نسخه شماره 2194 - 1388/07/21 -

 از سوي وزير دفاع تشريح شد
 دستورالعمل اصلاح الگوي مصرف در نيروهاي مسلح  

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح گفت: اصلاح الگوي مصرف، شرط حيات مادي و معنوي براي کشور و وزارت دفاع است.
به گزارش ايسنا، سردار سرتيب پاسدار احمد وحيدي با اشاره به نامگذاري سال 1388 از سوي مقام معظم رهبري به سال اصلاح الگوي مصرف تصريح کرد: وزارت دفاع بايد در اجرا و نهادينه کردن اصلاح الگوي مصرف که مورد تاکيد ويژه فرمانده معظم کل قواست، جزو اولين ها باشد.
وي روز دوشنبه در همايش "اصلاح الگوي مصرف و برنامه پنج ساله پنجم وزارت دفاع"، اصلاح اين الگو را "شاخص اصلي" در حرکت کشور به سوي پيشرفت و تعالي دانست و افزود: البته شرط به نتيجه رسيدن اين مهم، توجه همگاني است.
وي افزود: بايد اين همايش را يک هم انديشي معنوي و فرهنگي قلمداد و از بطن آن، يک عزم و اراده جديدي استخراج کنيم و سپس آن را جزو دستور کار روزانه خود قرار دهيم و براي اجراي دقيق آن از عنصر امر به معروف و نهي از منکر بهره گيريم.
وزير دفاع با تبيين مفهوم اصلاح الگوي مصرف در آيات قران مجيد و روايات اسلامي به اين آيه شريفه اشاره کرد که "اسراف کنندگان، برادران شيطان هستند" و افزود: نبايد صرفا به گفتار و ارائه رهنمود بسنده کنيم بلکه بايد اين آموزه هاي انسان ساز و جامعه ساز را در عمل و رفتار خود و جامعه به کار گيريم و نهادينه سازيم.
وي راهکارهاي تحقق اصلاح الگوي مصرف در کشور و وزارت دفاع را در دو بخش "شناخت و تعريف الگوي مصرف" و "فرهنگ سازي اين الگو در سطوح مختلف" براي دو جنبه فردي و سازماني عنوان و اظهار کرد: نخست بايد اين الگو را شناخت و تعريف کرد و سپس با فرهنگ سازي در حوزه هاي فردي و اجتماعي، آن را به عنوان يک موضوع مورد نياز همگان مورد توجه قرار دهيم.
وي در ادامه توجه ويژه به سه بخش منابع مالي و دارايي ها، منابع انساني و منابع دانشي را از مهمترين جنبه هاي قابل تاکيد در تعريف و اجراي اصلاح الگوي مصرف در سازمان دانست و تصريح کرد: عدم اجراي دقيق اصلاح الگوي مصرف مانع از تحقق اهداف سند چشم انداز بيست ساله کشور خواهد شد.  وحيدي با اشاره به دستورالعمل اصلاح الگوي مصرف مصوب شوراي عالي سياستگذاري نيروهاي مسلح تاکيد کرد: اين دستورالعمل بايد به طور کامل در تمامي سطوح وزارت دفاع اجرايي شود.
در ادامه اين همايش، حجت الاسلام و المسلمين ميرمحمدي رييس سازمان عقيدتي سياسي وزارت دفاع طي سخناني به بحث "الگوي مصرف در اسلام" پرداخت و رعايت اعتدال را مبناي اصولي در تحقق اصلاح الگوي مصرف برشمرد.
وي تاکيد کرد: اصلاح الگوي مصرف را بايد از خود شروع کنيم; چراکه براساس حديث شريف "الناس علي دين ملوکهم"، مردم در اين گونه امور به متوليان و مسوولان جامعه نگاه مي کنند.
وي از حضرت امام راحل عظيم الشان و مقام معظم رهبري به عنوان دو اسوه حسنه در اين زمينه نام برد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان