نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 در تماشاخانه ايرانشهر روي صحنه رفته است
  آتش پاکدل در افسون معبد سوخته 

گروه فرهنگي- علي ودايع: روزهاي خوب تماشاخانه ايرانشهر همچنان ادامه دارد. مجموعه خانه هنرمندان توانسته به عنوان قطب فرهنگي و هنري تهران مخاطبان بسياري را به خيابان ايرانشهر بکشاند. نمايش «افسون معبد سوخته» که به کارگرداني کيومرث مرادي و نوشته نغمه ثميني از 11 مهر اجراي خود را آغاز کرده است، به عنوان يکي از آثارپرمخاطب با 2اجرا روي صحنه رفته است.

مهدي پاکدل در کنار پانته‌آ بهرام و حميدرضا آذرنگ در اين نمايش به ايفاي نقش مي‌پردازد. پاکدل علي رغم بازي خوب آذرنگ و بهرام توانسته نگاه‌ها را به خود خيره کند. مهدي پاکدل سال گذشته با نمايش «جنايت و مکافات» به کارگرداني ايمان افشاريان روي صحنه رفت و امسال نيز نمايش «همسايه آقا» به کارگرداني حسين کياني را اجرا کرد.

عشق بر معشوقي که عاشقي نتواند و راز کلام مقدس گفتن را همه حرف‌هاي «افسون معبدسوخته» مي‌توان قلمداد کرد.اين نمايشي با تصويري ژاپني و حضور بودا ، سرشار از رمز، ابهام و ادبيات درهم تنيده است که بايد دوبار به تماشاي آن نشست. راز جذابيت نمايش «افسون معبد سوخته» را مي‌توان در تقابل نيرنگ براي رسيدن به بودا و پاکي عشق زميني قلمداد کرد.

در اين اثر مي‌بينيم که نفسيات علي رغم ادعاي راهبان بودايي چگونه آنها را اسير خود مي‌کند اما عشق به ابزاري براي رسيدن به هدف و حتي انتقام تبديل مي‌شود.در انتها عشق حقيقي خون خود را مي‌ريزد تا به ابزار نفسي تبديل شود. علاوه بر نمايشنامه قابل تمجيد اين نمايش ريتميک بازيگران و استفاده از تلفيق سايه و نور در دکوري مناسب توانسته مخاطب را با خود همراه کند.

پيشتر نمايش «افسون معبد سوخته» در سال 1379 و جشنواره فجر روي صحنه رفت و توانست جايزه بهترين کارگرداني و بهترين نمايشنامه و بهترين بازيگري زن را تصاحب کند. اين نمايش سال 1380 در تالار چهارسوي مجموعه تئاتر شهر هم با استقبال مواجه شده بود. آخرين نمايش اجرا شده کيومرث مرادي در ايران دو سال پيش به نام «شکلک» در تالار شمس (اکو) به روي صحنه رفت که پانته‌آ بهرام نقش اصلي اين نمايش را نيز به عهده داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان