نسخه شماره 2200 - 1388/07/29 -

 حضرت آيت الله خامنه اي:
 اسلام براي زن احترام و شخصيت قائل است  

همزمان با خجسته سالروز ميلاد حضرت معصومه سلام الله عليها، هزاران نفر از بانوان قرآن پژوه و فعال قرآني، روز گذشته با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند.
به گزارش ايسنا حضرت آيت الله خامنه اي  در اين ديدار، حضور برجسته و شگفت انگيز بانوان ايراني در عرصه هاي علمي، تحقيقاتي، و پژوهشي به ويژه حوزه مسائل قرآني را از دستاوردها و افتخارات نظام جمهوري اسلامي دانستند و تاکيد کردند: جهت گيري همه فعاليت هاي قرآني بايد به سمت ظهور و بروز عملي آموزه ها و دستورات قرآني در جامعه و رفتارهاي فردي و جمعي باشد و اين هدف جز با آشنايي صحيح آحاد جامعه با مفاهيم و معاني قرآن و هدايت پژوهش هاي قرآني در اين مسير، امکان پذير نيست. رهبر انقلاب اسلامي با تاکيد بر اين که نگاه غرب به زن، نگاه غلط، ابزاري و اهانت آميز است، افزودند: اسلام، براي زن احترام و شخصيت قائل است و زمينه بروز استعدادهاي فراوان بانوان در سطوح مختلف خانواده، جامعه، و بين المللي را به منظور کسب علم و دانش، تحقيق و پژوهش، و تربيت و سازندگي فراهم مي کند.
حضرت آيت الله خامنه اي، کميت بسيار زياد بانوان ايراني در عرصه قرآن پژوهي را بسيار ارزشمند و در جهان اسلام کم نظير خواندند و درباره بروز عملي مفاهيم قرآن در جامعه خاطرنشان کردند: جامعه ايران به دليل فاصله بسيار زياد با قرآن در دوران طاغوت، عقب ماندگي هايي از لحاظ تدبر در قرآن و ظهور عملي دستورات قرآن در زندگي فردي و جمعي دارد که بايد تلاش شود اين عقب ماندگي ها برطرف شوند. ايشان اساسي ترين کار براي قرآني شدن يک جامعه را شکل گيري نظام مبتني بر دستورات قرآن و اسلام دانستند و افزودند: تشکيل نظام جمهوري اسلامي در ايران يکي از بزرگترين و مهمترين موارد عمل به قرآن بود که انجام شد و اين حقيقت واضح و بديهي غالبا مورد غفلت قرار مي گيرد. رهبر انقلاب اسلامي تاکيد کردند: تشکيل نظام جمهوري اسلامي، بهترين زمينه عملي را براي سازندگي قرآني بوجود آورده است و بايد تلاش شود در اين چارچوب، رفتارهاي فردي، خانواده، مديريتي، سازماني، سياسي، بين المللي، و رفتارها در مراکز آموزشي، عملي و تحقيقاتي براساس اسلام و قرآن شکل گيرد. حضرت آيت الله خامنه اي لازمه رسيدن به چنين هدف والايي را آشنايي صحيح آحاد مردم با مفاهيم و معاني قرآني دانستند و خاطرنشان کردند: جهت گيري پژوهش هاي قرآني بايد به سمت عينيت بخشي دستورات قرآن در جامعه و زندگي مردم باشد. مقدمات و شرايط مورد نياز براي پژوهش در قرآن، محور ديگري بود که رهبر انقلاب اسلامي به آن اشاره کردند و افزودند: پژوهنده قرآن بايد از نظر روحي و دروني زمينه پذيرش حقيقت ناب قرآن را داشته باشد زيرا در غيراين صورت ممکن است پژوهش در قرآن، در جهت مخالف آن استفاده شود. حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين اين موضوع خاطرنشان کردند: اگر دل پاکيزه نباشد، نتيجه آن مي شود که از قرآن براي کوبيدن اسلام و جمهوري اسلامي و فضائلي که نظام اسلامي در اختيار ما قرار داده است، استفاده مي شود. ايشان يکي ديگر از مقدمات پژوهش در قرآن را انس با قرآن و همچنين آشنايي با زبان عربي و مباني اصول فقه دانستند و تاکيد کردند: شيوه و متد علمي استفاده از قرآن در قرآن پژوهي بسيار مهم است و در اين زمينه، شيوه علماي دين و فقها در استفاده از آيات و روايات، شيوه اي کاملا علمي و آزموده شده است. رهبر انقلاب اسلامي در بخش پاياني سخنان خود بار ديگر به موضوع علوم انساني در دانشگاه ها و گلايه خود در اين خصوص اشاره کردند و افزودند: مبناي علوم انساني غرب که در دانشگاه هاي کشور به صورت ترجمه اي تدريس مي شود، جهان بيني مادي و متعارض با مباني قرآني و ديني است، در حالي که پايه و اساس علوم انساني را بايد در قرآن جست وجو کرد. حضرت آيت الله خامنه اي يکي از مسائل مهم و اصلي در قرآن پژوهي را، استخراج مباني علوم انساني دانستند و تاکيد کردند: اگر اين کار انجام شود پژوهشگران با استفاده از مباني قرآني و همچنين استفاده از برخي پيشرفت هاي علوم انساني، مي توانند بناي رفيع و مستحکمي را از علوم انساني پايه گذاري کنند. در اين ديدار جمعي از خواهران فعال قرآني از: دارالقرآن سازمان تبليغات اسلامي  دارالقرآن بسيج مستضعفين  دارالقرآن سازمان اوقاف و امور خيريه  جمعي از خواهران قرآن پژوه  اساتيد دانشگاه و طلاب خواهر حوزه علميه و مربيان قرآني آموزش و پرورش حضور داشتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان