نسخه شماره 2041 - 1388/01/19 -

 محمد مايلي کهن:
 از بازيکنان سرشناس فوتبال ايران دعوت مي کنم  

محمد مايلي کهن پس از انتخاب به عنوان سرمربي تيم ملي فوتبال ايران به تشريح برنامه هايش پرداخت.
به گزارش ايسنا، سرمربي جديد تيم ملي فوتبال ايران اظهار کرد: همه ي ما در شکست تيم ملي سهيم هستيم ولي به اين نکته توجه داشته باشيد من و علي دايي اگر به اصطلاح گوشت يکديگر را بخوريم، استخوان ها هم را دور نمي اندازيم. من هرگز ازتوهين هايي که در بازي با عربستان به علي دايي شد، خوشحال نشدم. ما ادعاي داشتن فرهنگي غني را داريم ولي در همه  جاي دنيا اگر يک مربي را نخواهند با نشان دادن دستمال سفيد يا سوت اعتراض خود را نشان مي دهند نه اينکه جلوي چشم ميليون ها نفر صراحتا به يک فرد توهين کنند و بايد از خود سوال کنيم چقدر در اين زمينه کار کرده ايم.
وي در پاسخ به اين سوال که آيا تصور مي کرد پس از گذشت 11 سال و 6 ماه ازسرمربيگري اش در تيم بزرگسالان مجددا به اين سمت انتخاب شود، خاطرنشان کرد: در پاسخ به اين سوال بايد بگويم هم آري، هم خير. در واقع در طول زندگي ام هم اتفاقاتي را نديده ام و هم به نوعي ديده ام. به خاطر مي آورم سالي که براي نخستين بار به عنوان سرمربي تيم ملي منصوب شدم، يکي، دو سال قبل از آن مطرح کرده  بودند که تا ابد از کار مربيگري محروم شده ام، ولي سرمربي تيم ملي شدم. اعتراف مي کنم فکرش را نمي کردم زيرا خيلي ها جلوتر ازمن بودند. اينک نيز اين چرخ گردون بازي ها دارد و خيلي  کارها مي کند.
سرمربي تيم ملي بزرگسالان افزود: ظاهرا آن قدر خوش شانس بوده ام که هميشه در زمان سرمربيگري من از هر گروه يک تيم به مرحله بعد صعود مي کرده است در حالي که شرايط فعلي به گونه اي است که دو تيم مستقيما صعود مي کند و فرصت براي تيم سوم نيز وجود دارد.
سرمربي تيم فوتبال ايران با بيان اينکه در مقايسه با دو جام جهاني 2002 و 2006 طبق آمار بهترين نتايج تيم ملي در سال 98 به دست آمده است؟ خاطرنشان کرد: در آن مقطع اصلا امکانات امروز وجود نداشت به نحوي که هشت نفر در يک اتاق خوابگاه نصرت مي خوابيديم و حتي زمين تمرين نداشتيم.
وي در پاسخ به اين سوال که آيا با توجه به کارنامه مربيگري اش در تيم ملي متعجب نشده است که مجددا انتخاب شده است، گفت: کانديدا شدن به اين معناست که ثبت نام واظهار تمايل براي در اختيار داشتن مسووليتي داشته باشيد. در بحث گزينه هاي سرمربيگري تيم ملي من اين طور نبوده ام بلکه با من تماس گرفتند و چندين جلسه گفت وگوي تلفني ونشست حضوري انجام شد.
وي با تاکيد بر اينکه به جاي هرگونه اظهارنظر تخريبي و غيرواقع درباره عملکردش بهتر است تيم ملي مقطع زماني وي با سال هاي 2002 و 2006 در معرض نظرسنجي عمومي گذاشته شود، يادآور شد: در زمان من تيم ملي در سجاده هاي مردم و سفره ها آمده بود. من ازآن دسته آدم هايي نيستم که براي خودم بوقچي داشته باشم و تبليغ کنم. البته به اين افراد احترام مي گذارم.
مايلي کهن در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه آيا انتخاب وي، انتخابي ورزشي بوده است، گفت: اين را بايد از خود مسوولان فدراسيون بپرسيد. من مي توانم براي شما کاملا مسايلي را بشکافم که مربيان تيم ملي در هر مقطعي نمي توانسته صرفا يک کار ورزشي باشد. پروين، برانکو يا مهاجراني هر کدام در شرايط خاصي انتخاب شده اند و فراموش نکنيم من پيش از انقلاب هم جزو بازيکنان سطح خوب تيم ملي بوده ام و در اردوها حضور داشته ام. من 14 سال در پرسپوليس بازي کرده ام. از سال 1354 عضو اين باشگاه شده ام و در بهمن 68 کفش هايم را آويختم.
وي درباره دستيارانش در تيم ملي فوتبال و انتخاب نادر فريادشيران يار هميشگي خود اظهار کرد: هميشه افتخار داشته ام که درکنار نادر فريادشيران بوده ام. اينک نيز بايد درباره گزينه هاي مربيگري فکر کنم. درباره ابراهيم زاده هم بايد بگويم از هنگام سرمربيگري تيم ملي اميد وي را به عنوان يکي از گزينه ها در نظر داشتم و بايد روي روته مولر فکر کنم.
وي با بيان اينکه درباره نحوه و زمان قراردادش بايد از فدراسيون فوتبال سوال کرد، خاطرنشان کرد: درخصوص شرايط به نوعي توافق حاصل شد.
سرمربي تيم ملي فوتبال درباره سوال ديگري مبني بر اينکه اگر تيم ملي به جام جهاني نرود، آيا باز هم در سمتش خواهد ماند؟ گفت: مشکل ما اين است که افق دورتر را نمي بينيم. انگلستان در مسابقه اخير دوستانه اش برابر اسپانيا با دو گل برابر اين تيم شکست خورد. شما حتي اگر فابيو کاپلو را هم به ايران آوريد نمي تواند حرکت مثبتي انجام دهد. روزي که علي دايي سرمربي تيم ملي شد در نظرسنجي تلويزيوني انجام شده 73 درصد موافق وي بودند و در هنگام برکناري حدود 60 درصد موافق برکناري اش. آيا پس از جام جهاني، جام ملت ها هست يا خير؟ آيا جام جهاني ديگري در پيش نداريم؟
مايلي کهن درباره دعوت از بازيکنان سرشناس فوتبال ايران و استفاده مجدد ازآنها در ترکيب تيم ملي اظهار کرد: همه بازيکنان ارزشمند را دوست دارم و زماني که اين بازيکنان از آمادگي خوبي برخوردارند و مي توانند در خدمت تيم ملي باشند، چرا ازآنها استفاده نکنم. به خاطر مي آورم در مقطعي اعتقاد داشتم کريم باقري نمي تواند به تيم ملي کمک کند ولي در نيم فصل اول مسابقات ليگ برتر امسال باقري بسيار عالي بود و مي توانست کمک تيم ملي باشد. در ادامه براي نخستين بار بود و کمتر ديده ام که بازيکني وقتي احساس مي کند آماده نيست خودش اعلام کند که از وي در تيم ملي استفاده نشود. آمادگي يک بازيکن معيار حضور در تيم ملي است و شک نکنيد بازيکناني مانند کريمي اگر آماده باشند حتما در ترکيب تيم ملي قرار خواهند گرفت.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان