نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 رييس جمهوري با اشاره به سفر خود به شرق آسيا تشريح کرد
 دکترين تعامل سازنده در دولت يازدهم 

رييس‌جمهور با بيان اينکه اساس اقتصاد مقاومتي، توليد درون زاست، همه بخش‌هاي کشور را به تلاش بيشتر براي صادرات و رونق اقتصادي کشور فراخواند و تاکيد کرد: اساس سياست تعامل سازنده دولت يازدهم، مناسب کردن محيط روابط بين‌الملل براي صادرات و اشتغال جوانان و واردات آسانتر کالاهاي سرمايه‌اي و مواد اوليه است.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در مراسم گراميداشت روز ملي صادرات و در جمع صادرکنندگان کشور با اشاره به سفر اخير خود به سه کشور ويتنام ، مالزي و تايلند و تشريح دلايل حرکت آنها در مسير رونق اقتصادي، گفت: اولين دليل اين بود که آنها روابط با دنيا را بر مبناي تعامل سازنده قرار دادند چرا که از دعوا با دنيا صادرات به وجود نمي‌آيد. رييس‌ جمهور تصريح کرد: برخي فکر مي‌کنند، تعامل سازنده به معناي اين است که با غرب و اروپا رو در رو لبخند بزنيم و صحبت کنيم و ناهار بخوريم. اين در حالي است که تعامل سازنده به معناي مناسب کردن روابط بين‌المللي براي صادرات کالا، اشتغال جوانان، واردات راحت‌تر کالاهاي سرمايه‌اي و مواد اوليه است. روحاني با طرح اين پرسش که مگر در دنياي امروز کشوري مي‌تواند بدون رابطه با دنيا به پيشرفت برسد، اظهار کرد: قرآن نيز به ما خاطرنشان مي‌کند «ان ارض الله واسعه» که دنيا باز و زمين وسيع است و راه بيفتيد و در جهان سير کنيد. رييس‌ جمهور گفت: برخي مي‌گويند «ارض الله» ايران است. از مرز که خارج مي‌شويم، افکار ما را مي‌دزدند، ما را گول مي‌زنند و برخي هنوز عظمت ملت ايران را باور نکرده‌اند.روحاني سپس به رابطه تاريخي ملت ايران با دنيا از جمله تجارت شيخ احمد قومي‌با مردم تايلند اشاره کرد و گفت: امروز مردم اين کشور از همه مذاهب و طوايف به اين ايراني احترام مي‌گذارند. رئيس جمهور با تاکيد بر اين که بايد به ملت ايران اعتماد کنيم اظهار کرد: فقط 4 نفر نيروي امنيتي نمي‌توانند مورد تاييد ما باشند بلکه جوانان، تجار و دانشجويان ايراني نيز مورد اعتماد هستند؛ حال ممکن است در ميان اين همه محصول پرطراوت اين باغ يک سيب پوسيده نيز پيدا شود؛ نمي‌شود که در اين شرايط در آن باغ را بست و از آن ميوه استفاده نکرد. روحاني ادامه داد: بايد به قرن جديد بازگرديم. برخي در قرن ما قبل قبل زندگي مي‌کنند. رييس‌ جمهور سپس ضرورت مهيا ساختن شرايط براي روابط خارجي را خاطر نشان کرد و افزود: روابط خارجي تنها به بخش سياسي خلاصه نمي‌شود، بلکه شامل روابط علمي، فناوري و اقتصادي مي‌شود.

روحاني افزود: کشورهايي همانند تايلند، مالزي و ويتنام به دنبال سرمايه‌گذاري مشترک با صنايع و شرکت‌هاي خدماتي بزرگ و همچنين برندهاي معروف بودند. رييس‌ جمهور تاکيد کرد: يکي از مسايل مهم در اين زمينه نيز مزيت‌هاي هر کشور از جمله کارگر ارزان، انرژي، حمل و نقل و جايگاه جغرافيايي است که بايد به خوبي از آنها استفاده کنيم. روحاني ميهمان‌پذيري را راه سوم اين کشورها براي توسعه کالاهاي صادراتي برشمرد و افزود: براي صنعت گردشگري و همچنين تجارت بايد ميهمان‌پذير باشيم و بازرگان و سرمايه‌گذار بايد بتواند به آساني به کشور رفت و آمد داشته باشد. رييس‌‌جمهور تصريح کرد: تمام تلاش دولت تدبير و اميد به ويژه در برجام بر اين مبنا بود که موانع از پيش پاي تجار، کارآفرينان، صادرکنندگان، توليدکنندگان، بخش خدماتي، روابط بانکي و همچنين ورود سرمايه برداشته شود و درعين حال مقررات زايد، غيرمفيد و دست و پاگير توليدکنندگان نيز حذف شوند.

روحاني با بيان اينکه تلاش دولت يازدهم بر اين اساس بوده که ايران‌هراسي را از بين ببرد، ادامه داد: با ايران‌هراسي نمي‌توان کار تجاري و اقتصادي کرد. اقتصاد زماني مي‌تواند برون‌نگر باشد که بتوانيم ايران‌هراسي ظالمانه‌اي را که ديگران ايجاد کرده اند، بزداييم. دولت يازدهم در اين زمينه کار بزرگي انجام داده و اين روند بايد ادامه يابد. رييس‌جمهور افزود: بايد انسجام داخلي بيشتر شود و بقيه دوستان را نيز دعوت کنيم تا به ياري ملت ايران بشتابند. روحاني تصريح کرد: ايران با صداي بلند فرياد مي‌زند که قامت من بلندتر از آن است که امروز در دنيا منعکس شده است، استعداد و ظرفيت من بيشتر از آن است که در اذهان مردم دنيا جا افتاده و مهربان‌تر از آنيم که در دنيا معرفي شده‌ و به دنبال همزيستي مسالمت‌آميز با منطقه و جهان هستيم. رييس‌‌جمهور تاکيد کرد: درخواست من از همه گروه‌ها و جناح‌ها اين است که صداي ايران را بشنويم و دستمان را به سوي ايران عزيز پرقدرت دراز کنيم. از جواب مثبت به صداي مام ميهن و به آن دست پرقدرت ايراني که براي همکاري به ملت و فرزندان خود دراز کرده است، ضرر نمي‌کنيم. روحاني با اشاره به سابقه ديرينه کشور ايران، فرهنگ بزرگ، استعداد درخشان، نخبگان، دانشجويان، ملت بزرگ و افراد با سابقه در امر تجارت و توليد، اظهار کرد: ما مي‌توانيم مسير بازتري را براي همه کارآفرينان، صنعتگران و ارايه‌کنندگان خدمات ارزنده، ايجاد کنيم. رييس‌ جمهور تاکيد کرد: بزرگترين هدف سفرهاي خارجي دولت يازدهم تسهيل در مسير تجارت، توسعه اقتصادي، صادرات کالاي ايراني، جذب سرمايه و فناوري‌هاي خارجي بوده است. روحاني افزود: در اکثر اين سفرهاي خارجي کارآفرينان و فعالين بخش اقتصاد و صنعت در کنار دولت بودند تا فضا براي تفاهمات و قراردادهاي آنها و همچنين پيشرفت کشور فراهم شود. بحمدالله قدم‌هاي خوبي برداشته شده است، اما راه طولاني پيش رو قرار دارد. رييس‌ جمهور به روند مثبت حرکت کشور پس از اجرايي شدن برجام اشاره کرد و گفت: البته انتظار مي‌رفت بعد از برجام رشد 10 درصدي کالا ايجاد شود که در آمار 6 درصد اعلام شد. ان‌شاء الله اميدواريم در 6 ماهه دوم حرکت سريع‌تري داشته باشيم. روحاني با اشاره به آمار 88 ميلياردي صادرات کالا در سال 2014 نسبت به آمار 12 ميلياردي در سال 1980 ميلادي ، ادامه داد: البته قبول داريم دوران 8 ساله جنگ تحميلي و تحريم‌هاي ظالمانه عليه کشور وجود داشت، اما امروز بايد گذشته را جبران کنيم و از هر منظر در جايگاه عزت و عظمت قرار گيريم. رييس‌‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه از دست دادن بازار بسيار آسان بوده اما بدست آوردن آن کار سختي است به ضرورت توجه به اموري که در کنار صادرات کالا ضروري است، اشاره کرد و ادامه داد: بايد حمل‌و‌نقل درست باشد. خريد هواپيما براي تقويت صنعت توريسم، عظمت ايران و تلف نشدن وقت مردم و اينکه محصولات داخلي به دنيا صادر شود، لازم است.

روحاني افزود: اگر هواپيما نخريم، مي‌گويند، نتايج برجام چه شد و اگر بخريم، مي‌گويند که لوکس و ساخت جديد است. مشخص نيست برخي‌ها در چه وادي سير مي‌کنند و يا اينکه عمرشان خيلي طولاني است وما خبر نداريم. رييس‌ جمهور افزود: بايد کاميون‌ها و کانتينر‌ها، هواپيماها و کشتي‌ها و به طور کلي، سيستم حمل و نقل کشور مجهز شود. روحاني خاطر نشان کرد: بايد همه وزارتخانه‌ها بويژه صنعت، معدن، تجارت، اقتصاد و جهاد کشاورزي به کمک صادرکنندگان بشتابند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان