نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 ستاره اسکندري:
  تئاتر هنر مهجوري است  

ستاره اسکندي مي‌گويد: تئاتر هنر مهجوري است به همين دليل حتي اگر به واسطه حضور چهره‌ها مردم با هنر تئاتر آشنا شوند اتفاق خوبي است.

ستاره اسکندري که مدتي است به عنوان يکي از مديران سالن تئاتر باران فعاليت مي‌کند در گفت‌وگو با ايسکانيوز، درباره پيشينه فعاليت خود به عنوان تهيه کننده، گفت: از حدودا 5 سال پيش براي اولين‌ بار در تهيه‌کنندگي تئاتر فعاليتم را آغاز کردم. دليل پافشاري من در اين زمينه هم تقويت بخش خصوصي تئاتر بوده است. در ابتداي حضورم به عنوان تهيه‌کننده تئاتر براي کمک به هنرمندان هم نسل خودم وارد اين عرصه شدم اما در حال حاضر به دليل اينکه به گروه مديريت سالن خصوصي تئاتر باران اضافه شده ام در پي تقويت بخش دانشجويي
تئاتر هستم.

او ادامه داد: شرايط تهيه‌کنندگي در تئاترهاي دانشجويي با بقيه اجراها فرق مي‌کند زيرا تاکيد در اين بخش بر درآمدزايي نيست و بيشتر شغل‌آفريني، ايجاد انگيزه و به وجود آمدن محيط امن براي دانشجويان و جوانان مورد نظر است. در طي اين سال‌ها شاهد به وجود آمدن سالن‌هاي دولتي نبوديم و شايد رشد سالن‌هاي دولتي به تعداد انگشت‌هاي دست هم نرسد و از سوي ديگر هر سال حدود 200 فارغ التحصيل تئاتر داريم در نتيجه جواناني که به عنوان کارشناس تئاتر تحصيلات خود را به پايان رسانده اند مکاني را براي کار کردن ندارند.

اسکندري افزود: در واقع اولين‌ مشکل اين قشر آن است که مکاني براي اجرا و بروز خلاقيت خود ندارند ضمن اينکه اصلاً نمي‌خواهم به اين مساله بپردازم که چرا بودجه‌اي در اختيارشان قرار داده نمي‌شود؛ بنابراين وجود سالن‌هاي خصوصي تئاتر حداقل امکاني است که دانشجويان و فارغ‌التحصيلان تئاتر بتوانند خود را ارزيابي کرده و با تماشاگر مواجه شوند.

بازيگر مجموعه «مرگ تدريجي يک رويا» درباره انتقادهايي که به کيفيت نمايش‌هاي اجرا شده در سالن‌هاي خصوصي بيان مي‌شود، گفت: چه طور اين ارزيابي صورت مي‌گيرد، ما شاهد تئاترهاي بسيار درخشاني در سالن‌هاي خصوصي بوديم و هستيم حتي خيلي‌ وقت‌ها اجراهاي خصوصي بسيار موفق‌تر از تئاترهايي است که در سالن‌هاي دولتي اجرا شده اند. بنابراين اين نظريه را رد مي‌کنم. در هر سالني ممکن است نمايش با کيفيت نامناسب اجرا داشه باشد اين موضوع شامل حال تالار وحدت و مجموعه تئائر شهر هم مي‌شود.

او ادامه داد: اينکه تئاترهايي ضعيف‌ و يا قوي‌تر هستند يک عموميت در تئاتر است و مربوط به سالن نمي‌شود، اما آنچه در سالن‌هاي خصوصي نسيت به سالن‌هاي دولتي ضعيف‌تر است امکانات صحنه‌اي سالن‌ها است و طبيعتاً امکاناتشان کمتر از سالن‌هاي دولتي است.

عمده فعاليت من در بخش تئاتر حمايت از آثار دانشجويي و پژوهشي است و آثاري که تاکنون بر روي صحنه رفته اند به لحاظ کيفيت قابل قبول بوده اند در واقع اين نوع تئاتر گام گذاشتن در بخشي است که از چهره‌ها استفاده نمي‌کند.

اسکندري افزود: اتفاق ناخوشايندي که در سينماي ما افتاده اين است که چند نفر فعاليت خود را در سينما ادامه مي‌دهند، اين اتفاق در تئاتر هم گاهي مي‌افتد اما زماني که کيفيت کارها از استاندارد مورد نظر برخوردار باشد بدون نياز به استفاده از چهره‌ها مي‌تواند مردم را به سالن‌هاي نمايش کشاند.

اين بازيگر سينما و تلويزيون ادامه داد: نقدي که به سالن‌هاي خصوصي وارد مي‌شود مبني بر اينکه براي پر کردن سالن‌ها از تماشاچي، به استفاده از بازيگران چهره متوسل مي‌شوند به جا نيست. در حال حاضر در سالن‌ خصوصي باران 3 نمايش به روي صحنه است که هيچکدام از بازيگران چهره استفاده نکرده اند. از سوي ديگر بازيگران چهره اي هم وجود دارند که کيفيت بازي آنها در تئاتر بسيار قابل قبول است بنابراين بايد کيفيت حضور بازيگران را در نظر گرفت و به اين راحتي سالن‌هاي خصوصي و يا بازيگران چهره را محکوم نکرد.

اسکندري افزود: تئاتر هنر مهجوري است به همين دليل حتي اگر به واسطه حضور چهره‌ها مردم با هنر تئاتر آشنا شوند اتفاق خوبي است در واقع نمي‌توان گفت چون کارگردان‌ها از بازيگر چهره استفاده مي‌کنند کار اشتباهي است و اگر اين موضوع باشد که مردم براي تماشاي نمايش به سالن‌هاي تئاتر بيايند اتفاق خوبي است اما مساله مهم اين است که اين روند چگونه ادامه پيدا مي‌کند و کيفيت حضور بازيگر چهره بر روي صحنه مهم است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان