نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 رکورد خريد گندم شکسته شد 

معاون وزير جهاد کشاورزي اعلام کرد که امسال با خريد 14 ميليون تن گندم در کشور رکورد خريد گندم شکسته شد. به گزارش ايسنا، علي قنبري در مراسم توديع و معارفه مديرکل غلات استان قزوين که در سالن باغستان برگزار شد، تصريح کرد: امسال در بخش خريد گندم کار بي بديلي صورت گرفت و توانستيم با خريد بيش از 11 ميليون تن گندم، رکورد تاريخ ايران را بشکنيم. وي افزود: در سال‌جاري 14 ميليون تن گندم توليد شد که با پرداخت 14 هزار و 700 ميليارد تومان توانستيم 11 ميليون تن آن را خريداري کنيم که بزرگترين پروژه ملي را رقم زديم.

معاون وزير جهاد کشاورزي اظهار کرد: علي رغم وجود مشکلات و مسائل مختلف ما تاکنون توانسته‌ايم 11هزار و 700 ميليارد تومان از مبلغ را پرداخت کنيم، همچنين سه هزار ميليارد تومان باقي مانده نيز از طريق فروش اوراق مرابحه اسلامي تا هفته آينده پرداخت مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: کشاورزان محصولات خود را به دولت فروخته‌اند و دولت موظف است اين مبلغ را پرداخت کند، با وجود مشکلاتي که در زمينه درآمدهاي دولت و کاهش قيمت نفت وجود داشت، دولت بخش عمده‌ي اين مبلغ را پرداخت کرد که در استان قزوين با سفر هيئت دولت کاملاً در اين بخش تسويه شد.

قنبري با اشاره به اينکه وزارت کشاورزي تحولي در رشد اقتصادي کشور داشته است تأکيد کرد: اگر بخش کشاورزي نبود رشد اقتصادي بخش صنعت و خدمات منفي مي‌شد، اما با وجود بخش کشاورزي اين رشد مثبت شد و پنج درصد رشد اقتصادي تحقق پيدا کرد. وي اظهار کرد: در بخش کالاهاي اساسي،تأمين، ذخيره، توزيع و فروش نيز يک حرکت بي نظيري در سال جاري انجام شد که در رأس آن خودکفا شدن در زمينه‌ توليد گندم است.

معاون وزير جهاد کشاورزي تصريح کرد: در حال حاضر حدود 13 ميليون تن ذخيره گندم در کشور داريم، اين در حالي است که مصرف سالانه خبازي ها در کشور پنج ميليون تن و 2 ميليون تن نيز مصرف در صنايع مختلف است که با اين وجود 3 ميليون تن ذخيره گندم باقي خواهد ماند که آمادگي صادرات آن را داريم. وي يادآور شد: يک حرکت اساسي و تاريخي در زمينه توليد گندم در کشور ايجاد شده است، در اين ميان بخش خصوصي در زمينه صادرات و ذخيره‌سازي اين مقدار گندم مي‌تواند کمک کند، ما نبايد تنها به دست دولت چشم بدوزيم بلکه بايد به بخش خصوصي کمک شود.

قنبري تأکيد کرد: خريد تضميني دانه‌هاي روغني يکي ديگر از کارهاي بزرگ انجام شده در سال جاري بود، به طوري که حدود 66 هزار تن دانه‌هاي روغني خريداري و پول آن طي يک هفته به کشاورزان پرداخت شد که آثار مثبتي دربرداشت.

وي خاطرنشان کرد اين کار باعث شد که کشت ما سه برابر افزايش پيدا کند، ما در زمينه خودکفايي روغن راه طولاني در پيش داريم ، هم اکنون 93 درصد وابستگي در اين بخش وجود دارد. معاون وزير جهاد کشاورزي افزود: وزارت جهاد کشاورزي برنامه‌ريزي انجام داده است تا به 70درصد خودکفايي در زمينه روغن برسيم که با پيشرفت علم و تکنولوژي اين امر به سرعت محقق مي‌شود. وي با اشاره به اهميت موضوع شکر در کشور خاطرنشان کرد: در کشور سالانه حدود 2/2 ميليون تومان شکر مصرف مي‌شود، توليد شکر در کشور نيز ارتقا پيدا کرده و به يک ميليون و 600 هزار تن رسيده است و مي‌توانيم به خودکفائي نزديک شويم.

قنبري تأکيد کرد: در سال جاري به علت عدم همکاري بخش خصوصي و واردات شکر با نوسانات قيمت در اين بخش روبرو شديم، اما توانستيم ظرف دو ماه، بيش از 300هزار تن شکر وارد کنيم؛ در حال حاضر قيمت شکر در بازار آزاد با قيمت شکر در بازار دولتي تقريباً يکسان است.

وي تصريح کرد: قيمت شکر در عمده فروشي‌ها 2520 تومان است، اين قيمت در خرده فروشي‌ها 2700 تومان است که با تنظيم بازار و عرضه شکر اين مبلغ نيز به 2520 تومان مي‌رسد. معاون وزير جهاد کشاورزي گفت: ما در عرضه شکر در حال حاضر هيچ مشکلي نداريم و به هر ميزان که تقاضا وجود داشته باشد شکر عرضه مي‌شود، در حال حاضر تقاضا کمتر از عرضه است. بنابراين در آينده شاهد پايين آمدن قيمت شکر و تثبيت قيمت آن در کشور خواهيم بود.

وي با اشاره به تنظيم بازار برنج تصريح کرد: در حال حاضر در کشور سالانه 3 ميليون و 100 هزار تن برنج مصرف مي‌شود که بيش از دو ميليون تن آن در کشور توليد و بقيه وارد مي‌شود، در حال حاضر ذخيره برنج در کشور وضعيت مناسبي دارد. قنبري اظهار کرد: قيمت برنج داخلي به خاطر هزينه‌هاي آن افزايش پيدا کرده است، ما براي تنظيم بازار آمادگي داريم که برنج وارداتي را به بازار عرضه کنيم، تاکنون نيز برخي از برنج‌هاي وارداتي به ستاد تنظيم بازار عرضه شده و همين امر سبب تعديل قيمت‌ها شده است.

وي خاطرنشان کرد: برنج به دليل نياز داشتن به حجم بالاي آب بيشتر در شهرهاي شمالي توليد مي‌شود که بايد با شيوه‌هاي اصلاح بذر، کشت، داشت و برداشت و افزايش واحد سطح به خودکفايي در برنج برسيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان