نسخه شماره 2137 - 1388/05/14 -

 مدير سابق موسسه امام خميني (ره):
 ائتلا ف مقابل احمدي نژاد به ائتلا ف طلحه، زبير و معاويه شبيه بود 

گروه سياسي: برگزاري مراسم «چگونه يک روزه منافق مي شويم» فرصتي بود تا رئيس سابق موسسه امام خميني اول به بيان اظهار نظرهايي روي بياورد، که به باور بسياري، عقيده قالب جريان مصباح يزدي است مدير سابق مرکز تاريخ معاصر موسسه امام خميني وابسته به آيت الله مصباح يزدي در اولين روز از همايش " چگونه يک روزه منافق مي شويم " که در دانشکده علوم دانشگاه تهران برگزار شد، به جريان شناسي نفاق در صدر اسلام پرداخت.
به گزارش  ايلنا، حجت الاسلام رهدار گفت: بعد از رحلت پيامبر، زماني که ابوبکر از ثقيفه بيرون آمد، خود مي دانست که به دليل کنترل قدرت بايد به دوجريان اصلي و قدرتمند آن زمان يعني جريان بني هاشم به رهبري امام علي و جريان بني اميه به رهبري ابوسفيان باج دهد.
وي اظهارداشت: به همين دليل ابوبکر مديريت منطقه شام را به ابوسفيان داد و در جريان بني هاشم نيز به عباس پسرعموي حضرت علي سمت مشاور در امور سياسي اعطا کرد.  اين استاد حوزه و دانشگاه مفاهيمي چون اميرالمومنين و ام المومنين را موجب نفاق در صدر اسلام عنوان کرد و گفت: پيامبر اسلام لقب اميرالمومنين را تنها براي حضرت علي (ع) به کار برد اما بعد از رحلت پيامبر، اين لقب براي اولين بار به عمر گفته شد. اين لفظ در جريان بني اميه و بني عباس، ضربه هايي را به اسلام زد و فضاي نفاق آنقدر سنگين شده بود که بطور مثال امام صادق (ص)، منصور را به نام اميرالمومنين خطاب کرد.  وي ادامه داد: زماني که بين پيامبر و سران کفار صلح حديبيه بسته شد، در آن عهدنامه آمده بود: اين عهد نامه ميان محمد رسول الله و ابوسفيان. سران کفار به اين لفظ ايراد گرفته و به پيامبر گفتند که اختلاف ما و شما سر همين لفظ رسول الله است و بايد آن را حذف کنيد. آن زمان اولين کسي که به اين موضوع اعتراض کرد، عمر بود. اما همين عمر بود که لقب اميرالمومنين را براي اولين بار براي خود به کار گرفت.
رهدار افزود: در حال حاضر همان هايي که ادعا دارند آقا را آقا کردند، همان کارهاي صدر اسلام را انجام مي دهند که بايد به آنها گفت از تاريخ درس بگيريد.  مدير سابق گروه تاريخ معاصر موسسه امام خميني در ادامه به چگونگي برپاشدن جنگ جمل اشاره کرد و گفت: جنگ جمل که يکي از بسترهاي نفاق در صدراسلام است توسط عايشه و به خون خواهي عثمان در مقابل حضرت علي برپا شد.  وي افزود: در ماجراي قتل عثمان، طلحه و زبير از سوي معاويه و عمروعاص به خليفه گري در کوفه و بصره وعده داده شده بودند و زماني که عايشه عليه امام علي به خون خواهي برمي خيزد، طلحه، زبير، معاويه، عمروعاص و مروان عليرغم اختلافات اساسي با يکديگر ائتلاف کرده و به مقابله با امام علي مي پردازند.
رهدار اضافه کرد: در زمان جنگ به محض اينکه عايشه از شتر افتاد، ائتلاف شکسته و آن 6 سردمدار به جان يکديگر مي افتند و فقط حضرت علي بود که مروت به خرج داده و به احترام پيامبر با عايشه هيچ کاري نکرد.  مدير سابق گروه تاريخ معاصر موسسه امام خميني در اين هنگام به وقايع پس از انتخابات رياست جمهوري اشاره کرد وگفت: در همين انقلاب خودمان موارد مشابهي وجود داشته است. تامل کنيد مشاهده مي کنيد که در اندک زمان، همين که شکست را نزديک ديدند، ائتلاف آقايان شکسته و يکي پس از ديگري خود و ياران قديمي شان را لو مي دهند.  رهدار تصريح کرد: اين آقايان به اندازه بچه هاي مارکسيست قبل از انقلاب که زير شکنجه نيروهاي ساواک تحمل کرده و بعضا دير اعتراف کرده، نبودند. نيروهاي ساواکي توسط رژيم صهيونيستي آموزش مي ديدند. بچه هاي اطلاعات به اندازه ساواک نيستند.
وي افزود: در اين دوره از انتخابات مانند ائتلاف 6 نفره اي که در جنگ جمل عليه امام علي برپا شد، ائتلافي مقابل احمدي نژاد شکل گرفت. آنها چون ديدنديک بچه مسلمان پيرو خط ولايت آمده، همه مقابل او ائتلاف کردند اما در نهايت شکست خوردند و نمونه هاي آن را مي توانيد در بلبل زباني ابطحي و عطريانفر مشاهده کنيد.
اين استاد حوزه ودانشگاه ائتلاف مقابل احمدي نژاد را به ائتلاف طلحه، زبير و معاويه تشبيه کرد و اظهار داشت: چون در يک طرف آقا و سرباز او حضور داشتند، مقابل آنها ائتلاف کردند. آيا نفاقي بدتر از اين مي خواهيد؟ راه علي ثبات دارد و سربازان علي در قربت و سختي ابوذر وار به صحنه خواهند آمد. اين ها با اين کار، خود را به باد دادند.
رهدار با بيان تفاوت نفاق ارزشي و نفاق جامعه شناسي، گفت: منافق بدتر از مشرک است، چرا که کارتان با مشرک مشخص است، مانند آمريکا. اما منافقان مانند افراد دريوزگري هستند که سر خود را در آخور آنها کرده و حرف آنان را مي زنند.  مديرسابق گروه تاريخ معاصر موسسه امام خميني(ره) در ادامه در پاسخ به سوالات دانشجويان بسيجي درباره انتخاب مشايي، گفت: اگر اعلام کرديم فلان شخص براي کاري شايسته نيست به معناي به درد نخوردن آن شخص نيست، در مساله انتخاب مشايي، اشتباهي صورت گرفت ولي احمدي نژاد به رغم اشتباهاتي که دارد، هيچگاه غيرخودي نبود که جبهه گيري عليه او اين همه حاد شود. او خودي بود و شک نکنيد احمدي نژاد سرباز و مهره انقلاب است.  اين استاد حوزه و دانشگاه گفت: نقد به احمدي نژاد در مساله مشايي را مي پذيريم و من از کساني هستم که به سهم خود به احمدي نژاد فشار آورده و از ارتباطاتي که مي توانستم به نفع او استفاده کنم، دريغ کردم.
رهدار تصريح کرد: احمدي نژاد شايد اشتباه کرده که معتقدم اشتباهات بسياري داشته، اما بايد بگويم شخصيت، منش و تئوري هاي او موجب تقويت دستگاه ولايت فقيه، گفتمان انقلاب و ارزش هاي انقلابي شده است. آنچه که ما از احمدي نژاد مي پسنديم، جهت کار او است نه مصداق کار او.
وي تصريح کرد: اگر مشايي پسر پيغمبر هم باشد ولي فقيه ما به احمدي نژاد گفته حضور مشايي در دستگاه شما به صلاح نيست. نگفته ايم که آدم بدي است. بعد از اين که او را عزل کرده، به سمت رييس دفتري انتخاب کرده است و غلط ديگري را مرتکب شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان