نسخه شماره 2317 - 1388/12/27 -

 خشم دادستان آمريکا از شکست مقابل بن لا دن 

نام اسامه بن لادن همچنان در راس تيتر رسانه هاي بين المللي رقاصي مي کند. نه سال از حمله ايالات متحده به افغانستان مي گذرد اما نه از دستگيري آقاي تروريست خبري است و نه از مرده يافتن او. هنوز کابوس مردي که با يک اشاره جهان را زير و رو کرد و البته آمريکايي ها را به دنبال خود به افغانستان و عراق کشاند همچنان ادامه دارد. کابوسي که از جورج بوش به باراک اوباما رئيس جمهوري فعلي ايالات متحده به ارث رسيد. هنوز بسياري از مقام هاي آمريکايي وقت خود را صرف اظهار نظر در خصوص بن لادن مي کنند. اين بار نوبت به دادستان کل ايالات متحده اريک هولدر رسيد که با قاطعيت تمام تاکيد کند که اسامه بن لادن در خاک آمريکا و بر اساس قوانين قضايي اين کشور محاکمه نخواهد شد. البته منظور هولدر اين نبود که اسامه در صورت دستگيري به کشور ديگري سپرده خواهد شد، بلکه منظور او مرده يافتن بن لادن بود.
اريک هولدر، در گفت وگويي تند و پرخاشگرانه با اعضاي مجلس نمايندگان آمريکا، تروريست ها را با چارلز منسون، قاتل جمعي مقايسه کرد و پيش بيني کرد که رخدادها تضمين مي کند که "ما حقوق ميراندا" را براي جسد اسامه بن لادن قرائت کنيم، نه براي رهبر القاعده به عنوان يک زنداني.
به گزارش آسوشيتدپرس، هولدر به طور قاطعانه انتقاد اعضاي حزب جمهوري خواه زير مجموعه کميته  تخصيص بودجه مجلس نمايندگان را که مي گويند پيشنهاد وي مبني بر محاکمه مظنونين تروريست در دادگاه هاي غير نظامي فدرال بسيار خطرناک است، رد کرد.
دادستان کل آمريکا اذعان داشت که شنيدن برخي اظهارات از سوي منتقدان محافظه کار مبني بر اينکه تروريست ها از بسياري از حقوق در سيستم دادگاهي محروم هستند، وي را عصباني مي کند.
وي  افزود: تروريست ها در دادگاه همان حقوقي را دارند که چارلز منسون (فردي که به نوع ديگري يک قاتل دسته جمعي است)دارد. اين به اين معني نيست که آنها مورد مراقبت قرار خواهند گرفت. اين بدين معني نيست که قرار است با آنها با ملاحظه رفتار شود. هولدر در مواجهه با فشارها براي توضيح بيشتر در اين خصوص گفت: احتمال زنده دستگير کردن بن لادن بي نهايت کم است. او يا بدست ما يا افراد خود کشته خواهد شد، بنابراين به دست ما دستگير نخواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان