نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 در عمارت تاريخي باغ نگارستان برگزار شد
 گردهمايي بزرگ دانشگاه‌هاي ايران و روسيه 

دومين گردهمايي روساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه در تهران برگزار شد. به گزارش ديدبان روسيه در اين گردهمايي که در عمارت تاريخي باغ نگارستان تهران برگزار شد، شماري از روساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه به همراه مديران بين‌الملل اين دانشگاه‌ها گرد هم آمده‌اند تا به بررسي راه‌هاي گسترش همکاري‌هاي علمي‌ميان اين دانشگاه‌ها در حوزه‌هاي گوناگون علوم انساني، فني مهندسي و علوم پزشکي بپردازند.

نخستين دور اين گفتگوها در آبان ماه 1394 در مسکو برگزار شده بود و به دنبال آن همکاري‌هاي علمي‌ ميان طرفين، در يک سال گذشته روندي رو به رشد را طي کرده است. در پايان مراسم ، تفاهم‌نامه‌هاي علمي‌ ميان شماري از روساي دانشگاه‌هاي شرکت کننده در اين گردهمايي به امضا رسيد. رييس دانشگاه تهران در اين اجلاس گفت: حل مشکلات جهان بدون همکاري‌هاي بين‌المللي ممکن نيست و توسعه همکاري‌هاي بين دانشگاهي راهي خوب براي رفع مشکلات است. محمود نيلي احمدآبادي در اين گردهمايي گفت که دانشگاه تهران با بيش‌از 50 هزار دانشجو که بيش از 60 درصد آن‌ها در حال تحصيلات تکميلي هستند نماد دانشگاهي ايران به حساب مي‌آيد. در اين دانشگاه از بيش‌از60 کشور جهان دانشجو حضور دارد و با اقداماتي نظير برگزاري دوره‌هاي گوناگون، توسعه پرديس‌ها و تبادل استاد و دانشجو سعي مي‌کنيم ارتباط بين اين دانشگاه و دانشگاه‌هاي بين‌المللي روسيه را بيشتر کنيم.

رئيس دانشگاه تهران گفت که پيشنهاد مي‌کنم ايجاد شبکه کار آموزي دانشجويان در دوره کارشناسي و فعاليت‌هاي فرهنگي و ورزشي بين دو دانشگاه تهران و روسيه به صورت جدي تر در نظر گرفته شود و دبيرخانه‌هاي دو دانشگاه اين مسئوليت را به عهده بگيرند.

محمود نيلي احمدآبادي تصريح کرد که هدف از اين برنامه و گردهمايي، دست يابي به توسعه در ايران و روسيه از راه شبکه دانشگاهيان است. ايران و روسيه در حوزه‌هاي هوا فضا، زبان‌هاي فارسي و روسي، شيمي، ايران‌شناسي و روس‌شناسي، مهندسي نفت و غيره مي‌توانند با هم همکاري کنند و با همکاري دانشگاهي مي‌توانيم زمينه توسعه ديپلماسي علمي‌ميان کشورها را گسترش مي‌دهم. در اين زمينه، دانشگاه تهران گفتگو با ديگر ملت‌ها با زبان علم را آغاز کرده و هم اکنون در اين دانشگاه حدود 2500 دانشجو از 60 کشور جهان حضور دارند. اين دانشگاه در سال‌هاي اخير چند مرکز پژوهشي در دانشگاه دولتي مسکو و ديگر دانشگاه‌هاي روسيه راه اندازي کرده است و پيشنهاد مي‌کنم براي گسترش فعاليت‌هاي ورزشي، هنري و فرهنگي ميان دانشجويان ايراني و روسيه، دبيرخانه ويژه‌اي راه‌اندازي شود. همچنين ويکتور آنتونويچ سادونيچي رئيس دانشگاه ام گ او لامانوسف و رئيس اتحاديه رؤساي دانشگاه‌هاي روسيه فدراتيو در اين اجلاس گفت: ما داريم تاريخ روابط دو کشور را به سبک تازه اي مي‌نويسيم و در آينده اين کار بزرگ دانشگاه‌هاي دو کشور ماندگار خواهد شد. پيش بيني کرده ايم که 260 تفاهم نامه ميان دانشگاه‌هاي ايران و روسيه بسته شود. دانشگاه‌هاي اصفهان، شهيد بهشتي، تهران و صنعتي شريف بيشترين مقالات مشترک را با دانشگاه دولتي مسکو و دانشگاه سنت پترزبورگ داشته اند.

وي ادامه داد: بيشترين همکاري ميان دانشگاه‌هاي ايران و روسيه در حوزه علوم انساني بوده و اين بخش، 35 درصد کل روابط دانشگاهي ما را در بر مي‌گيرد.

لوان جاگاريان سفير روسيه در ايران در دومين اجلاس رؤساي دانشگا‌هاي جمهوري اسلامي‌ايران و روسيه فدراتيو گفت: در سال‌هاي اخير شاهد توسعه جهشي روابط دو کشور بوده‌ايم. روسيه امسال به همه تعهدات خود براي فرستادن کليه سيستم‌هاي تسليحاتي به ايران عمل کرد. ما برنامه ساخت راه آهن و تأسيس نيروگاه حرارتي در هرمزگان را پيش‌رو داريم و اخيراً اهداي رواديد بسيار تسهيل شده است.

دکتر زرنوف، رييس دانشگاه روس نو در مورد اين همکاري‌ها گفت: آنقدر دانشجويان ما علاقمند به آموختن زبان فارسي هستند که من ديگر تقريبا تاريخ ايران را در اين يکي دو سال فراگرفته ام. دعوت مي‌کنم از دانشگاه‌هاي ايران که به دوستان خودشان در روسيه بپيوندند تا نظام رتبه‌بندي دانشگاهي خودمان را بسازيم. دانشگاهي در جهان بايد رتبه عالي داشته باشد که بهتر از ديگران بتواند فرهنگ و اخلاق و انسان دوستي را به دانشجويانش بياموزاند.

پروفسور لويتسکايا، رييس دانشگاه فدرال قفقاز شمالي در سخنان خود در افتتاحيه اين اجلاس ضمن اشاره به اينکه ما نزديکترين دانشگاه روسيه به مرزهاي ايران هستيم، گفت: دانشگاه ما قطب مطالعات گردشگري در قفقاز است و به دنبال اجراي برنامه گردشگري سلامت هستيم. در اين سفر با 5 دانشگاه ايراني تفاهم نامه امضا مي‌کنيم. ما 2000 دانشجوي خارجي داريم که اغلب مسلمان هستند و براي اداره آنها نياز به استفاده از تجربه دانشگاه‌هاي ايران داريم.

رئيس دانشگاه کاباردينو- بالکاريان اين گرد همايي گفت: نظام‌هاي رتبه بندي بين‌المللي در جهان، غرب محور هستند و معيار اصلي شان جوايز بين‌المللي است که خودشان به دانشگاهيان خودشان مي‌دهند. وظيفه دانشگاه‌هاي ايران و روسيه اين است که الگوي مناسبي براي سنجش جايگاه علمي‌دانشگاه‌هاي غير اروپايي و امريکايي به جهان ارائه کنند.

وي افزود: چين، ژاپن، هند و ديگر کشورهاي آسيايي از نظام ارزيابي کنوني ناراضي‌اند و مي‌خواهند اين نظام آنگلوساکسون را تغيير دهند و به ما خواهند پيوست. سيستم رتبه بندي را بايد دانشگاه‌هاي داراي فرهنگ و تمدن باستاني تعريف کنند نه دانشگاه‌هايي که صرفاً دنبال پول سازي هستند و کاري به فرهنگ سازي ندارند. حسين سليمي‌رئيس دانشگاه علامه طباطبائي در دومين گردهمايي رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه گفت: شايد برخي چنين بيانديشند که زبان مانع مهم شکل‌گيري و توسعه روابط دانشگاهي ايران و روسيه است، اما مانع زباني مثلاً در ايران همان قدر که در رابطه با روسيه وجود دارد، در رابطه با آلمان نيز هست. به نظر مي‌رسد که کليد گسترش روابط دانشگاهي بين ايران و روسيه نيز در همين تجربه تاريخي است.

دکتر کافي، رييس دانشگاه فردوسي مشهد از دانشگاه‌هاي برتر شرکت کننده در اين اجلاس گفت: در قديم از دانشگاه‌ها مي‌خواستند که آدم‌هاي تکنوکرات تربيت کنند؛ سپس از دانشگاه‌ها خواسته شد که دانشمند تربيت کنند و امروزه وظيفه ما تربيت تکنوکرات دانشمند کارآفرين است. پيشنهاد مي‌دهم کنسرسيوم‌هاي مشترکي براي جذب دانشجويان خارجي به صورت مشترک درست کنيم و دانشجوياني از کشورهاي منطقه را بپذيريم. به نظر مي‌رسد هنوز صنعت اعتماد و ارتباط کافي با دانشگاه ندارد. بنابراين خوب است که پروژه‌هايي از بخش صنعت بگيريم و مشترک انجام دهيم. ما بايد نقشه راه همکاري‌هاي علمي ‌دانشگاه‌هاي ايران و روسيه را ترسيم کنيم. دانشگاه ما امروز 9 تفاهم نامه را با طرف روس امضا مي‌کند. دکتر احمدي، رييس دانشگاه تربيت مدرس در دومين گردهمايي روساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه گفت: دانشگاه ما در حوزه مطالعات مغز و بيوتکنولوژي بسيار توانمند است و 30 درصد بودجه خود را از راه پژوهش به دست مي‌آورد. مهمترين همکار ما در روسيه، دانشگاه قازان است.

دکتر هوشنگ طالبي، رييس دانشگاه اصفهان با اشاره به اينکه آموزش علوم پايه عامل مهمي‌براي توسعه پايدار است گفت: تغيير آب و هوا، استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير و مساله آب از جمله موضوعاتي است که ما مي‌توانيم به صورت مشترک با هم کار کنيم. خواهرخواندگي اصفهان و سنت پترزبورگ زمينه مناسبي براي همکاري دانشگاه‌هاي دو شهر فراهم آورده است. ما آماده راه‌اندازي مرکز مطالعات روسيه در اصفهان و مرکز مطالعات ايران در سنت پترزبورگ را داريم. دکتر پورمحمدي، رييس دانشگاه تبريز نيز در خلال برگزاري افتتاحيه اين اجلاس گفت: اقتصاد ايران و روسيه که هر دو با تحريم‌هاي غربي مواجه شده اند، مشکلاتي به لحاظ رکود اقتصادي دارند و در جذب فارغ التحصيلان دانشگاهي با مشکلاتي جدي روبرو هستند. از اين رو بايد به صورت مشترک به تربيت نيروي کار براساس نياز جهاني بپردازيم و دولت‌هايمان به دانشگاه‌ها استقلال و اختيار بيشتري براي همکاري با بخش‌هاي اقتصادي بدهند.

دکتر فتوحي فيروزآباد، رييس دانشگاه صنعتي شريف درباره همکاري‌هاي ايران و روسيه در حوزه دانشگاهي گفت: ايران و روسيه هر دو به منابع انرژي وابسته اند و دانشگاه‌هاي اين دو کشور بايد از اقتصاد انرژي محور به سوي اقتصاد کار‌آفرين و کار محور جامعه را پيش ببرند. به اين ترتيب، دانش به ارزش بدل خواهد شد. مهمترين مانع کارآفريني، بي ثباتي فضاي اقتصادي و تعدد مراکز تصميم گيري است.

در انتها، محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران و روسيه به عنوان دو کشور باثبات، دوست و همکار در طول تاريخ دو کشور با يکديگر همکاري داشتند، گفت که همکاري‌هاي ايران و روسيه رهاورد مهمي از صلح و پيشرفت را براي اين منطقه حساس به همراه داشته است. ملت‌هاي ايران و روسيه که در گذر سال‌هاي پرفراز و نشيب به يکديگر نزديک شده‌اند همکاري‌هاي علم و فناوري بسياري نيز با يکديگر داشته‌اند. جاي خوشحالي است که براي شناخت فرهنگ و ادبيات دو کشور نيز کرسي‌هاي زبان‌نشناسي در دو کشور فعاليت گسترده دارند و در کشور ما نيز توجه به زبان کشور روسيه مدنظر است به طوري که تدريس زبان روسي در چند دانشگاه ايران انجام مي‌شود.

فرهادي ادامه داد: البته تعداد دانشجويان روسي در کشور ما اندک است و فقط 27 دانشجوي روسي در دانشگاه‌هاي ايران تحصيل مي‌کنند و تعداد دانشجويان ايراني در روسيه نيز 122 نفر است که اين تعداد اندکي است و بايد بيشتر شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان