نسخه شماره 2041 - 1388/01/19 -

 تجليل از شخصيت همسر امام(ره) از سوي روحانيت شرق تهران  

اديب يزدي گفت: ارادت مردم به خاندان امام سرمايه بزرگ انقلاب است. خداي ناکرده اگر اتفاقي براي انقلاب بيفتد باز همين خاندان خميني هستند که براي اقامه عدالت اقدام مي کنند.
به گزارش ايسنا، اديب يزدي که در مراسم تجليل از شخصيت همسر رهبر کبير انقلاب اسلامي که روز دوشنبه از سوي روحانيت شرق تهران در مسجد احمديه نارمک برگزار شد، سخن مي گفت، با برشمردن فضايل اين بانوي مکرمه افزود: خانم ثقفي بانوي عظيم الشان و فاضلي بودند که در انقلاب اسلامي مردم ايران شاني درخور و مقامي والا و دخالتي سازنده و صبورانه داشت.
وي افزود: ايشان در تمامي فضايل شوهر بزرگوار خود شريک است; بانوي ارجمندي که منش و روش در بردباري و صبر، چهره حضرت زينب را به خاطر همه ما متبلور مي سازد.
اديب يزدي با بيان اين که همه انقلاب هاي بزرگ تاريخ محصول دو مجاهدت آشکار و پنهان هستند، اظهارکرد: مجاهدات خاموش و فعاليت هاي شگرف پنهان و جانبازي هاي بزرگ نهاني همراه مجاهدت هاي آشکار، نهضت هاي بزرگ را به پيروزي مي رسانند که مجاهدت زنان مومن در انقلاب اسلامي از اين گونه است.
اديب يزدي مجاهدت پنهان را زيربناي مجاهدت آشکار دانست و با اشاره به مجاهدت ها و تلاش هاي حضرت خديجه (س) در دوران بعثت پيامبر (ص) گفت: اول ثروتمند عرب آن چنان خود را در مظان فداکاري قرار داد که وقت مردن کفني براي دفن او نماند. اگر مجاهدت خديجه نبود مجاهدات پيامبر براي تاريخ ثبت نمي شد.
وي به فداکاري ها و تلاش هاي حضرت زهرا(س) پرداخت و خاطرنشان ساخت: اگر فداکاري هاي فاطمه نبود، کربلايي هم در کار نبود. نهضت و کمالي هم نبود. او با تحمل و صبر و بردباري مبارزات پيامبر و اميرالمومنان را جهت داد. حضور سرنوشت ساز حضرت زهرا موجب ماندگاري اسلام شد.
اديب يزدي ادامه داد: به برکت تلاش هاي صديقه اطهر و با به کار گرفتن تاکتيک هاي مبارزاتي قوي، دشمنان شيعه در از بين بردن راه علي (ع) ناکام ماندند; به طوري که قرن ها بعد پيروان آن حضرت افتخارآفرينان تاريخ شدند.
وي در ادامه به تشريح شخصيت و ابعاد وجودي امام خميني (ره) پرداخت و اظهارکرد: مردي که دست خدا در آستين داشت و ذخيره خدا براي عصر معاصر بود، با اقتدار و مديريت والا در برابر مجهزترين سلاح هاي روزگار ايستاد و نهضت بزرگي را به پيروزي رساند.
اديب يزدي با بيان اين که امروز نه تنها شاهد فرسايش انقلاب نيستيم، بلکه انقلاب را همچنان در متن جهان جاري مي دانيم، گفت: انقلاب اسلامي امروز به چنان اقتداري رسيده است که آمريکا در انتظار گفت وگو با ايران است و به روش هاي مختلف پيغام آغاز مذاکره مي دهد.
وي با بيان اين که تفکر حضرت امام بزرگوار جاي جاي اقليم را گرفته، خاطرنشان کرد: اگر سايه ستمکاران از روي ملت هاي آزاده برداشته شود آن وقت معلوم مي شود چگونه ملت ها به انديشه هاي امام روي مي آورند.
اديب يزدي در ادامه به نقش همسر رهبر کبير انقلاب اسلامي در پيروزي نهضت پرداخت و گفت: انقلاب با همه قدرت خود يک موتور جانانه دارد. اين نهضت عظيم به تناسب خود يک فاطمه اطهر در درون خود دارد. در شخصيت بانو ثقفي جلوه امام ديده مي شود.
وي با بيان اينکه همسر امام يار و ياور امام در همه تنهايي ها بود ، به دوران تبعيد ايشان اشاره و اظهارکرد: غربت امام که غربت امام کاظم (ع) را تداعي مي کند، سهمگين ترين دوران ممکن بود. در اين دوران غربت يک شخصيت پاک همساز و همراه امام بود و شرايط اندرون را براي او چنان مهيا مي کرد که امام در بيرون با خيال راحت مبارزه کند.
اديب يزدي به دوران شهادت حاجآقا مصطفي خميني اشاره کرد و گفت: در زمان شهادت حاج آقا مصطفي، تمام فشارها بر روي ايشان بود که ايشان هم با درايت تمام جو را آرام و فضا را براي ادامه نهضت آماده کردند.
وي به رحلت حاج احمدآقا هم اشاره و اظهارکرد: در زمان رحلت ناگهاني حاج احمدآقا که ضايعه اي دردناک براي امت و خانواده امام بود، با صلابت، ايمان، نورانيت، اقتدار و مديريتي که از امام به يادگار داشتند، جو را آرام کردند تا به نهضت ضربه اي نخورد.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان