نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 پيشرفت 90 درصدي مرمت «عالي قاپو»  

مدير پايگاه جهاني مجموعه نقش جهان اصفهان - زمان پايان مرمت 10 ساله «عالي قاپو» نفيس‌ترين عمارت صفوي را اعلام کرد.

به گزارش تسنيم، «فريبا خطابخش» - مدير پايگاه جهاني مجموعه نقش جهان اصفهان از پايان مرمت ايوان عالي قاپو تا پايان امسال خبر داد و گفت:‌ در حال حاضر 90 درصد از مرمت سقف عمارت عالي قاپو به پايان رسيده و تزئينات ديواره شمالي ضلع شرقي اين بنا نيز به اتمام رسيده است.

مدير پايگاه جهاني ميدان امام (مجموعه نقش جهان اصفهان) افزود: در حال حاضر کارگاه مرمت عمارت عالي قاپو براي بازسازي و مرمت کف و نرده‌ها داير است اما تزئينات سقف عمارت عالي قاپو تقريبا تمام شده و تا يک ماه ديگر به اتمام مي‌رسد.

وي افزود: در حال حاضر مرمت تزئينات ديواره شمالي ضلع شرقي ايوان عالي قاپو به پايان رسيده و اميدواريم با مرمت نرده‌ها، عيد نوروز امسال داربست‌ها از ايوان عالي قاپو برچيده شود.

خطابخش همچنين در خصوص برخي انتقاداتي که در خصوص نخاله‌هايي که به منظر عالي قاپو فضاي ناخوشايندي بخشيده پاسخ داد و گفت: از آنجايي که کارگاه مرمت در ايوان عالي قاپو برپاست و الان هم پيک سفر در اصفهان است و عالي قاپو نيز مسير تردد توريست‌ها است شرايط را براي ما پيچيده کرده و ما نمي‌توانيم هر روز نخاله‌ها را تخليه کنيم. وي گفت: ما اجازه داريم که هفته اي يک مرتبه نخاله‌ها را پاکسازي کنيم اما بهترين کار اين است که نخاله‌ها در داخل گوني‌هاي همرنگ قرار گيرند و شرايطي را مهيا کنيم که گردشگراني که براي بازديد مي‌آيند از منظر بوجود آمده اذيت نشوند. به گزارش سازمان ميراث فرهنگي - مرمت ايوان عالي قاپو بالاخره بعد از 10 سال مرمت مداوم قرار است تا پايان امسال به اتمام برسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان