نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 دخالت در امور جزيي براي وزارت ورزش جالب نبود 

عضو هيئت مديره پيشين باشگاه پرسپوليس گفت: وزير بايد براي ورود به کارهاي جزيي دو باشگاه، معاونان يا ماموراني قرار مي‌داد تا شأن وزارتخانه را بالا ببرد ولي اين اتفاق رخ نداد.

حسين عبدي در گفت‌وگو با خبرگزاري تسنيم، در واکنش به ايجاد تغييرات در وزارت ورزش، از حاشيه‌هايي سخن گفت که در دوران حضورش در هيئت مديره باشگاه پرسپوليس رقم خورد. اين گفت‌وگو در زير مي‌آيد:

وزير ورزش استعفا کرد و از ساختمان وزارتخانه رفت. مي‌توانيد امروز به‌صورت روشن‌تري از شرايط هيئت مديره‌ باشگاه پرسپوليس که نام شما هم در آن بود و توسط محمود گودرزي انتخاب شد، صحبت کنيد؟

بگذاريد برگرديم به حدود يک سال قبل، زماني که آقاي سجادي از وزارت ورزش با من تماس گرفت و پيشنهاد همکاري داد. در آن شرايط، احساس کردم پرسپوليس نياز به کمک دارد و با توجه به اينکه خارج از ايران سابقه مديريت داشتم، قبول کردم که با هر شرايطي به هيئت مديره پرسپوليس بروم و کمکي کنم. ما کار را در سخت‌ترين شرايط ممکن آغاز کرديم و خلاصه بعد از سه ماه با قراردادهايي که امضاء شد، توانستيم وضعيت باشگاه را دگرگون کرده و آرامش را به پرسپوليس برگردانيم. به معناي ديگر، ما پرسپوليس را از پل برزخ عبور داديم، اما در همان زمان بحث‌هايي پيش آمد که فکر مي‌کنم يک مقدار باعث آزار بود.

منظورتان چيست؟

ببينيد وقتي بحث‌ها از سازماني به فردي تبديل مي‌شود، ديگر سازمان، جايي نيست که بشود در آن کار اجرايي، ستادي و عملياتي انجام داد. اين مسائل را خودشان بهتر مي‌دانند، اما وقتي در حال انجام يک کار گروهي هستيد، هيچ‌کس به خصوص از لايه‌هاي بالايي نبايد مباحث را به بحث‌هاي فردي تبديل کنند. اين مسئله باعث شکنندگي کليت سازمان مي‌شود. براي من پرسپوليس مهم است و وقتي متوجه اين مسائل شدم، نسبت به حضورم در هيئت مديره مردد شدم.

اين مسائل از سمت وزارت ورزش به پرسپوليس تحميل مي‌شد؟

من از دوران کودکي در پرسپوليس بودم و اين باشگاه را مثل خانه خودم مي‌دانم، اما از وقتي از باشگاه جدا شدم، مصاحبه‌اي انجام ندادم تا خداي‌نکرده سازمان مديريتي باشگاه دچار شکنندگي شود. برخي، هر بحثي پيش بيايد مصاحبه مي‌کنند و يکديگر را مورد شماتت قرار مي‌دهند، اما من صحبتي نمي‌کنم که چالش‌برانگيز باشد. در مورد سؤال شما بايد بگويم تا وقتي من در هيئت مديره بودم، بر سر هر تصميمي‌که گرفته مي‌شد گفت‌وگو مي‌کرديم.

ظاهراً چلنج و چالش و بحث و گفت‌وگو نبايد پيش مي‌آمد، چون برخي از اين شرايط خوش‌شان نمي‌آمد. انگار آنها بايد چيزي را که در گوش‌شان ديکته شده بود، انجام مي‌دادند. برخي به اين شکل با هيئت مديره همکاري مي‌کردند. البته امروز ديگر در هيئت مديره نيستم و نمي‌دانم آنجا چطور مديريت مي‌شود.

به نظر مي‌آمد گاهي اوقات، وزير ورزش بر عملکرد ضعيف طاهري به عنوان سرپرست باشگاه پرسپوليس سرپوش مي‌گذارد. اين موضوع را قبول داريد؟

بهتر است در مورد اين مسائل صحبتي نکنيم، چون يک مسئله داخل خانواده است. من هم دنبال اين نيستم که چون بيرون از هيئت مديره مانده‌ام، چنين مسائلي را عنوان کنم.

برداشت سه ميليارد تومان پول از حساب صندوق حمايت از پيشکسوتان چطور؟ اين موضوع نيز با همکاري وزير انجام شد؟

چون الان هفت ماهي مي‌شود که از هيئت مديره خارج شده‌ام، در اين مورد هم نمي‌خواهم حرفي بزنم.

شما فکر مي‌کنيد دليل اينکه استقلالي‌ها از استعفاي وزير احساس خوبي دارند، چيست؟

من مدت‌هاست که ديگر سمتي در هيئت مديره ندارم، اما از زماني که من ديگر فعاليتي در باشگاه ندارم، تغييراتي ايجاد شد که البته به اتفاقات گذشته نيز متصل است. اگر تغييرات درست بود که همه چيز به خوبي پيش مي‌رفت اما اگر اتفاق ديگري رخ داده، بايد آن تغييرات را بازنگري کرد. هر تغييراتي در هيئت مديره دو باشگاه بايد سبب بهبود وضعيت شود، اما اگر اين طور نبوده، بايد گفت تصميم اتخاذ شده اشتباه بوده است.

منظور شما کدام تغييرات است؟

در اينکه برخي اعضاي هيئت مديره با وزير ارتباط نزديک داشتند و اين موضوع براي هر دو طرف وجود داشته است، اصلاً شکي نيست. من منظورم ساير تغييرات است. اگر طاهري به وزير نزديک بود، افشارزاده هم در وزارتخانه پست مديريتي داشت. منظور من، تغييراتي است که به وجود آمده است. يا آن تغييرات اشتباه بوده يا اين شرايطي که به وجود آمده اشتباه است. به‌هر حال فکر نمي‌کنم که دخالت در امور جزيي براي وزارت ورزش جالب توجه باشد.

يعني شأن وزارتخانه اجل بر برخي مسائل است که بخواهد در آن ورود کند. داستان حمايت وزير از طاهري شايد پررنگ نباشد، اما خيلي کم‌رنگ هم نيست. وزير بايد براي ورود به کارهاي جزيي دو باشگاه، معاونان يا مأموراني قرار مي‌داد تا شأن وزارتخانه را بالا ببرد، ولي اين اتفاق رخ نداد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان