نسخه شماره 2317 - 1388/12/27 -

 اياد علاوي در انتخابات عراق از مالکي پيشي گرفت
 ورق برگشت 
نويسنده : علي ودايع

بغداد همچنان بستر خبرهاي داغي است;  کميسيون انتخابات عراق اعلام کرد که نتايج شمارش 79 درصد آراي انتخاباتي در عراق حاکي از آن است که فهرست ائتلاف "العراقيه" به رهبري "اياد علاوي"، نخست وزير پيشين عراق براي نخستين بار از "نوري المالکي"، نخست وزير کنوني اين کشور پيشي گرفته است.
به نوشته الشرق الاوسط هفته دوم شمارش آراي انتخابات عراق با يک شگفتي همراه بوده بر اساس اعلام کميسيون عالي مستقل انتخابات عراق، فهرست العراقيه به رياست اياد علاوي، نخست وزير اسبق اين کشور، بر خلاف نتايج اوليه اعلام شده قبلي، از ائتلاف دولت قانون به رياست نوري المالکي جلوافتاده است.
گفته شده که ائتلاف علاوي هم اکنون در پنج استان عراق در صدر قرار دارد و پس از فهرست ائتلافي دولت قانون، فهرست "ائتلاف ملي" در مقام سوم قرار دارد.
يک منبع نزديک به "طارق الهاشمي"، معاون رئيس جمهوري عراق اعلام کرده که فهرست العراقيه نه  هزار و 300 راي در سراسر عراق از ائتلاف مالکي پيشي گرفته است.
"قاسم العبودي"، سخنگوي رسمي کميسيون عالي مستقل انتخابات در جمع خبرنگاران اعلام کرد که 77 درصد آرا در بغداد، 70 درصد در دهوک، 73 درصد در اربيل، 79 درصد در سليمانيه، 80 درصد در نينوا، 74 درصد در کرکوک، 75 درصد در ديالي، 82 درصد در الانبار، 80 درصد در بابل، 74 درصد در کربلا، 89 درصد در واسط، 73 درصد در صلاح الدين، 78 درصد در نجف، 84 درصد در قادسيه، 86 درصد در مثني، 84 درصد در ذي قار، 75 درصد در ميسان و 85 درصد آرا در بصره شمارش شده است.
ائتلاف دولت قانون خواستار بازشماري آراي برخي حوزه هاي انتخابيه انتخابات مجلس عراق شد.
علي الاديب، يکي از نمايندگان ائتلاف دولت قانون، به خبرگزاري آسوشيتدپرس اظهار داشت که نوري المالکي به کميسيون عالي انتخابات عراق، اد ملکرت نماينده دبيرکل سازمان ملل در عراق و سفارت آمريکا، شکايت کرده و اعلام نموده که از سوي برخي کارکنان اين کميسيون دخالت هايي در زمينه شمارش آرا و نتايج انتخابات صورت گرفته است.
مالکي هم چنين انجام تحقيقات در خصوص رابطه کارمندان پرسنل کميسيون انتخابات عراق و مراکز شمارش آرا با احزاب سياسي مختلف در عراق را خواستار شد و تاکيد کرد که نتايج نهايي انتخابات تا انجام تحقيقات در خصوص تمامي شکايت هاي ارائه شده نبايد اعلام شود.
در همين حال، کميسيون انتخابات عراق با تائيد دريافت اين شکايت قانوني پيگرد اين پرونده را به ارائه برخي مدارک و اسناد معتبر از سوي ائتلاف مالکي مشروط کرده است.
اين در حالي است که سخنگوي کميسيون عالي انتخابات عراق گفت که تاکنون 79 درصد آرا دومين دوره انتخاباتي پارلماني عراق شمارش شده است.
عبودي از اعضاي اين کميسيون در نشستي اعلام کرد که نتايج نهايي انتخابات پارلماني عراق پس از تائيد شوراي کميسيون، در چند روزآينده اعلام خواهد شد و گروه ها و تشکل هاي سياسي مي توانند تا مدت سه روز پس از اعلام نتايج ، اعتراض خود را به هيات قضايي ارائه کنند.
در آراي شمارش شده ائتلاف دولت قانون، ائتلاف "ملي عراق" و ائتلاف العراقيه به رهبري اياد علاوي، نخست وزير پيشين اين کشور بر ديگر رقباي خود پيشي گرفته اند.
ائتلاف دولت قانون در هفت استان بغداد، المثني، کربلا، نجف، بابل، بصره و واسط بيشترين راي را از آن خود کرده است.
بنا بر اين گزارش، ترکيب دولت آتي نيز بر اساس ائتلاف  ميان فراکسيون هاي سياسي خواهد بود و دولت آينده دولتي ائتلافي ميان گروه هاي سياسي خواهد بود. بزرگ ترين فراکسيون در پارلمان، نخست وزير آينده را انتخاب خواهد کرد.
دومين انتخابات پارلماني عراق پس از سرنگوني رژيم ديکتاتوري "صدام حسين" يکشنبه هفتم ماه مارس برگزار شد. در اين انتخابات که علاوه بر عراق در 16 کشور دنيا برگزار شد، شش هزار و 218 کانديدا از جمله يک هزار و 801 زن در قالب 86 حزب سياسي و 12 ائتلاف انتخاباتي براي کسب 325 کرسي پارلمان با يکديگر رقابت کردند.
فارغ از پيروزي هريک از دوطرف آنچه محرز است هيچ يک از دو طرف توانايي تشکيل دولت به تنهايي را ندارد و در اين ميان کردها نقش مهمي در آينده عراق ايفا مي کنند.
هر گروهي که بتواند با کردهاي عراق ائتلاف کند در آينده پست نخست وزيري را از آن خود خواهد کرد.
روياي شيرين نخست وزيري براي مالکي امروز در ميان غباري از شک و ترديد گم شده است ; عراق روزهاي گرمي از زايزني ها سياسي پشت سر مي گذارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان