نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 آنچه در سوريه مي‌گذرد ناشي از گسترش تفکرات وهابي است 

سيدعباس عراقچي گفت: حمله و تجاوز به يمن، دستاوردي جز قدرت گرفتن گروه‌هاي تروريستي و تشديد بحران در اين کشور درپي نداشته است. جمهوري اسلامي ايران اعتقاد راسخ دارد که بحران يمن راه‌حل نظامي ندارد و تنها چاره در کمک به شکل‌گيري گفت‌وگو در بين خود يمني‌ها است. به گزارش ايسنا، معاون امور حقوقي و بين‌المللي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران طي سخناني در چهل و سومين نشست وزراي خارجه سازمان همکاري اسلامي، با اشاره به روند رو به رشد افراط‌گرايي و تروريسم در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا، اين مساله را تهديدي جدي براي جهان اسلام دانست و خواستار مقابله واقعي کشورهاي اسلامي با اين پديده شد.

وي در ادامه اظهار داشت: آنچه در سوريه مي‌گذرد و رنج‌ها و مصيبت‌هايي که مردم اين کشور دچار آن هستند، ناشي از گسترش تفکرات تکفيري و وهابي است. آشکار است که مسئوليت کشتار کودکان، زنان و مردم بيگناه سوريه و اين خونريزي‌هاي گسترده بر عهده گروه‌هايي همچون داعش و جبهه النصره و حاميان آنها است. بايد هرچه سريع‌تر حمايت از اين گروه‌ها و تامين مالي آنها متوقف شود.

عراقچي همچنين با تشريح وضعيت اسفبار مردم يمن طي بيش از 18 ماه گذشته، افزود: تداوم حملات گسترده به يمن خارج از اصول و قواعد بين‌المللي است و بايد متوقف گردد. حمله و تجاوز به يمن، دستاوردي جز قدرت گرفتن گروه‌هاي تروريستي و تشديد بحران در اين کشور در پي نداشته است. جمهوري اسلامي ايران اعتقاد راسخ دارد که بحران يمن راه‌حل نظامي ندارد و تنها چاره در کمک به شکل‌گيري گفت‌وگو در بين خود يمني‌ها است.

رئيس هيات جمهوري اسلامي ايران در نشست وزراي خارجه سازمان همکاري اسلامي در تاشکند، در بخش ديگري از سخنانش به موضوع اشغال فلسطين پرداخت و گفت: آوارگي بيش‌از 5 ميليون فلسطيني، تداوم سياست‌هاي شهرک‌سازي و تبعيض نژادي رژيم صهيونيستي و اشغال کرانه باختري از پيامدهاي اسفبار و غم‌انگيز اشغال فلسطين است که باعث بدتر شدن وضعيت امنيتي در خاورميانه شده است.

وي گفت جمهوري اسلامي ايران معتقد است، هيچ راه‌حلي بجز بازگشت تمامي فلسطينيان به سرمين مادري خود و تشکيل يک دولت مستقل فلسطيني به پايتختي قدس شريف وجود ندارد.

عراقچي در پايان به درخواست عربستان براي تصويب قطعنامه کشورهاي اسلامي عليه آمريکا و محکوم کردن آمريکا به‌خاطر تصويب قانون «عدالت عليه حاميان تروريسم» توسط کنگره آن کشور اشاره کرد و گفت: قابل توجه است کشورهايي که نزديک‌ترين ارتباط را با آمريکا داشته و حتي متحد آن کشور به شمار مي‌آيند، اکنون به دنبال محکوم کردن آمريکا توسط کشورهاي اسلامي هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان