نسخه شماره 2245 - 1388/09/25 -

 بحران در شرکت صنايع مخابراتي راه دور ايران
 کارگران 11 ماه حقوق نگرفته اند 

«وقتي اين معترضان در حال سوت زدن هستند ما بايد از غصه بميريم. من به عنوان استاندار فارس، بيش از همه مسوولم، چرا که اين کارگران به نان شب محتاج اند. اگر مسوولي از اين وضع به درد نيايد، بايد بداند که از تقوا فاصله گرفته است.»
اين جملات، بخشي از صحبت هاي، "روح الله احمدزاده کرماني"، استاندار جديد فارس، است که پس از شنيدن صداي اعتراض کارگران "شرکت صنايع مخابراتي راه دور ايران"، ايراد شده است. کارگراني که در اعتراض به آنچه که پرداخت نشدن 11 ماه حقوق و مطالبات خود عنوان مي کنند، بارها تجمع و تحصن کرده اند.
"هاشم شمشيري"، نايب رئيس شوراي اسلامي کار فارس، در گفت وگو با  ايسنا در شيراز، از مطالبات 11 ماهه کارگران اين واحد صنعتي بحراني خبر داد و گفت: پرداخت نکردن 11 ماه حقوق به کارگران، ضربات بزرگ اقتصادي و روحي به آنان وارد کرده و اموال تعدادي از آنان به دليل بدهي به بانک ها، مصادره شده و حتي برخي از آنان دچار مشکلات خانودگي شده اند.  وي مدعي شد: کارخانه 10 ميليارد تومان بابت حقوق به کارگردان بدهي دارد.
"غلامحسين بانشي"، رئيس شوراي اسلامي کار استان فارس نيز به ايسنا گفت: شرکت صنايع مخابراتي راه دور يکي از بزرگترين توليدکنندگان تجهيزات مخابراتي کشور است که از سال 83 طرح و اجراي کارت سوخت به عنوان يک طرح ملي به آن واگذار شد.  وي با بيان اينکه تمامي هزينه هاي کارت سوخت از سوي وزارت نفت پرداخت شده اما کارکنان هيچ بهره اي از آن نبرده اند، ادامه داد: قرارداد خدمات پس از فروش کارت سوخت در يک مناقصه به يک شرکت مستقر در تهران واگذار شد که سهامداران آن را مديران شرکت صنايع مخابراتي راه دور ايران تشکيل مي دهند.
"سيدعلي شهپري"، رئيس سازمان صنايع و معادن فارس نيز به ايسنا گفت: قانون در مورد اين شرکت به شکل ناقص اجرا شده و تن خواه گردان لازم در اختيار مديران دولتي قرار نگرفته است.
وي با بيان اينکه هر مدير دولتي بدون تن خواه گردان شکست خواهد خورد، اضافه کرد: شرکت مخابراتي راه دور ايران 8 ماه حقوق معوقه و 120 ميليارد تومان بدهي داشت که فقط در خرداد ماه و با حمايت وزير صنايع 2،3 ميليارد تومان براي تامين بخشي از معوقه هاي کارگران پرداخت شده است.
شهپري خاطرنشان کرد: درخواست تن خواه گردان با امضاي وزراي صنايع و کار دولت نهم به رياست جمهوري تقديم شده و منتظر دستور پرداخت از سوي رياست جمهوري است.
"ابوالحسن حقايقي"، رئيس سازمان کار استان فارس نيز در گفت وگو با  ايسنا اظهار کرد: به عنوان يک کارشناس، واگذاري مديريت کارخانه و تعدادي ديگر از صنايع بحراني استان به بخش دولتي را، راهکار حل مشکل نمي دانم.
وي با بيان اينکه واگذاري کارخانه هاي بحراني به بخش دولتي، طرح وزارت صنايع است، ادامه داد: اين کارخانه به بخش دولتي واگذار نشده و تنها مديريت آن براي مدتي محدود به بخش دولتي سپرده شد تا مرحله بحراني را با کمک دولت بگذراند و پس از آن دوباره به بخش خصوصي واگذار خواهد شد.
حقايقي افزود: قاعده کار اين بود که ابتدا تکليف بدهي بانکي واحد مشخص مي شد، تا اين شرکت قادر باشد ضمانت بانکي براي انجام معاملات و قبول اجراي سفارش ها را دريافت کند.
رئيس سازمان کار استان فارس خاطرنشان کرد: ما پيشنهاد داده ايم که مطالبات پرسنل شرکت از محل فروش اموال غيرمنقول اعم از زمين و ساختمان هاي اداري که با توليد و روند آن ارتباطي ندارد، تامين و پرداخت شود.
به گزارش ايسنا از شيراز، اگرچه از نتيجه تلاش هاي احتمالي "سيدمحمدرضا رضازاده"، استاندار قبلي فارس در حل اين بحران خبري نشد، اما "روح الله احمدزاده کرماني"، استاندار جديد فارس، پس از آنکه اعتراض کارگران شرکت صنايع مخابراتي راه دور ايران را شنيد، در جلسه هماهنگي ستاد دهه فجر استان فارس، گفت: وقتي اين معترضان در حال سوت زدن هستند ما بايد از غصه بميريم.
اين گزارش ها در حالي است که، عضو هيات رييسه کميسيون صنعت و معدن مجلس شوراي اسلامي و نماينده مردم شيراز، به نقل از وزير صنايع و معادن، گفت: مشکلات کارگران و کارخانه بحران زده "صنايع مخابرات راه دور ايران" هفته آينده حل خواهد شد.
"احمدرضا دستغيب"، در گفت وگو با  ايسنا، منطقه فارس، درباره حضور محرابيان، وزير صنايع و معادن در کميسيون، براي پاسخ به سوال نمايندگان در خصوص وضعيت کارگران کارخانه مخابرات راه دور ايران،ITI ، گفت: با توجه به مشکلاتITI  که در بيش از يک سال گذشته به وجود آمده، توقع مي رفت که در سفر دوم هيات دولت به استان و تعيين مدير دولتي براي کارخانه، اين مصوبه هيات دولت مشکلات کارخانه و کارگران را حل کند.  وي افزود: 11 ماه از مصوبه و پيگيري هاي دولت مي گذرد اما همچنان اين مشکلات برقرار است و چند باري تذکر دادم و در پايان با طرح سوال خواستار توضيح وزير به کميسيون صنعت و معدن شدم.
دستغيب ادامه داد: اين سئوال به دليل حجم و ابعاد مساله، زمان بسياري را به خود اختصاص داد و توقع دو پاسخ به اينکه "تاکنون براي رفع بحران چه اقدامي انجام شده" و چه برنامه اي براي رفع بحران کارگران و کارخانه داريد"، را داشتيم.  نماينده مردم شيراز در خانه ملت، معتقد است: تاکنون اقدامات ضعيفي براي حل بحران شده است زيرا آقاي وزير گفته اند که امکان تزريق تن خواه از بودجه هاي وزارت صنايع وجود ندارد.  وي ادامه داد: 5 ميليارد تومان نقدينگي به تصويب وزارتخانه هاي کار و صنايع رسيده که با دستور رييس جمهور نيزهمراه بود اما بانک مرکزي اين مصوبه را اجرا نکرد.  دستغيب افزود: وزير صنايع اعلام کرد، همکاري مشترکي با شرکت چيني در نظر گرفته شده و قول داده اند، هفته آينده(اواخر آذر يا اوايل دي) همزمان با سفر هيات دولت به شيراز، قرارداد شرکت چيني انجام و مطالبات کارگران پرداخت شود تا مشکلاتITI  نيز حل شود.
به گزارش ايسنا از شيراز، اگرچه همه نگاه ها متوجه تامين مطالبات و معوقه هاي کارگري در واحد بحران زده شرکت مخابراتي راه دور ايران است، اما نبايد از تاثير اين بحران بر موضوعاتي همچون وضعيت شاخص هاي بيکاري، توليد ثروت، صادرات، توليد ناخالص داخلي استان و ده ها موضوع اقتصادي و اجتماعي ديگر غافل شد.
تعطيلي اين واحد صنعتي، نه تنها 800 فرصت شغلي را در استان فارس کاهش مي دهد، بلکه هزاران فرصت توليدي و اجتماعي را به طور غيرمستقيم تحت تاثير قرار مي دهد.
تامين مطالبات کارگري تنها بخشي از تلاش هايي است که بايد صورت بگيرد، بي شک تلاش براي راه اندازي مجدد فرآيند توليد در اين واحد صنعتي، به شکوفايي اقتصادي و اجتماعي استان پهناور فارس کمک خواهد کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان