نسخه شماره 2318 - 1389/01/14 -

 حرکت آهنگين کاروان موسيقي ايراني در نوروز  

در تعطيلات نوروز سپري شده بازار برگزاري کنسرت هاي موسيقي در خارج از کشور داغ بود و همچنان  برگزاري برخي از کنسرت ها ادامه دارد.
به گزارش ايسنا، سالار عقيلي به همراهي گروه «دستان» از شنبه سوم آوريل برابر با هفت فروردين به مدت 22 روز و در 11 شهر در اروپا در حال برگزاري تور کنسرت هايش است.
اين تور کنسرت که اجراي آلبوم «به نام گل سرخ» و برمبناي اشعار شفيعي کدکني نامگذاري شده است، روز شنبه سوم آوريل در «استکهلم»، يکشنبه چهارم آوريل در «گونبورگ»، چهارشنبه هفتم آوريل در «مونيخ»، جمعه نهم آوريل در «آنتوئرپن»، شنبه دهم آوريل در «آمستردام»، چهرشنبه 14 آوريل در «فرانکفورت»، جمعه 16 آوريل در «کارلزروهه»، شنبه 17 آوريل در «زوريخ»، چهارشنبه 21 آوريل در «بيلفلد»، جمعه 23 آوريل در «مونستر» و شنبه 25 آوريل در «وين» خواهد بود.
در گروه دستان حميد متبسم با تار، سعيد فرج پوري با کمانچه، حسين بهروزي نيا با بربط، پژمان حدادي با تنبک و بهنام ساماني با دف و سازهاي کوبه اي و نوازندگان آلبوم «به نام گل سرخ»: پويا سرايي با سنتور، رضا آبايي با قيچک و سيدرات کيشنا نوازنده سيتار، سالار عقيلي را همراهي مي کنند.
گروه آريان از گروه هاي موسيقي پاپ هم شب عيد نوروز در سالنKLCC  مالزي در برج هاي دوقلوي مالزي به اجراي کنسرت پرداخت.
گروه فرهنگ و هنر ناي هم در نوروز در کشور ارمنستان و گرجستان، کنسرتي را با عنوان «نوروزنامه» برگزار کرد.
در اين کنسرت، محمدصادق اسحاقي برخي از اشعار خاقاني شرواني و شفيعي کدکني را به آواز  خواند.
عبدالحسين مختاباد به همراه گروه رودکي هم در روزه هاي 2، 4، 7 و 9 فروردين در شهرهاي مختلف ايتاليا کنسرت برگزار کرد.
«گروه حنانه» هم از شب عيد نوروز به مدت 10 روز در شهرهاي مختلف چين کنسرت برگزار کرد.
در اين اجرا «حسن خدايي نيا» کمانچه، «آهو ايراني» تنبور و عود، «آسيه احمدي» تنبور و دف، «فريد قاسمي» دف، تنبک و دهل، همت پور را به عنوان نوازنده تنبور، سه تار و ديوان همراهي مي کند و «علي خدايي» نيز آواز خواند.
و اما به غير از برگزاري کنسرت ها; پژمان حدادي که با همکاري کمپانيRemo  دف هاي جديدي را به بازار جهان عرضه کرده است، از هشتم فروردين ماه در کنار دو تن از نوازندگان گروه موسيقي ضربانگ در نمايشگاه موسيقي فرانکفورت به معرفي اين ساز پرداخت.
گفته مي شود;دف هاي نسل جديد،حاصل 12 سال تلاش و همکاري «پژمان حدادي» با کمپانيRemo  است که از ژانويه 2010 توليدات گسترده اين ساز را در آمريکا آغاز کرده است.
اين دف جديد براي اولين بار از 24 تا 27 ماه مارس 2010 (8 تا 11 فروردين ماه سال جاري) ، به عنوان سازي ايراني  در نمايشگاه موسيقي فرانکفورت ( com.messefrankfurt.musik.www) توسط کمپاني آمريکاييRemo  در سطح بين المللي ارائه شد.
«پژمان حدادي»; نوازنده تمبک و دف به همراه بهنام و رضا ساماني; نوازندگان گروه سازهاي کوبه اي ضربانگ نيز در اين نمايشگاه شرکت داشتند و گوشه هايي از ريتم هاي دف و موسيقي ايراني را به نمايش گذاشتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان