات نوروزي به کره جنوبي سفر کرده بود براي اين جانب نقل مي کرد که در اين کشور هر وسيله نقليه اي را که ديده ساخت کشور "کره جنوبي "بوده و هر وسيله برقي که در هتل يا توسط مردم مورد استفاده قرار مي گيرد از توليدات داخلي است و از محصولات خارجي استفاده نمي کنند.
متاسفانه در کشور ما از سال ها قبل ( قبل انقلاب )اين مسئله جا افتاده که اجناس و کالاهاي خارجي مرغوب تر و بادوام تر و بهتر از توليدات داخلي است که البته (بخش عمده آن به خاطر تبليغاتي است که قبل انقلاب شرکت ها و کمپاني هاي خارجي انجام دادند و بخشي هم واقعيت است. اين جانب بدون آن که بخواهم اين مسئله را تماما نفي کنم و با اعتراف به اين که بخشي از اين ادعا تا حدودي صحيح است وليکن بايد اعتراف کرد اگر اين ادعا در مورد توليدات صنعتي توام با واقعيت نسبي باشد در مورد کالاهاي کشاورزي و دامي نمي تواند صادق باشد.
اگرچه در مورد کالاهاي صنعتي هم به طور مطلق صدق پيدا نمي کند و آن چه که امروز شاهد آن هستيم و در نامه نمايندگان محترم تذکر داده شد بخشي از واردات بي رويه مربوط به محصولات دامي و کشاورزي است وحتي اگر بهانه دولت براي افزايش بي رويه واردات  صنعتي، کيفيت پائين واردات  داخلي است چرا اين همه محصولات کشاورزي و دامي وارد مي گردد و اگر توليدات داخل پاسخگوي مصرف داخلي نيست بايد براي افزايش توليد و با حمايت منطقي از توليد کننده اقدام کرد.
براساس گزارش ها ميزان واردات برنج در سال گذشته  نسبت به سال 1387 از نظر وزن 7/32 درصد و از نظر ارزش 34/85 درصد افزايش داشته است
دولت درزمينه توليدات صنعتي هم  به جاي باز کردن دروازه ها بايد در بالابردن سطح کيفيت "جي.ام.پي"کارخانجات و کنترل و استاندارد سازي  گام بردارد و رقابت در داخل را با برنامه افزايش بدهد نه آن که با ورود بي رويه صنعت داخل را دچار ورشکستکي کند.
  فروش نفت که يک سرمايه ملي است وآيندگان در آن شريکند و دلارهاي حاصل از آن را به واردات بي رويه و غيرضروري تخصيص دادن نشانگر يک اقتصاد پويا و آينده نگر نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان