نسخه شماره 2041 - 1388/01/19 -

 نخست وزير عراق اعلا م کرد:
 القاعده و حزب بعث مسوول انفجارهاي بغداد 

نخست وزير عراق حزب بعث و القاعده را مسوول انفجارهاي روز دوشنبه بغداد دانست.
به گزارش ايسنا، نوري مالکي،  نخست وزيرعراق در بيانيه اي اعلام کرد: طرفداران نظام سابق با همکاري القاعده عامل کشتار در مناطق مختلف بغداد بودند.
نخست وزير عراق تصريح کرد: انفجار خودروهاي بمب گذاري شده هديه ي حزب بعث منحل شده در سالروز تشکيل اين حزب شوم به ملت عراق بود.
ديروز هفتم آ وريل مصادف است با تشکيل حزب بعث منحل شده ي عراق.
نوري مالکي ادامه داد: اين انفجارها از ميزان کينه ي اين حزب نسبت به ملت عراق پرده برداشت. عاملان اين انفجارها سعي داشتند خشونت هاي طايفه يي و بي ثباتي را در کشور گسترش دهند.
وي متعهد به شناسايي عاملان اين انفجارها و مجازات آنها شد. در عين حال يک نماينده ي عراقي نزديک به مقتدي صدر، از روحانيون شيعه ي عراق نيز اعلام کرد: برخي سازمان هاي اطلاعاتي با گروه هاي داخلي و خارجي به طور برنامه ريزي شده در راستاي نامساعد ساختن اوضاع لبنان و مانع تراشي در تسريع نيروهاي آمريکايي از عراق تلاش مي کنند.
سايت اينترنتي شبکه الجزيره اعلام کرد که تعداد کشته ها و زخمي شدگان سلسله انفجارهاي روز دوشنبه عراق به بيش از 170 تن رسيد.
اين سايت اينترنتي اعلام کرد: تعداد تلفات سلسله انفجارهاي روز دوشنبه در عراق به بيش از 40 کشته و زخمي شدن 130 تن رسيد.
بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل نيز در بيانيه اي انفجارهاي بغداد را به شدت محکوم کرد.
ميشله مونتاس، سخنگوي سازمان ملل در کنفرانس خبري اعلام کرد که بان کي مون تاکيد کرده است ملت عراق هر گونه تلاش در جهت برانگيختن خشونت هاي طايفه يي را رد مي کند.
به گفته  اين سخنگو، بان کي مون از عراق خواسته است تا به تلاش هايش در جهت تحقق صلح دائم و آشتي ملي ادامه دهد. سازمان ملل هم چنين متعهد به حمايت از ملت عراق در تحقق اهدافش شد.
نصير العيساوي، از نمايندگان جريان صدر در پارلمان عراق نيز به خبرگزاري آلمان گفت: برخي سازمان هاي اطلاعاتي داخلي و خارجي در راستاي متشنج ساختن اوضاع کشور تلاش مي کنند. نيروهاي آمريکايي در مرحله ي آينده سعي در بهانه تراشي در تاخير در خروج از عراق خواهند داشت.
وي افزود: تلاش اين گروه ها برنامه ريزي شده است و تاثيرات گسترده اي در اوضاع امنيتي کشور در مرحله ي آينده خواهد داشت. همزمان با اين تحولات امنيتي پيتر مندلسون، وزير بازرگاني انگليس براي نخستين بار طي 20 سال گذشته وارد عراق شد.

کشته و زخمي شدن 27 تن در انفجار
نزديک حرم امام موسي کاظم(ع)

پليس عراق ديروز اعلام کرد، در اثر انفجار يک خودرو در شهر شيعه نشين کاظمين واقع در شمال غربي بغداد، 9 تن کشته و 18 تن مجروح شدند. اين در حالي است که روز دوشنبه در اثر انفجار 7 خودرو، 37 تن در پايتخت عراق کشته شدند.
به گزارش ايسنا، پليس همچنين اعلام داشت: شمار تلفات انفجار امروز که در نزديکي حرم امام موسي کاظم (ع) روي داد، ممکن است افزايش يابد.
يک منبع وزارت کشور عراق تعداد زخمي ها را 14 تن اعلام کرد.
همچنين منابع وزارت کشور به خبرنگار خبرگزاري براثا اعلام کردند،
نيروهاي امنيتي امروز 12 خودروي بمب گذاري شده ديگر را که آماده انفجار بودند، در مناطق مختلف کشف کردند.
نيروهاي امنيتي هم چنين از شهروندان عراقي خواستند نسبت به هرگونه اتفاق مشکوکي هوشيار باشند و فورا سيستم هاي امنيتي را مطلع سازند.
در طول سال گذشته ميلادي ميزان خشونت ها به طور چشمگيري در عراق کاهش پيدا کرد، اما القاعده و ساير شورشيان نشان داده اند که هنوز قابليت انجام حملات پي در پي را دارند.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان