نسخه شماره 2326 - 1389/01/23 -

 وزيربهداشت:
  61درصد مردم کشور مصرف روزانه ميوه ندارند  

گروه اجتماعي: وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي درمراسمي که به مناسبت هفته سلا مت برگزار شد عنوان کرد که 61 درصد مردم کشور مصرف روزانه ميوه ندارند اما او اعلا م نکرد که چرا اين افراد مصرف روزانه ميوه ندارند. آيا اين موضوع به فرهنگ سازي نادرست در کشور بر مي گردد يا اين که اين درصد از مردم توانايي مالي کافي براي خريد ميوه را ندارند واز روي فقر و نداري از ميوه  و گردانند.
وزير بهداشت استعمال دخانيات، چاقي و حوادث ترافيکي را از معضلات زندگي شهري عنوان کرد و گفت:  50 درصد مرگ هاي زودرس در سنين ميانسالي به مصرف دخانيات مربوط مي شود.
به گزارش ايسنا، دکتر دستجردي در مراسمي که به مناسبت هفته سلامت برگزار شد، مصدوميتهاي ناشي از حوادث ترافيکي، عدم تحرک و تغذيه ناسالم را از پديده هاي شهرنشيني عنوان کرد و گفت: تغذيه ناسالم به سو» تغذيه، افزايش وزن و بروز بيماريهايي مانند ديابت و فشار خون منجر مي شود. رشد زندگي شهري سبب شده که امروزه با افزايش انواع بيماريهاي غيرواگير مواجه باشيم; به طوري که پيش بيني مي شود با ادامه روند کنوني زندگي شهري در 10 سال آينده ميزان سرطان ها دو برابر و ميزان بيماريهاي قلبي عروقي سه برابر شود. پس عقل و تدبير حکم مي کند که در اين زمينه برنامه هايي فراهم شود.
وي با بيان اينکه 75 درصد بستري ها در ICU  بيمارستان ها را مصدومان حوادث ترافيکي تشکيل مي دهند، ادامه داد: حوادث غيرترافيکي شهرها نيز مانند برخي خشونت ها، بروز بيماريهاي رواني و اعصاب، مصرف دخانيات و غيره نيز از عوارض شهرنشيني است.
وزير بهداشت با بيان اينکه در زمينه اعتياد کارهاي بزرگي در کشور صورت گرفته است، ادامه داد: در معاونت سلامت وزارت بهداشت نيز در زمينه درمان معتادان اقدامات مفيدي صورت گرفته; به طوري که از ارديبهشت ماه شربت ترياک به عنوان يکي ديگر از روشهاي درمان اعتياد در کشور اجرايي مي شود اما در زمينه مصرف دخانيات نيز بايد گفت که متاسفانه در اين باره نتوانستيم موفق عمل کنيم و امروز 14 درصد از جمعيت کشور دخانيات مصرف مي کنند. همچنين وزارت بهداشت و مردم بيش از سه هزار و 400 ميليارد تومان در سال براي درمان بيماريهاي ناشي از دخانيات هزينه مي کنند.
وي در اين باره ادامه داد:50 درصد مرگ هاي زودرس در سنين ميانسالي به مصرف دخانيات مربوط است. در مجموع اين موارد از معضلات شهرنشيني هستند که بايد با آموزش همگاني مردم اصلاح شوند.
وي با بيان اينکه امروز وزارت بهداشت در نظر دارد که با همت و کاري مضاعف براي سلامت مردم تلاش کند، ادامه داد: تفکيک معاونت سلامت به دو معاونت بهداشت و درمان نشان از آن دارد که در نظر داريم کاري مضاعف و جدي در زمينه بهداشت و درمان داشته باشيم. اميدواريم آنچه که حق درمان و بهداشت براي مردم است را ارائه کنيم.
وزير بهداشت در رابطه با استقرار پزشک خانواده در شهرها نيز گفت: پزشک خانواده اکنون در شهرهاي زير 20 هزار نفر اجرا مي شود. امسال نيز اين برنامه در شهرهاي زير 50 هزار نفر نيز اجرايي خواهد شد. اميدواريم تا پايان برنامه پنجم توسعه استقرار پزشک خانواده در کليه شهرهاي کشور را داشته باشيم. اين امر از وظايف جدي وزارت بهداشت است که بايد با همکاري وزارت رفاه تحقق يابد.
وي با تاکيد بر نقش تحرک در سلامتي افراد گفت: سالانه حدود 2 ميليون نفر در دنيا به دليل کم تحرکي جان خود را از دست مي دهند. بنابراين اگر بتوان تحرک مناسبي را براي مردم تعريف کرد مي توان نقش موثري در سلامتي افراد ايفا کرد.
وزير بهداشت آحاد جامعه را به روزي 30 دقيقه پياده روي ملايم توصيه کرد و گفت: 30 دقيقه پياده روي ملايم در روز کاهش 50 درصدي بيماريهاي قلبي عروقي را به دنبال خواهد داشت.
وي با تاکيد بر نقش آموزش هاي عمومي به منظور ارتقاي سلامت در جامعه گفت: در اين زمينه مي توان به همه گيري بيماري آنفلوآنزاي نوع آ اشاره کرد. آموزش هاي ارائه شده در اين زمينه به مردم بسيار موثر واقع شد. سازمان بهداشت جهاني ميزان مرگ و مير به دليل آنفلوانزاي نوع آ را در دنيا بين 2 تا 14/5 درميليون عنوان کرده که آمار مرگ و مير آنفلوانزا در ايران 2 در ميليون بوده است. اين امر توفيق بزرگي در زمينه آنفلوانزاي خوکي بوده است.
وزير بهداشت با اشاره به مضرات دود ناشي از قليان در سلامتي مردم گفت: مطالعات نشان مي دهد که دود ناشي از قليان در يک ساعت 100 برابر سيگار است. در مجموع بايد گفت که سيگار دروازه ورود به مواد مخدر است. به اين منظور بايد مساله ستاد مبارزه با دخانيات جدي گرفته شود و وزارتخانه هاي صنايع و بازرگاني و ديگر ارگان هاي دخيل در اين امر بايد دست به دست هم دهند تا آمار بيماريها و مرگ و مير ناشي از سيگار را کاهش دهيم.
دکتر دستجردي در ادامه ضمن توصيه مردم به مصرف مواد غذايي سالم گفت:  به مردم توصيه مي شود که مصرف ميوه و سبزي جزو موارد مصرفي روزانه آنها باشد; چرا که مصرف روزانه ميوه و سبزي سبب مي شود که 30 تا 50 درصد از ميزان بروز سرطان ها و همچنين 50 درصد از ميزان بروز بيماريهاي قلبي عروقي کاسته شود. همچنين لازم است که از مصرف غذاهاي آماده پرهيز شود و به سمت استفاده از غذاهاي سنتي پيش رويم. در اين زمينه بايد گفت که 14/5 درصد مردان و 30 درصد زنان کشور چاقند. همچنين 17 درصد کودکان کشور نيز افزايش وزن دارند که اين افزايش وزن به بيماريهايي مانند ديابت، بيماريهاي قلبي  عروقي و پرفشاري خون منجر مي شود. تقريبا حدود 24 درصد افراد بالاي بيست سال کشور نيز فشار خون بالا دارند.
وزير بهداشت در پايان گفت:  7/5 درصد کودکان کشور هر روز نوشابه هاي گازدار مي خورند. همچنين 61 درصد مردم کشور هر روز ميوه نمي خورند و تنها 20 درصد جمعيت کشور ورزش روزانه دارند. 35 درصد مردم کشور کم تحرکند، 28 درصد مردان کشور بيش از 21 نخ سيگار در روز مي کشند و با کاهش 3 گرم مصرف نمک خوراکي در روز شاهد کاهش 50 درصدي بيماريهاي فشار خون و 22 درصدي سکته هاي قلبي خواهيم بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان