نسخه شماره 2308 - 1388/12/17 -

 توسط فريبرز لا چيني
 موسيقي 50 سال گذشته ايران و جهان منتشر مي شود  

فريبرز لاچيني(آهنگساز) پس از 7 سال کار; موسيقي هاي معروف 50 سال اخير ايران و جهان را در 21 لوح فشرده اجرا و منتشر مي کند. 15 لوح فشرده از اين مجموعه مربوط به موسيقي ايران و 6 لوح فشرده مربوط به موسيقي جهان است که 17 آلبوم آن نوروز امسال به بازار مي آيد.
لاچيني در اين زمينه به ايلنا گفت: موسيقي ايراني اين مجموعه شامل 21 آلبوم است که 12 تا از آنها با نام بوي ديروز مجوز گرفته و تا عيد به بازار مي آيد. فکر مي کنم بقيه قطعات نيز تا ارديبهشت ماه روانه بازار شود. اين قطعات شامل موسيقي سنتي و پاپ 50 سال اخير ايران است. البته تنها آثاري انتخاب شده اند که قابل تنظيم براي پيانو بوده اند که پس از تنظيم آنها را اجرا و ضبط کرده ام.
وي با بيان اينکه حدود 7 سال روي اين مجموعه کار کرده است، ادامه داد: اين مجموعه بيشتر رويکرد آموزشي دارد و به همين دليل تمام آلبوم ها همراه با کتابچه نت آنها منتشر مي شود که بيشتر نت نويسي آنها زمان برده است. قطعا برخي از قطعاتي که براي اين مجموعه تنظيم شده است، قبلا اجرا يا نت هاي آنها منتشر شده، اما معمولا مواردي که در بازار است، کامل نيست و بسيار پراکنده است و دسترسي به تمام آنها براي هنرجويان ساز پيانو مقدور نيست. من سعي کرده ام تمام قطعاتي که قابل تنظيم براي ساز پيانو هستند را در اين مجموعه بياورم.  لاچيني درخصوص تنظيم اين قطعات اضافه کرد: تنظيم اين قطعات به سبک مدرن اجرا شده و برخي از اين قطعات; ريتميک و داراي تمپوي تند و برخي هم داراي تمپوي کند بودند، اما سعي کردم به آنها نظم بدهم و تا جايي که قطعات به من اجازه مي داد، تمپوي آنها را به هم نزديک کنم.  اين آهنگساز همچنين درخصوص قطعات خارجي اين مجموعه عنوان کرد: اين مجموعه انتخابي از موسيقي نيم قرن گذشته جهان است و با نام خاطرات طلايي منتشر مي شود. موسيقي هاي معروف جهان مثل: لاو استوري و گاد فادر نيز را شامل مي شود. در اين مجموعه هم، آثار خوب و معروف انتخاب شده و همراه با کتابچه نت آنها منتشر مي شود. از اين مجموعه که شامل 6 آلبوم است، 5 آلبوم همراه با آثار ايراني نوروز منتشر مي شود و فکر مي کنم بقيه آنها در شش ماهه سال آينده تکميل و روانه بازار شود.  لاچيني با بيان اينکه کپي رايت تمام اين قطعات از آهنگسازان آنها خريداري شده، ادامه داد: اجراي تمام اين قطعات حدود 400 هزار دلار هزينه داشت که البته خريد آنها هم براي مدت کوتاه، تيراژ محدود و براي تنظيم و اجراي خودم انجام شد. دسترسي به آهنگسازان و مکاتبه و تعامل با آنها زمان زيادي از من گرفت و بخش مشکل کار بود.  آهنگساز مجموعه پاييز طلايي اضافه کرد: اين دو مجموعه; دسترسي علاقه مندان را به 50 سال موسيقي جهان و نت هاي آنها فراهم مي کند که از اين جهت نيز کم نظير است. همچنين اين امکان را براي آنها فراهم مي کند که به مقايسه موسيقي ايران و جهان بپردازند و اين نکته را دريابند که چقدر ملودي اين دو موسيقي به هم نزديک است.  گفتني است، شرکت ايران گام انتشار اين مجموعه را برعهده دارد.  علاقه مندان مي توانند براي شنيدن بخشي از اين قطعات مي توانند به آدرسcom.lachini.www: مراجعه کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان