نسخه شماره 2169 - 1388/06/21 -

 توليد نخستين پروژه هاي سينمايي ايران در آمريکا  

مسعود جعفري جوزاني پس از پايان توليد فيلم سينمايي "در چشم باد" در لس آنجلس، پروژه سينمايي "باسکرويل" را با مشارکت شرکت سينما ليبره استوديو در ايران و آمريکا مقابل دوربين مي برد.
به گزارش مهر، "در چشم باد" فيلمي سينمايي بر اساس يک مجموعه تلويزيوني 52 قسمتي به همين نام است که پخش آن از مدتي پيش از شبکه يک آغاز شده و همچنان ادامه دارد. اين مجموعه تاريخي سرگذشت سه نسل از يک خانواده ايراني را روايت مي کند که داستان آن از قيام جنگل آغاز مي شود و تا سال 1361 و آزادسازي خرمشهر ادامه مي يابد. "در چشم باد" نخستين فيلم سينمايي ايراني پس از انقلاب اسلامي سال 1357 است که جعفري جوزاني آن را در شرکت جوزان فيلم تهيه مدير اجرايي آن استوديو سينما ليبره در لس آنجلس است. فيلمساز ايراني فعاليت سينمايي يک گروه ايراني را در آمريکا اتفاقي تاريخي و دليل آن را سياست هاي بازتر باراک اوباما نسبت به جهان اسلامي مي داند.
جعفري جوزاني قصد داشت سال 2000 پروژه سينمايي "باسکرويل" را با مشارکت مالي طرف هاي ايراني و آمريکايي بسازد که برخي موانع مانع از آن شد. قرار بود يک سوم فيلم در آمريکا فيلمبرداري شود. کارگردان "در چشم باد" مي گويد: حالا که توانستيم توليد فيلم را با موفقيت در لس آنجلس به پايان برسانيم، خوشحالم اعلام کنم پروژه بعدي من "باسکرويل" خواهد بود. شرکت مستقل توليد و توزيع سينما ليبره استوديو که بيشتر در توليد پروژه هاي سياسي اجتماعي فعاليت مي کند، در توليد "در چشم باد" هم با جوزان فيلم همکاري کرد. فيليپه دياز بنيانگذار سينما ليبره از اينکه توانسته با مشارکت در توليد اين فيلم تاريخ ساز شود به خود افتخاري مي کند و جعفري جوزاني را هم فيلمسازي توانمند مي داند.
دياز در اين باره مي گويد: ما افتخار مي کنيم "در چشم باد" چشم اندازي تازه در روابط ايران و آمريکا به وجود آورده و اميدواريم تجربه آقاي جوزاني در لس آنجلس الگويي براي ديگران باشد. ضمن اينکه خوشحال خواهيم شد اگر بتوانيم در توليد فيلم بعدي وي "باسکرويل" هم در ايران و آمريکا مشارکت کنيم. بر اساس گزارش سينما ليبره استوديو، فيلم سينمايي "در چشم باد" در واقع چکيده اي از همين مجموعه است که هشت قسمت اول آن 60 ميليون نفر بيننده داشته و با هزينه اي 12 ميليون دلاري گرانترين و طولاني ترين پروژه تاريخ سينماي ايران خواهد بود. جوزاني فيلمنامه "در چشن باد" را خودش نوشته و قرار است فيلم را در سينماهاي ايران اکران کند.
داستان "در چشم باد" در سال 1981 مي گذرد. بيژن يک جراح مغز ميانسال است که پس از خروج از ايران در 1945 در لس آنجلس کار و زندگي مي کند. او نامه اي از يک زن دريافت مي کند که ادعا کرده همسر بيژن است و دکتر تصور مي کرده در جريان حمله ارتش شوروي در جنگ جهاني دوم کشته شده است.
درون نامه يک عکس سياه و سفيد از زن به همراه پسرکي خردسال قرار دارد. زندگي آرام دکتر بيژن پس از دريافت نامه به هم مي ريزد او حالا بايد بين زندگي در آمريکا به همراه نامزدش هولي و بازگشت به تهران براي يافتن همسر و فرزندش يکي را انتخاب کند; آن هم در آستانه آغاز حمله ارتش رژيم بعثي صدام به ايران.


نسخه چاپي ارسال به دوستان