نسخه شماره 2318 - 1389/01/14 -

 حضرت آيت الله خامنه اي:
 نبايد دروازه را به روي واردات خودرو باز کرد  

حضرت آيت الله خامنه اي- رهبر معظم انقلاب اسلامي با حضور در يکي از مراکز بزرگ صنعتي از نزديک در جريان بخشي از توانمندي هاي صنعتي کشور به ويژه در حوزه صنعت خودروسازي و توليد موتور ملي قرار گرفتند.
به گزارش ايسنا، در اين بازديد که حدود 3 ساعت به طول انجاميد و تعدادي از وزيران و مديران بخش صنعت و معدن حضور داشتند، کارشناسان مربوطه در هر بخش توضيحات لازم را ارائه کردند.
خط توليد موتور ملي خودرو از جمله بخش هايي بود که مورد بازديد رهبر انقلاب اسلامي قرار گرفت. در اين خط توليد، نحوه توليد بخش هاي مختلف موتور ملي و آزمون هاي آن از نزديک به نمايش گذاشته شد.
موتور ملي ديزلي يکي از بخش هاي مهم نمايشگاه توانمندي هاي صنعت خودروسازي کشور بود. در اين بخش اولين موتور ديزل سنگين ساخت داخل معرفي شد که اين موتور در بخش هاي ريلي، دريايي، نيروگاهي و صنعتي کاربردهاي فراواني دارد.
طراحي و ساخت اين موتور با همکاري مراکز تحقيقات دانشگاهي و تربيت نيروهاي متخصص امکان پذير شده است. از جمله طرح هاي آينده در زمينه توليد موتور ديزل سنگين، طراحي و ساخت موتور ديزل دوگانه سوز است.
هم چنين انواع موتور ملي به ويژه موتور ملي بعضي خودروهاي داخلي، و موتور ملي پايه گازسوز در اين نمايشگاه به نمايش گذاشته شده بود.
بخش ديگر نمايشگاه توانمندي هاي صنعتي، استفاده از فن آوري هاي جديد به ويژه نانو در طراحي و ساخت قطعات مختلف خودرو بود. از فن آوري نانو در ساخت پوشش ضدلک روکش ها، پوشش هاي خود تميز کننده روي شيشه هاي خودرو، پوشش هاي ضد خش در رنگ خودرو، و در بخش هاي ديگر خودرو استفاده خواهد شد.
هم چنين تعدادي از خودروهاي سواري توليد داخل نيز مورد بازديد رهبر انقلاب اسلامي قرار گرفت.
حضرت آيت الله خامنه اي سپس در جمع مديران و کارشناسان صنعت و معدن کشور با اشاره به اهميت بسيار بالاي استقلال و پيشرفت صنعتي، در اعتلا و رشد ايران اسلامي، حرکت کشور در بخش هاي مختلف از جمله صنعت را رو به جلو دانستند و تاکيد کردند: با وجود پيشرفت هاي ارزشمند در صنعت کشور اما بايد با کار، تلاش و پيگيري دوچندان و خستگي ناپذير و تکيه بر دانش و علم، و ارتقاي کيفيت محصولات داخلي، يک حرکت جهشي در بخش صنعت انجام شود.
ايشان بازديد امروز خود را حرکتي نمادين براي تاکيد بر اهميت بخش صنعت در پيشرفت کشور خواندند و افزودند: يک توهم خطرناکي از قبل وجود داشت مبني بر اين که ميان زندگي عقلاني و توسعه يافتگي با پايبندي به ارزش هاي معنوي، اخلاقي و ديني تقابل و تضاد وجود دارد ولي جمهوري اسلامي ايران اين توهم را باطل کرد.
رهبر انقلاب اسلامي با تاکيد بر اين که اسلام، دين معنويت و علم است، خاطرنشان کردند: ما مي توانيم هم عقلاني و منطقي و همراه با پيشرفت زندگي کنيم و هم پايبند به ارزش هاي اخلاقي و فرائض ديني باشيم.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: صنعتگران و مديران بخش صنعت بايد نماد اين حقيقت باشند.
ايشان با تاکيد بر اين که پيشرفت هاي به دست آمده در بخش صنعت کشور، بسيار ارزشمند است، خاطرنشان کردند: اين پيشرفت ها آغاز راه است و بايد با يک حرکت جهشي بتوانيم در همه عرصه هاي صنعتي روي پاي خود بايستيم و به فکر و ابتکار ايراني تکيه کنيم.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به شايستگي هاي ايران اسلامي براي پيشرفت و خودکفايي در زمينه هاي مختلف صنعتي افزودند: لازمه تاريخ و ميراث عظيم تمدني، حرکت مردمي کنوني، آمادگي جوانان و استعداد و هوش سرشار ايراني، درخشش صنعتي ايران اسلامي در دنياي اسلام است که قطعا دنياي اسلام از آن استقبال خواهد کرد.
حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه نکاتي را درباره بخش صنعت کشور به ويژه صنعت خودرو يادآور شدند.
تنظيم سياست هاي بازرگاني به منظور جلوگيري از واردات بي رويه يکي از نکات مهمي بود که ايشان تاکيد ويژه اي بر آن داشتند.
رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: فراواني و ارزاني خوب است اما از آن مهم تر رشد صنعت داخلي است و نبايد به استناد دلايل عمدتا واهي دروازه را به روي واردات باز کرد.
ايشان ضمن اظهار ناخرسندي از سياست هاي واردات خودرو و بعضي از تصميماتي که در اين زمينه گرفته شده است تاکيد کردند: عموما فلسفه و منطقي که براي افزايش واردات مطرح مي شود، بالا بردن کيفيت محصولات داخلي است اما براي اين هدف گزينه هاي بهتري هم وجود دارد که يکي از آن ها اعمال سياست ها و ضوابطي براي بالا بردن کيفيت محصولات داخلي است.
رهبر انقلاب اسلامي با تاکيد بر لزوم بهره گيري از علم و دانش و تحقيق در بخش صنعت خاطرنشان کردند: مساله پيوند صنعت و دانشگاه بسيار مهم است و بايد ارتباط مستحکمي ميان اين دو بخش برقرار شود تا بتوان به پيشرفت صنعتي مطلوب رسيد.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اهميت صادرات صنعتي تاکيد کردند: همه بخش هاي صنعتي بايد محصولات خود را با محوريت صادرات توليد کنند و دستگاه هاي مختلف دولتي نيز بايد با تلاش چند جانبه و هنرمندانه، بازار صادراتي را تامين کنند.
ايشان با اشاره به ديدگاه اسلام درباره حفظ محيط زيست، رعايت استانداردهاي زيست محيطي را در محصولات صنعتي به ويژه توليدات خودرو بسيار مهم دانستند و تاکيد کردند: براي رسيدن به پيشرفت صنعتي نبايد از کار، تلاش، و پيگيري مستمر خسته شد زيرا فرداي کشور و ملت ايران در گرو ابتکار، هوشمندي و پيگيري خستگي ناپذير صنعتگران و مديران بخش هاي صنعتي است.
رهبر انقلاب اسلامي با تاکيد بر اهميت پيگيري مستمر افزودند: دولت کنوني، دولتي فعال، پيگير، با همت و دلسوز است و زمينه مساعدي براي تلاش و کار خستگي ناپذير در بخش هاي مختلف به ويژه صنعت وجود دارد.
حضرت آيت الله خامنه اي هوش و استعداد بالاي ايراني در کنار کار و پيگيري خستگي ناپذير را زمينه ساز پيشرفت جهشي خواندند و تاکيد کردند: امروز ايران اسلامي با همت، ابتکار، خلاقيت و اعتماد به نفس جوانان، در بخش هاي مختلف جزو چند کشور محدود صاحب علم و فن آوري آن بخش هاست و اين حرکت بايد با شتاب بيش تر ادامه پيدا کند.
در ابتداي اين ديدار  مهندس محرابيان- وزير صنايع و معادن- در گزارشي از بخش صنعت و معدن کشور گفت: در پنج سال گذشته ضمن آن که توليد کالاهاي مادر صنعتي هم چون، فولاد، آلومينيوم، مس، سنگ آهن، سيمان، و خودرو رشد قابل توجهي داشته، رتبه جهاني ايران نيز در اين کالاها بهبود پيدا کرده است.
او با اشاره به رشد 67 درصدي صنعت در کل رشد اقتصادي کشور افزود: مجموع صادرات محصولات صنعتي و معدني در طول برنامه چهارم توسعه، نيز بيش از سه برابر و نيم افزايش يافته است.
وزير صنايع هم چنين با اشاره به افزايش صادرات خودروهاي ساخت داخل تاکيد کرد: محور اصلي در صنعت خودروسازي، طراحي، مهندسي، بومي سازي، صادرات و رعايت استانداردهاي زيست محيطي است.
مهندس ميرسليم- ناظر عالي طراحي و توليد موتور ملي- نيز در سخناني با اشاره به تلاش 12 ساله براي توليد موتور ملي گفت: تمام مراحل طراحي و ساخت چهار موتور ملي به وسيله متخصصان و کارشناسان داخلي و با همکاري مراکز دانشگاهي انجام شده است.
وي ساخت موتور ديزل سنگين را يکي از موفقيت هاي بسيار بزرگ متخصصان داخلي دانست و افزود: دانش فني ساخت موتورهاي ملي به صورت کتاب تدوين شده و در حال چاپ است.

ملت ايران بايد عقب افتادگي دوران طولاني استبداد
و دخالت خارجي را جبران کند

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي همچنين با حضور در محل يادمان عمليات غرورآفرين فتح المبين در منطقه عملياتي دشت عباس، ياد و خاطره رشادت ها و دلاورمردي هاي رزمندگان غيور اسلام در اين عمليات ظفرمند را که در سال 1361 انجام شد، گرامي داشتند و براي شهداي گرانقدر اين عمليات، علو درجات مسالت کردند.به گزارش ايسنا، حضرت آيت الله خامنه اي در جمع کاروان هاي راهيان نور که براي بازديد از اين منطقه عملياتي دوران دفاع مقدس، به محل يادمان عمليات فتح المبين آمده بودند، در سخناني با تجليل از فداکاري، ايستادگي، هوشمندي و عزم راسخ نسل جوان دوران دفاع مقدس تاکيد کردند: تنها راه سعادت دنيا و آخرت ملت ايران، ادامه همان راه با حفظ شجاعت، بصيرت، تدبير، عزم راسخ و اراده مستحکم مبتني بر باور و ايمان اسلامي است.
رهبر انقلاب اسلامي اهداف خود از حضور در مناطق عملياتي دوران دفاع مقدس را گراميداشت فداکاري و ايستادگي رزمندگان اسلام و شهداي والامقام و قدرداني از ايثار و جانفشاني مردم عزيز خوزستان در يکي از حساس ترين و سخت ترين شرايط کشور دانستند و افزودند: مردم خوزستان در دوران دفاع مقدس در صف اول رزمندگان بودند و پيوستگي آنان با ايران اسلامي آنچنان بود که وسوسه هاي قومي و زباني دشمن بعثي هم نتوانست اين پيوند مستحکم را سست کند.
حضرت آيت الله خامنه اي مناطق عملياتي دوران دفاع مقدس را زيارتگاه خواندند و يکي ديگر از دلايل حضور خود در اين مناطق را قدرداني از زائران و بازديد کنندگان اين مناطق برشمردند و تاکيد کردند: اين سنت بسيار ستودني و حرکت با برکت که از چند سال پيش در قالب کاروان هاي راهيان نور آغاز شده، بايد همچنان ادامه يابد.
ايشان خاطرنشان کردند: ملت ايران هرگز نبايد مقطع حساس، تاريخي و پرافتخار دوران دفاع مقدس را فراموش کند زيرا آن مقطع يک تجربه گران سنگ است.
رهبر انقلاب اسلامي تاکيد کردند: اگر جوان هاي نسل امروز نيز در دوران دفاع مقدس بودند، با همان عزم راسخ در ميدان حاضر مي شدند و امروز همين جوانان، پايمردي خود را در ميدان علم و سياست، تلاش و کار، همبستگي ملي و بصيرت به اثبات رسانده اند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر اينکه هدف دشمنان نظام جمهوري اسلامي از به راه انداختن جنگ تحميلي، تحقير ملت ايران با جدا کردن بخشي از خاک کشور بود، افزودند: در آن دوران آمريکا، شوروي سابق و برخي کشورهاي اروپايي که دم از حقوق بشر مي زنند، همه به دشمن خبيث بعثي کمک کردند تا نظام اسلامي ايران را شکست دهد اما جوانان اين ملت با فداکاري، عزم راسخ و ايمان قوي خود، توطئه قدرت هاي استکباري را خنثي و دشمن را ذليل و منکوب کردند.
ايشان خاطرنشان کردند: همواره عزم راسخ، هوشمندي، بصيرت، ايستادگي، قاطعيت و شجاعت ملت مي تواند دشمنان را هر چند که در ظاهر بزرگ و نيرومند باشند، شکست دهد. رهبر انقلاب اسلامي توانايي، قدرت و نفوذ ملت ايران در دنياي اسلامي را به مراتب بيشتر و گسترده تر از دوران دفاع مقدس دانستند و افزودند: امروز نيز توطئه هاي دشمنان زياد است اما ملت ايران با ايستادگي خود، به اين توطئه ها پوزخند مي زند.
حضرت آيت الله خامنه اي جنگ فکري و سياسي را سخت تر از جنگ نظامي خواندند و تاکيد کردند: ملت ايران نشان داد که در جنگ، در ميدان هاي سياسي و امنيتي، بصيرت و ايستادگي اش کمتر از بصيرت و ايستادگي دوران جنگ نظامي نيست.
ايشان با تاکيد بر لزوم همت مضاعف و کار مضاعف در همه عرصه ها، خاطر نشان کردند: ملت ايران بايد عقب افتادگي دوران طولاني استبداد و دخالت خارجي را جبران کند.
رهبر انقلاب اسلامي جوانان کشور را در سطح دنيا کم نظير برشمردند و تاکيد کردند: وجود چنين جواناني، نويد بخش آينده درخشان کشور است و جوانان با لطف و عنايت خداوند متعال، آن روزي را خواهند ديد که کشور از لحاظ علمي، فناوري، سياسي و نفوذ بين المللي در سطحي است که شايسته ايران اسلامي و ملت بزرگ ايران است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان