نسخه شماره 2220 - 1388/08/23 -

 باهنر:
 افکار عمومي را نمي توان با تدبير زورمدارانه قانع کرد 

نايب رييس مجلس گفت: در ديداري که با مراجع صورت گرفت همه آن ها بر وجود وحدت و انسجام ملي در جامعه تاکيد داشتند.
به گزارش ايسنا محمدرضا باهنر در حاشيه ديدار برخي اعضاي جبهه پيروان خط امام و رهبري با مراجع و علماي قم در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالي در مورد طرح هدفمند کردن يارانه ها اظهار کرد: مسير، مسير گذرايي است و شک ها و نگراني هايي به وجود مي آورد، اما دولت با تدبير و طمانينه حرکت مي کند و ما تا آن جايي که توانسته ايم و در قانون پيش بيني شده، دست دولت را باز گذاشته و اختيارات را به دولت داده ايم. بايد بخش عمده اي از اين پولي که دريافت مي شود به خانوارها مخصوصا خانوارهاي مستضعف و پايين جامعه باز گردد.
وي ادامه داد: اين يک راه رفتني است و تکان هايي را نيز در جامعه به وجود مي آورد و ممکن است بعضي از افراد که منافع شان به خطر مي افتد صدا کنند و نعره  بکشند، بايد مواظب بود.
وي هم چنين خاطرنشان کرد: طبقات ضعيف جامعه هم بايد مقداري تامل داشته باشند تا در طول يک برنامه، درآمد عظيمي که تا امروز طلب مي شد يا غيرعادلانه و ظالمانه توزيع مي شد و هرکس مرفه تر بود، استفاده بيشتري مي کرد به يک نقطه تعادل برسد.
نايب رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه در مورد نشست مشترک دولت و مجلس شوراي اسلامي گفت: نشست دولت و مجلس معمولا هر سه ماه يکبار انجام مي شد اما در دولت دهم تا وزرا معرفي شدند و راي اعتماد گرفتند اين توفيق حاصل نشده بود و اين نشست اولين نشست در دولت دهم بود. اين نشست ها برپايه همدلي برگزار مي شود و معمولا تصميم گيري هايي در آن واقع نمي شود، اما گفت وگو صورت مي گيرد و بيشتر اين گفت وگوها براي نزديک کردن افکار به يکديگر است.
وي اظهار کرد: دولت در طرح هدفمند کردن يارانه ها اختياراتي بيش از آن چه که ما در مجلس به او داده ايم، توقع دارد که ما فکر مي کنيم ضرورتي وجود ندارد و در همين محدوده دست دولت باز و کنترل ها وجود دارد. دولت مي تواند بر روي پشتوانه مجلس حساب کرده و با تدبير کار را پيش ببرد.
وي در ادامه درباره هدف سفر جبهه پيروان خط امام و رهبري به قم و ديدار آن ها با مراجع گفت: جبهه پيروان خط امام و رهبري هرچند وقت يکبار تلاش مي کند نشست هايي در محضر علما و مراجع داشته باشد واصولا مشي جبهه پيروان خط امام و رهبري يک مشي تعادلي است و سياست راهبردي آن ها همسويي با جامعه روحانيت مبارز تهران، جامعه مدرسين حوزه علميه قم، مراجع و در راس آن ها مقام معظم رهبري است.
باهنر ادامه داد: پس از انتخابات مباحث زيادي مطرح بود و فتنه عظيمي به وجود آمد; قاعدتا عده اي بانيان اين فتنه بودند که البته در حال حاضر مقدار زيادي از اين فتنه فروکش کرده اما نياز دارد که برخي از گره هاي آن با تدبير و با حضور علما و مراجع در صحنه باز شود.
وي گفت: در اين ديدارها گزارشي از عملکرد و تلاش هاي جبهه خدمت مراجع ارايه و از آن ها براي ادامه کار طلب استمداد و راهنمايي شد.
وي با بيان اين که " مراجع در اين ديدارها بر وحدت و انسجام ملي تاکيد داشتند" گفت: دشمن خارجي فشار زيادي بر کشور وارد مي کند و بعضي از عوامل آگاه و بعضا ناآگاه داخلي تلاش مي کنند ميدان وحدت و اعتماد متقابل نظام و مردم را مخدوش کنند که ما بايد سعي کنيم تا اين وحدت حفظ شود.
دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري با بيان اين که " در حال حاضر در کشور مباحث و مشکلات اقتصادي و اجتماعي وجود دارد و بحث هدفمند کردن يارانه ها نيز در دست است" ادامه داد: مراجع علاوه بر تاکيد بر وحدت بر اين امر نيز تاکيد داشته اند که فتنه گراني که آگاهانه و از روي عمد دنبال آتش افروزي اند طبيعي است که بايد با آن ها برخورد رسمي و قضايي صورت گيرد، اما کساني که نگراني، دلخوري و يا ترديدهايي دارند، بايد با اين افراد با سرانگشت تدبير گفت وگو و رافت اسلامي برخورد شود.
وي در پاسخ به اين سوال که آيا جبهه پيروان خط امام و رهبري قصد دارد بعد از اين ديدارها وارد ميانجيگري شود؟ اظهار کرد: ما خط و مشي خود را عوض نمي کنيم و بحث ميانجيگري که اعلام کرديم بيشتر براي تبيين افکار عمومي بوده است.
وي گفت: کساني که در حال فاصله گرفتن از ملت، نظام و رهبري هستند و مي خواهند در بيرون از قانون اساسي فعاليت کنند و به اصطلاح اپوزيسيون خارجي نظام باشند، طبيعي است که ما با همه وجود از نظام، کيان نظام، رهبري و قانون اساسي دفاع مي کنيم اما کساني که در چارچوب نظام مي خواهند فعاليت کنند ما نقدها و صحبت هاي آن ها را مي شنويم و مدعي هستيم که بايد براي آن ها تريبون هايي به وجود آيد تا حرف هاي شان در چارچوب قانون اساسي و موضوعات و مطالبات آنها پيگيري شود.
دبيرکل جامعه اسلامي مهندسين هم چنين در بخشي از اين ديدارها گفت: بايد با روشنگري، تبيين و حتي اقرار به بعضي نقاط ضعف مسايل را حل کرد; چراکه افکار عمومي را نمي توان فقط با تدبير زورمدارانه اقناع کرد.
باهنر در بيان گزارشي از عملکرد اين جبهه اظهار کرد: جبهه پيروان خط امام و رهبري با همکاري 14 تشکيلات ايجاد شده و حدود 20 سال سابقه دارد و تلاش شده که در حوزه سياسي ، فرهنگي و اجتماعي مشي اي تعادلي داشته باشد.
وي با اشاره به اين که " ما در آينده مشکلات زيادي در زمينه فشار سنگين خارجي و مشکلات اقتصادي و اجتماعي داريم" گفت: اين مشکلات تنها در سايه انسجام، وحدت و تمسک به نظام و اصول اساسي انقلاب اسلامي حل شدني است.
باهنر خاطرنشان کرد: تلاش فراواني را بعد از انتخابات داشتيم و با کساني که بازي خورده و يا گله مند بودند و بعضي از جريان ها را رهبري مي کردند جلسه گذاشتيم و آن ها را به آغوش اسلام، ملت و قرار گرفتن در زير پرچم اسلام و ولايت دعوت کرديم و به آن ها گفتيم که دست از فتنه بردارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان