نسخه شماره 1956 - 1387/09/10 -

 حسن روحاني:
 هيچ کس حق ندارد به بسيج چشم طمع داشته باشد  
 تخريب ستون هاي انقلا ب نتيجه اي جز خوشحالي دشمن ندارد

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي امنيت ملي گفت: بسيج بزرگ و قهرمان ما متعلق به همه ملت است و هيچ کس حق ندارد به بسيج چشم طمع داشته باشد.
به گزارش ايسنا حسن روحاني طي سخناني در جمع انبوه ارادتمندان و عزاداران جوادالائمه(ع) که در مسجد شهداي گلشن گرگان برگزار شد، با اشاره به تاريخ
250 ساله و پرفراز و نشيب ميان رحلت رسول اکرم(ص) تا غيبت امام عصر(عج) خاطرنشان کرد: با آن که دشمنان ائمه و حکام جور زمان در طول اين دوره از شيوه هاي مختلفي استفاده کردند و شرايط عصر و زمان، نوع دشمن، قدرت دشمن و نهايتا قدرت جهان اسلام متفاوت بوده است، اما ائمه اطهار با استفاده از دانش بيکران خود و اتصال به جهان غيب توانستند از تمام اين فرصت ها به خوبي بهره برداري کنند و به عبارتي تهديد را همواره به فرصت مبدل سازند.
وي افزود: ما نيازمند يک حرکت علمي در کشور هستيم. بايد کشور خود را بازسازي کنيم. اين فقط با علم و دانش و فناوري ممکن است.
وي در بخش ديگري از اظهارات خود تاکيد کرد: مگر مي شود جامعه و اقتصاد پيچيده امروز را بدون علم و مشورت مديريت کرد؟ مگر مي شود کشاورزي و صنعت را آن هم در جهان پيچيده امروز بدون علم و دانش مديريت کرد؟ با شعر و شعار هيچ کس به جايي نمي رسد.
روحاني با اشاره به اين که «البته در بعضي مواقع، شعار مانند نمک طعام است» گفت: شعار به
خودي خود عيبي ندارد و گاهي وقت ها بايد شعار داد. اما مساله اين است که با شعار تنها نمي توان به پيشرفت و توسعه رسيد. جوادالائمه(ع) به ما شيعيان توصيه کرده است که علم و دانش و تجربه و دقت و برنامه ريزي و مديريت علمي و از همه مهم تر، اخلاق را در سرلوحه کارهاي خود قرار دهيم.
وي با اشاره به روايتي از امام جواد(ع) که فرموده است در صورت تدبير و برنامه ريزي ندامت و پشيماني نخواهد بود، گفت: بدون تدبير و برنامه ريزي و با تصميم فردي و خودمحوري نتيجه اي جز مشکلات جديد و خطاهاي جديدتر نخواهد بود.
وي با تاکيد بر اهميت سرمايه اجتماعي در نظام هاي توسعه امروز، گفت: جامعه تنها با علم پيشرفت نمي کند. اخلاق و تعهد در مرتبه اي بالاتر از علم قرار دارند. امروزه مي گويند که سرمايه انساني از سرمايه ملي مهم تر است و سرمايه اجتماعي از سرمايه انساني اهميت بيشتري دارد. ما نيازمند سرمايه اجتماعي هستيم. نبايد به هم دروغ بگوييم، بايد به هم اعتماد داشته باشيم. جامعه بدون سرمايه اجتماعي به جلو حرکت نخواهد کرد.
رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در همين زمينه ادامه داد: اخلاق و تعهد يکي از اصلي ترين درس هاي خاندان رسالت است. مگرمي شود با بداخلاقي، تهمت، دروغ پيشرفت کرد؟
وي با اشاره به تخريب برخي از سرمايه هاي انقلاب گفت: مگر ما چند عالم زندان ديده داريم؟ مگر سرمايه هاي انقلاب مجموعا چند نفر هستند؟ مگر مجموعا چند نفر هستند که اوايل انقلاب در کنار امام(ره) بوده اند، در فراز و نشيب انقلاب امام را همراهي کرده اند و بار انقلاب را در اين سال هاي سخت بر دوش کشيده اند؟ اگر صدها هزار هم بودند حق تخريب آن ها را نداشتيم. حالا که چند ده نفر بيشتر نيستند آيا تخريب ستون هاي انقلاب جز خوشحالي دشمن نتيجه ديگري هم خواهد داشت؟
وي با تاکيد بر جايگاه بسيج تاکيد کرد: بسيج متعلق به تمام آحاد جامعه و تمام کساني است که نظام، انقلاب، قانون اساسي و ولايت فقيه را قبول دارند. همه ما از پيرمرد و جوان و ميانسال عضو بسيج هستيم. بسيج براي همه است و هيچ کس حق ندارد آن را به نفع خود يا گروه خود مصادره کند. تلاش هاي برخي افراد براي مصادره بسيج مانند آن است که برخي ها بگويند آيت الله مدرس يا بو علي سينا يا امام خميني يا رهبر معظم انقلاب متعلق به ماست.
اين عضو مجلس خبرگان با يادآوري جان فشاني ها، ايثارها و فداکاري هاي بسيج در طول انقلاب مخصوصا ايام جنگ تحميلي و تاکيد امام خميني(ره) بر بسيج 20 ميليوني افزود: بايد از سرمايه هاي ملي پاسداري کنيم و مانع تخريب آن ها شويم. سرمايه هاي معنوي ما مهم تر از سرمايه هاي مادي هستند. بسيج، سپاه، امام خميني(ره) و رهبري انقلاب متعلق به همه هستند و هيچ کس حق ندارد اين سرمايه ها را متعلق به خود بداند.
وي در پايان تاکيد کرد: لجن پراکني آسان است اما ما وظيفه داريم با اخلاق اسلامي با يکديگر رفتار کنيم و کشور را با اخلاق اداره نماييم. در اين شرايط دشوار، وظيفه داريم که همه دست به دست هم بدهيم و بدانيم که پيشرفت بدون علم و اخلاق محال است.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان