نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 گره رياست‌جمهوري لبنان گشوده مي‌شود
 تمکين حريري به رياست‌جمهوري عون 

ميشل عون، رئيس فراکسيون تغيير و اصلاح لبنان پس از ديدار با نبيه بري، رئيس پارلمان لبنان در منزلش در عين التينه گفت: من براي شرح اوضاع درخصوص نامزدي‌ام براي تصدي پست رياست‌جمهوري لبنان با نبيه بري ديدار کردم. بي ترديد ما خواهان حمايت بري هستيم و به انتخاب او احترام مي‌گذاريم. شايعاتي در اين باره پخش شده که نبايد آن را باور کرد. وي گفت: من ديدار ديگري با نبيه بري خواهم داشت.

نبيه بري نيز پس از ديدار با ميشل عون گفت: من صحبت‌هاي ميشل عون را شنيدم و او نيز صحبت‌هاي مرا شنيد. اختلاف نظر ما دوستي‌مان را از بين نمي‌برد.

ديدار ميشل عون با نبيه بري پس از آن صورت گرفت که سعد حريري، رهبر جريان المستقبل لبنان رسما حمايتش را از نامزدي عون براي رياست جمهوري اعلام کرد. سعد حريري پيشتر از نامزدي سليمان فرنجيه حمايت مي‌کرد اما بعدا ديدگاه خود را تغيير داده و از نامزدي عون حمايت کرد تا به اين ترتيب شانس بيشتري براي نخست وزير شدن داشته باشد. با اين حال همچنان نبيه بري، رئيس پارلمان لبنان از نامزدي سليمان فرنجيه حمايت مي‌کند.

پس از اين ديدار،رئيس جريان المستقبل لبنان حمايت خود را از نامزدي ميشل عون براي تصدي پست رياست‌جمهوري اين کشور رسما اعلام کرد. سعد حريري عصر پنجشنبه و بعداز يک ماه رايزني‌هاي داخلي و خارجي ، برخي شخصيت‌هاي سياسي و حزبي را در خانه آل حريري در مرکز بيروت موسوم به «بيت الوسط» جمع کرد و با اعتراف به شکست همه تلاش‌هايش براي انتخاب رئيس‌جمهوري‌، از نامزدي ژنرال عون حمايت کرد.

در اين نشست، «فريد مکاري» معاون رئيس مجلس لبنان، « فواد سنيوره» رئيس فراکسيون المستقبل، « بهيه حريري» و تعدادي ديگر از نمايندگان پارلمان از جمله « خالد الضاهر» و « محمد الصفدي»، « نهاد المشنوق» وزير کشور و تعداي ديگر از شخصيت‌هاي سياسي و رسانه اي شرکت کردند.

حريري در اين نشست برخلاف گذشته رژيم سعودي و آل سعود را ناديده گرفت، به جمهوري اسلامي‌ ايران حمله نکرد و هجمه او عليه حزب‌الله و نظام سوريه هم بسيار سطحي بود.

بعداز اين نشست و اعلام حمايت حريري از ژنرال عون ، هيات‌هاي حزب‌الله و جريان المستقبل در عين التينه مقر دوم رياست مجلس لبنان حضور يافتند و سي و پنجمين دور گفت‌وگوهاي دوجانبه را برگزار کردند و در پايان با صدور بيانيه اي ، تماس همه طرف‌هاي لبناني براي تحقق تفاهم‌هاي ملي و جامع را خواستار شدند.

سعد حريري در ابتداي سخنان خود تلاش کرد تا براي توجيه حمايت خود از نامزدي ژنرال عون با وجود مخالفت‌هاي شديد همپيمانانش در حزب جريان المستقبل از جمله فواد سنيوره و گروه 14 مارس زمينه چيني کند و در اين چارچوب بارديگر از پدرش مرحوم رفيق حريري نخست وزير اسبق لبنان مايه گذاشت.

سعد حريري با بيان اينکه« دو سال و نيم است که لبنان رئيس‌جمهوري ندارد»، خاطرنشان کرد: ابتدا از « سمير جعجع» رئيس حزب «نيروهاي لبناني» و نامزد گروه 14 مارس حمايت کرديم اما هيچ جوابي از احدي از همپيمانان و دشمنان خود در حمايت از جعجع نشنيديم.

وي تصريح کرد: بعداز آن، دور اول مذاکرات با ژنرال «ميشل عون» رئيس فراکسيون تغيير و اصلاح در پارلمان لبنان را شروع کرديم و از او خواستم با سمير جعجع توافق کنند اما در اين مرحله هم به موفقيتي دست نيافتيم.

رئيس جريان المستقبل تاکيد کرد: يک سال و نيم از حمايت از سمير جعجع گذشت اما خلاء رياست جمهوري ادامه يافت تا اينکه « بکرکي» ( مقر اقامت رهبر مسيحيان ماروني لبنان) چهار گزينه را معرفي کرد و ما از نامزدي « سليمان فرنجيه» رئيس حزب جريان المرده حمايت کرديم. فرنجيه ، جعجع ، ژنرال عون و «امين الجميل» رئيس وقت حزب الکتائب چهار گزينه مورد نظر بکرکي بودند. وي با بيان اينکه «ممکن است به من بگويند، اين تصميم يک حل و فصل نيست ، اين يک فداکاري براي خودت و هوادارانت است چه بسا براي اين که در انتخابات آينده پارلمان به تو راي بدهند» اضافه کرد: اما در پاسخ به آنها مي‌گويم، بله اين يک ريسک و خطر بزرگ سياسي است اما من اين خطر را براي خودم‌، آينده سياسي خودم و هوادارانم و حمايت از شما هزاران بار به جان مي‌خرم ولي هرگز حاضر نيستم احدي از شما براي حمايت از من‌، آينده سياسي من و هوادران من حتي يک بار خطر کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان