نسخه شماره 2137 - 1388/05/14 -

 نخستين کنگره پس از 20 سال
 تلاش فتح براي تغيير خط مشي 
نويسنده : علي ودايع

اعضاي گروه فلسطيني فتح به نخستين کنگره خود پس از 20 سال رفتند. نمايندگان اين گروه رهبري حزب را بر خواهند گزيد. تعيين خط مشي جديد نيز از ديگر برنامه هاي کنگره فتح خواهد بود. فتح دچار اختلاف هاي درون سازماني است.
حدود 2 هزار عضو جنبش فلسطيني فتح براي شرکت در ششمين کنگره اين سازمان در روز گذشته به بيت لحم رفتند. اين کنگره سه روز به طول خواهد انجاميد. شرکت کنندگان قصد دارند يک شوراي مرکزي جديد با 21 عضو و يک شوراي انقلاب با 120 عضو انتخاب کنند. رهبري جديد بايد از محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين، در گفت وگوهاي صلح با اسرائيل پشتيباني کند.
عباس انتظار دارد اين مجمع سه روزه گامي در راستاي تحکيم موقعيت و تقويت نقش وي در تعامل با جنبش مقاومت اسلامي "حماس" و همچنين "بنيامين نتانياهو"، نخست وزير تندرو رژيم صهيونيستي باشد.
بر اساس طرحي اوليه از برنامه سازماني، فتح با به رسميت شناختن اسرائيل به عنوان دولت يهودي مستقل مخالفت کرده است. اين امر يکي از 5 شرط بنيامبن نتانياهو، نخست وزير اسرائيل براي برقراري صلح در منطقه است. فلسطيني ها بيم آن  را دارند که به  رسميت  شناختن اسرائيل به عنوان يک کشور، به معناي چشم پوشي از حق بازگشت آوارگان فلسطيني به سرزمين هاي شان باشد که توسط اسرائيل اشغال شده اند.
با وجود اين که فتح آماده است پيرامون به  رسميت شناختن اسرائيل به عنوان کشوري مستقل و راه حل تشکيل دو دولت مستقل (اسرائيل و فلسطين) در منطقه مذاکره کند، اما اعضاي اين حزب تمايلي به گنجاندن اين موضوع در برنامه هاي رسمي کنگره ندارد.
فتح به عنوان يک جنبش سياسي فلسطيني، معمولا هر 5 سال يک بار يک کنگره برگزار مي کند. اما به  دليل مشکلات داخلي ميان اعضا، پس از پنجمين کنگره در سال 1989، ديگر نمايندگان گرد هم نيامدند.
اين اختلاف هاي مزمن و درون سازماني، فتح را به فراکسيون هاي مختلف تقسيم کرده است. با وجود اين، محمود عباس که هر روز بيش از پيش از او انتقاد مي شود، اميدوار است که پشتيباني  اعضا را در کنگره جلب کند.
فتح در سال هاي اخير ضربه هاي سياسي بسياري را متحمل شده است. به عنوان مثال در ژانويه 2006 انتخابات پارلماني را به رقيب خود، حماس واگذار کرد و در سال 2007 اعضاي اين گروه از نوار غزه بيرون رانده شدند. بسياري از اعضاي فتح اميدوارند که در کنگره ششم، چهره هاي جوان تر و کاريزماتيک تر به رهبري برگزيده شوند تا بتوانند انسجام را به اين سازمان بازگردانند.
تصميم محمود عباس براي برگزاري کنگره در بيت لحم، مورد انتقاد بسياري از اعضاي فتح است. به اعتقاد مخالفان، اين تصميم به اسرائيل فرصت کنترل شرکت کنندگان در کنگره را مي دهد. از زمان توافق نامه صلح اسلو در سال 1993، شرايط در درون فتح متزلزل شد.
اعضاي با سابقه رهبري، همچون فاروق القدومي که در سوريه زندگي مي کند، هر گونه توافق با اسرائيل را رد مي کنند. محمود عباس در تدوين قراردادهاي اسلو شرکت فعال داشت و مجبور به پذيرش برخي شرايط اسرائيل شده بود، هنوز مورد انتقاد است. زيرا شمار شهرک نشينان اسرائيلي  در کرانه باختري رود اردن پس از توافق نامه اسلو دو برابر شده است.
القدومي، اواسط ماه گذشته ميلادي (ژوئيه) محمود عباس را متهم کرد که در مسموميت ياسر عرفات، رهبر سابق فتح، در سال 2004 با اسرائيل و آمريکا همکاري کرده است.
400 نماينده نيز از نوار غزه به کنگره دعوت شده اند. ولي گروه اسلامي  حماس از دادن اجازه خروج اين اعضا به کرانه باختري امتناع کرده  است و خواستار آن شده که محمود عباس بايد نخست صدها عضو بازداشت شده حماس را آزاد کند.
افتتاحيه اين نشست با ناهماهنگي برگزار شد چرا که اکثر نمايندگان حماس به دليل تنش هايي که ميان اين جنبش و عباس وجود دارد، قادر به شرکت در مجمع نبودند.
اختلاف هاي داخلي جنبش فتح از جمله شکاف تلخ ميان نسل ها نيز شرايط را دشوارتر مي کند.
تنها يک چهارم از بيش از 2هزار و 200 نماينده باسلسله مراتب رسمي انتخاب شده اند و باقي افراد توسط عباس و کميته اي کوچک گزيده شده اند که اين روند مي تواند مانعي بر سر راه تغيير چارچوب رهبري فتح باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان