نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 رئيس سازمان نهضت سواد آموزي خبر داد
 سوادآموزي رايگان اتباع خارجي در کشور 

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي از آموزش سواد به بيش از 50 هزار نفر از اتباع خارجي در سه سال اخير خبر داد و گفت: آموزش به اتباع خارجي رايگان است.

علي باقرزاده در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه کار نهضت سوادآموزي بر گروه سني 10 تا 49 سال متمرکز است، اظهار کرد: حدود چهاردرصد جمعيت 10 تا 49 سال کشور هنوز باسواد نشده‌اند.

وي افزود: در سال 1390 آخرين سرشماري ملي انجام شد و حدود سه ميليون و 500 هزار نفر (هفت درصد جمعيت 10 تا 49 سال) خود را بي‌سواد اعلام کردند.

باقرزاده با اشاره به باسواد شدن بيش از دو ميليون نفر در سال‌هاي اخير، گفت: اکنون حدود يک ميليون و 200 هزار نفر (چهار درصد اين گروه سني) باقي مانده‌اند و سواددار نشده‌اند.

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي درباره تفاوت نرخ باسوادي در شهرها و روستاها نيز گفت :به دنبال کاهش اختلاف باسوادي ميان مناطق شهري و روستايي بوده‌ايم و مي‌توان گفت که تفاوت نرخ باسوادي در مناطق شهري و روستايي از 13 به 9 درصد رسيده است.

باقرزاده درباره آموزش سواد به زنان و دختران نيز اظهار کرد: اختلاف درصد باسوادي زنان و مردان با فعاليت‌هاي انجام شده از 5/8 به پنج درصد رسيده است. البته حدود 80 درصد فعاليت‌هاي نهضت سواد آموزي به زنان و بخصوص زنان روستايي اختصاص دارد.

وي ادامه داد: طي يکي - دو سال اخير طرحي با عنوان آموزش به اولياي بي‌سواد دانش‌آموزان را در مدارس اجرا کرديم که خوشبختانه مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفت.

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي از آموزش سواد به بيش از 50 هزار نفر از اتباع خارجي در سه سال اخير نيز خبر داد و گفت: آموزش به اتباع خارجي رايگان است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان