نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 در پي سرقت آثار سينماي ايران صورت گرفت
 مسدود شدن 7 وب سايت غيرقانوني در فضاي مجازي 

طبق آخرين پيگيري حقوقي تعدادي از سينماگران ايراني در اعتراض به سرقت آثار سينماي ايران توسط سودجويان اينترنتي، «هفت وب‌سايت غيرقانوني در فضاي مجازي مسدود شده و عملاً بازديدها و کپي‌برداري‌هاي غيرقانوني تا حد قابل‌توجهي کاهش يافته است».

به گزارش ايسنا، طي دو سال گذشته سينماگران ايراني در اعتراض به سرقت آثار سينماي ايران توسط سودجويان اينترنتي و خطاب به مخاطبان اينترنتي آثارشان، نامه‌اي منتشر کرده و نسبت به آسيب‌ها و خسارت‌هاي غيرقابل جبراني که دانلودهاي غيرقانوني به بدنه سينماي ايران وارد مي‌کند، هشدار دادند و از هموطنان درخواست کردند نسبت به اين آسيب‌‌ها حساسيت و احساس مسئوليت بيشتري نشان دهند.

اکنون پس از انتشار نامه و با پيگيري حقوقي در خارج از کشور هفت وب‌سايت غيرقانوني در فضاي مجازي مسدود شده و عملاً بازديدها و کپي‌برداري‌هاي غيرقانوني تا حد قابل‌توجهي کاهش يافته است.

يکي از اين سايت‌هاي غيرقانوني که با سرقت و نمايش فيلم‌هاي ايراني در نوبت اکران در سينماهاي آمريکا، استراليا و انگلستان، صدمه‌اي جبران ناپذير به فيلمسازان و موسسات تهيه‌کننده زده و مي‌زند، وب سايت Iranproud (ايران پراود) نام دارد که سال‌هاست فيلم‌هاي داستاني، مستند و کوتاه ايران را به نفع خود مصادره کرده و علي‌رغم کسب درآمد از نمايش آنها، خود را پاسخگوي هيچ مرجعي از جمله نماينده قانوني صاحبان اين آثار در خارج از کشور نمي‌داند.

روند شکايت قضايي از صاحبان قبلي و فعلي وب سايت مذکور در دادگاه‌‌هاي آمريکا تا مرحله محکوميت هفت شخص مسئول، سه شرکت تابعه و حاميان مالي و تبليغاتي اين سايت توسط وکلاي شرکت حقوقيCouncil Film Iranian در اروپا (به نمايندگي از سوي سينماگران ايران) پيش رفته و به زودي شکايت از اين اشخاص حقيقي و حقوقي متخلف در دادگاه‌هاي صالحه ايران نيز توسط وکلاي ايراني به جريان خواهد افتاد.

نمايش غيرقانوني اين فيلم‌ها سرقت از جيب هزاران زن و مرد سختکوشي است که براي صنعت سينماي ايران زحمت مي‌کشند.

نتيجه بررسي‌ها نشان مي‌دهد که اغلب علاقه‌مندان به آثار ايراني از غيرقانوني بودن فعاليت اين سايت‌هاي سودجو بي‌خبرند و از طرفي ديگر با وب سايت‌هاي قانوني نمايش آنلاين فيلم ها آشنا نيستند.

سينماگران ايراني که در هسته مرکزي آنها نام‌هايي چون رخشان بني اعتماد، مجتبي ميرتهماسب، پرويز پرستويي، فرشته طائرپور، کتايون شهابي و محمد اطبايي به چشم مي‌خورد، در نامه مذکور، وب سايت IMVBox.com را به عنوان تنها سايت نمايش قانوني آنلاين فيلم‌هاي ايراني معرفي کرده‌اند که با در نظر گرفتن حقوق سينماگر ايراني، اقدام به نمايش قانوني فيلم‌هاي ايراني مي‌کند.

با توجه به اينکه تماشاي آنلاين غالب توليدات سينماي ايران از طريق وب‌سايت IMVBox.comدر سراسر جهان امکان‌پذير است و از آنجايي که هزينه تماشاي اين آثار در اين وب سايت کمتر از هزينه يک فنجان قهوه است، سينماگران ايراني از مخاطبان خود توقع دارند که با انتخاب اين مسير قانوني به سهم خود در دفاع از حقوق فيلمسازان ايراني نقشي موثر داشته باشند.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان