نسخه شماره 2169 - 1388/06/21 -

 سالگرد حمله تروريستي 11 سپتامبر
 اوباما ميراث دار جنگ 

هشت سال پس از فرو ريختن مرکز تجارت جهاني در نيويورک، آمريکا همچنان با راهبردهايي براي جلوگيري از افتادن افغانستان به دست افراطيون طالبان و القاعده دست و پنجه نرم مي کند.
روز جمعه در گراميداشت قربانيان حملات يازده سپتامبر، "جو بايدن"، معاون رئيس جمهوري آمريکا در نيويورک بود و "باراک اوباما"، رئيس جمهوري اين کشور با خانواده هاي قربانيان پنتاگون ديدار کرد.
گراميداشت قربانيان اين حملات در حالي صورت گرفت که هنوز پيامدهاي حملات 11 سپتامبر سال 2001 ميلادي، ادامه دارد. جنگ و ناآرامي در عراق و افغانستان ادامه دارد و اکنون اوباما با فشار فزاينده اي براي پايان دادن به اين درگيري ها روبه رو است.
تابستان امسال مرگبارترين دوره براي نيروهاي خارجي از زمان آغاز عمليات نيروي بين المللي کمک به تامين امنيت افغانستان (ايساف) در بيستم دسامبر سال 2001 ميلادي بود.
46 سرباز آمريکايي در ماه آگوست در افغانستان کشته شدند که اين رقم بيشترين ميزان تلفات ارتش آمريکا طي يک ماه در اين جنگ هشت ساله بوده است.
در واقع دشواري هايي که اکنون در افغانستان و عراق پيش روي آمريکاست بيش از هر زمان ديگر است.
باراک اوباما تا کنون 21 هزار نيروي تازه نفس به افغانستان اعزام کرده است و ژنرال هاي ارتش وي همين ميزان نيروي بيشتر را خواستارند ولي از ديگر سو مخالفت افکار عمومي با جنگ بيشتر شده است.
رئيس جمهوري آمريکا در سخنراني سال گذشته اش در هفتمين سالگرد حمله تروريستي القاعده به نيويورک گفت: "تروريست هاي مسئول حملات 11 سپتامبر هنوز فراري هستند و بايد محاکمه شوند."
اوباما دولت بوش را به ناکامي در عمل به وعده اش درباره بازداشت "اسامه بن لادن"، رهبر شبکه القاعده پس از حملات 11 سپامبر متهم کرد.
اوباما ماه مارس سال 2009 راهبرد خود را درباره جنگ عليه ترور با تغييري در رهبري و پس از سبک کردن فشار جنگ درعراق اعلام کرد. وي با اين رهبرد جئيي در صدد پيروزي بر تروريسم بود.
اما "استنلي مک کريستال"، فرمانده آمريکا و ناتو در افغانستان هفته گذشته اعلام کرد که اوضاع در افغانستان وخيم است.
در همين حال جنگجويان طالبان و القاعده با گسترش فعاليت هايشان نه تنها در افغانستان بلکه در پاکستان و منطقه احتمال موفقيت نيروهاي بين المللي را به چالش کشيده اند. به رغم عمليات هاي مختلف نيروهاي آمريکايي و انگليسي در استان هلمند و يک سري حملات هوايي و زميني نيروهاي بين المللي و افغان در استان هاي جنوبي و شرقي افغانستان، طالبان نه تنها فعاليت هايش را به همه مناطق افغانستان تعميم داده است بلکه تنوع حملاتش را عليه نيروهاي ائتلافي و افغان نيز افزايش داده است.
اکنون اين مسئله هنوز باقي مانده است که نيروهاي بين المللي چه دستاوردها و ناکامي هاي را پيش از سالگرد بعدي حملات يازدهم سپتامبر خواهند داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان