نسخه شماره 1905 - 1387/07/07 -

 کاندوليزا رايس درخواست کرد:
 جلسه شوراي امنيت براي بررسي سخنراني احمدي نژاد 

کاندوليزا رايس از اظهارات ضدصهيونيستي محمود احمدي نژاد انتقاد کرد و خواستار تشکيل جلسه اي در شوراي امنيت براي بررسي آنچه « تهديد ايران عليه اسراييل » خواند شد.
خبرگزاري فرانسه به نقل از کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه  آمريکا اظهارات ضدصهيونيستي محمود احمدي نژاد، رييس جمهور ايران را «غير قابل پذيرش» خواند.
رايس در ادامه جوسازي هايش عليه رييس جمهور کشورمان با ادعاي اين که احمدي نژاد گفته است «يک عضو ديگر سازمان ملل بايد از روي زمين محو شود، نابود شود و نبايد وجود داشته باشد»، افزود: اين کاملا غيرقابل پذيرش است.
رايس گفت که واشنگتن "درخواست خواهد کرد تا شوراي امنيت يکبار ديگر تشکيل جلسه دهد تا موضوع درخواست نابودي يک عضو سازمان ملل از سوي يک عضو ديگر سازمان را بررسي کند.
اين درحالي است که رييس جمهور کشورمان در سخنان خود در سازمان ملل پيشنهاد ايران را مبني بر برگزاري رفراندوم آزاد در فلسطين مورد تاکيد قرار داده بود که با وجود شعار و ادعاي دموکراسي کشورهاي غربي مشخص نيست آنها با چه استدلالي با آن مخالفت مي کنند.
بنا به گزارش خبرگزاري رويتر، فرانک والتر اشتاين ماير، وزير امور خارجه  آلمان نيز در اظهاراتي مشابه از سخنان محمود احمدي نژاد انتقاد کرد و آن را غير قابل پذيرش خواند.
وي 192 عضو سازمان ملل را نيز ترغيب کرد در محکوميت اظهارات احمدي نژاد به او ملحق شوند.
ديويد ميليبند، وزير امور خارجه  انگليس نيز سخنان احمد نژاد را «توهين آميز و زننده» توصيف کرد و خواستار محکوم کردن آن سخنان شد.
گابريلا شالف، سفير اسراييل در سازمان ملل نيز از شوراي امنيت خواست تا آنچه «تروريسم و تحريک» خواند را محکوم کنند.
وي گفت:  شما بايد افراط گرايي از جمله تحريکات سمي ضداسرائيلي و ضديهودي رييس جمهور احمدي نژاد را رد کنيد.
بنا به گزارش بي.بي.سي اين درخواست ها درست در همان روزي مطرح شد که شوراي امنيت به درخواست عربستان سعودي - به نمايندگي از سوي اتحاديه عرب - براي سرزنش کردن اسرائيل به خاطر ادامه شهرک سازي يهوديان در سرزمين هاي فلسطيني تشکيل جلسه داده بود.
شيمون پرز، رييس جمهوري اسراييل هم روز چهارشنبه وقتي براي سخنراني پشت تريبون مجمع عمومي سازمان ملل رفت مستقيما به اظهارات احمدي نژاد واکنش نشان داد و به تندي به او حمله کرد.
پرز اظهار نظر کرد که انکار هولوکاست توسط ايران «يعني به تمسخر گرفتن شواهد غيرقابل انکار» و آن را «توهيني به بازماندگان هولوکاست» دانست.
احمدي نژاد در سفر اخير خود به نيويورک در تشريح مواضعش درقبال رژيم صهيونيستي گفت: علت اين که با رژيم صهيونيستي مخالف هستيم، صلح و عدالت است; ما مي خواهيم صلح پايدار در منطقه ايجاد شود. ما مي گوييم که در تمام جهان بايد افراط گري، ترور و اشغال از بين برود و اين خواسته  تمام انسان ها است.
منبع: ايسنا


نسخه چاپي ارسال به دوستان