نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 عمليات تروريست هاي تکفيري شکست خورد
 پاتک ناکام داعش در کرکوک 

شهر کرکوک شاهد ورود شماري از تک تير اندازهاي تروريستي داعش به شهر و هدف قرار دادن مردم بود به نحوي که شماري از مردم بي‌گناه اين شهر کشته شده اندحمله داعش به کرکوک ساعت سه و نيم بامداد با انفجارى انتحارى در مقابل ساختمان قديمى مرکز پليس درست در قلب اين شهر شروع شد و به دنبال آن تعدادى از نيروهاى اين گروه وارد اين ساختمان شدند. به طور همزمان داعش در چند محله ديگر شهر هم ساختمان‌هاى دولتى و امنيتى را هدف قرار داد. در عين حال سه داعشى هم به نيروگاه برق دبس در حد فاصل کرکوک و اربيل حمله کردند.

به گفته منابع امنيتي نزديک 50 عامل انتحاري داعش به مناطق مختلف استان کرکوک از جمله مناطقه مهم اقتصادي حمله کردند.

از سوي ديگر يک منبع در دفتر استانداري کرکوک در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌اي سومريه نيوز عراق اعلام کرد آنچه امروز در کرکوک رخ داد، نتيجه وجود گروهک‌هاي تروريستي مخفي در اين شهر و از پيامدهاي عمليات جاري در موصل بود.

به گفته استاندار کرکوک و مسئولان امنيتي در اين انفجار انتحاري دستکم 16 تن کشته شدند. حدود 140 ايراني به عنوان کارکنان يک شرکت مقاطعه کار برق در کرکوک مشغول به کار بوده‌اند اما کنسولگري ايران گفته است که براي خارج کردن اين افراد از کرکوک نيرو فرستاده است.عبدالله نورالدين الصالحي، شهردار الدبس در شمال غرب کرکوک، به خبرگزاري فرانسه گفت: اين حمله به نيروگاه برق اين شهر انجام شد که راه اندازي آن به شرکتي ايراني واگذار شده است.

آخرين خبرها به نقل از يک منبع امنيتي عراقي حاکي است که نيروهاي عراقي موفق شدند کنترل اين نيروگاه برق را از داعش پس بگيرند. به گفته اين منابع نيروهاي پيشمرگ و حشد شعبي در اطراف اين استان استراتژيک مستقر شده‌اند. اين اولين بار نيست که داعش به کرکوک و روستاهاى اطرافش حمله مى‌کند اما اين بار تفاوت‌هايى با دفعات قبلى دارد. تاکنون اين گروه با تعداد نيرويى بسيار کمتر و تنها به يک يا دو محله شهر حمله کرده در حالي که ديشب اين نيروها دست‌کم در هشت مرکز دولتى و امنيتى حضور داشتند. تصاوير دوربين‌هاى مداربسته از خيابان‌هاى کرکوک نشان مى‌دهد که ديشب درست در مرکز کرکوک چند نيروى داعش با اسلحه و مهمات در حال گشت‌زنى بودند بى آنکه کسى متوجه حضورشان شده باشد.

به گفته مقامات امنيتى بيشترشان از اعضاى محلى داعش و از ساکنان منطقه کرکوک بودند که فقط براى مدتى ماهيتشان را مخفى نگه داشته بودند. چيزى که نشان مى دهد حتى با «شکست» داعش در بعضى مناطق و رفع خطر ظاهرى، همچنان تهديد اين گروه هرچند به طور محدود پابرجاست. شايد اين حمله را نتوان يک ضد حمله به معناى واقعى در برابر عمليات موصل به شمار آورد، اما اين اتفاق براى مدتى هم که شده فشارى مضاعف را بر نيروهاى امنيتى وارد مى کند. به خصوص که در چند روز گذشته ارتش و پيشمرگه‌‌هاي کرد در جبهه موصل هم با مقاومت و حملات انتحارى مداوم داعش مواجه بودند.

اين حمله داعش در حالي صورت گرفت که طالب شغاتي، فرمانده نيروهاي مشترک عراق اعلام کرد پس از وقوع درگيري‌هايي با داعش، نيروهاي مبارزه با تروريسم وارد استان نينوا شدند و نيروهاي عراقي و پيشمرگ‌ها به پيشروي خود به سمت شرق موصل ادامه مي‌دهند. فرماندهي عمليات مشترک عراق اعلام کرد که نيروهاي مبارزه با تروريسم موفق شدند در راستاي عمليات آزادي استان نينوا کنترل شهر مسيحي نشين برطله را در دست بگيرند. همچنين منابع عراقي از آزادي روستاي المکوک و نعناعه از توابع شهر القياره در جنوب موصل و چهار روستاي ديگر در اين منطقه خبر دادند. نيروهاي عراقي امروز (جمعه) در ادامه پيشروي‌هاي خود در اطراف موصل، روستاي «دويزات» در جنوب اين شهر را آزاد کردند.

از سوي ديگر حشد شعبي(نيروهاي مردمي شيعه) حمله شيميايي داعش در منطقه الحضر در جنوب غرب موصل را ناکام گذاشتند. حشد شعبي همچنين دو خودروي بمب‌گذاري شده داعش را منفجر کردند.

عبدالغني الاسدي، فرمانده دستگاه مبارزه با تروريسم عراق نيز اعلام کرد: نيروهاي ما هفت کيلومتر با عمق شهر موصل فاصله دارند. ما طي عمليات آزادي شهر برطله بيش از 80 داعشي را از پاي درآورديم و پيشروي ما همچنان ادامه دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان