نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 معاون حقوقي رئيس‌جمهور:
 بسياري از جرائم ناشي از جهل به قانون است 

معاون حقوقي رئيس‌جمهور گفت: اولين آثار روي کار آمدن يک رئيس‌جمهور حقوقدان حل بزرگ‌ترين منازعه قرن ايران و قدرت‌هاي بزرگ جهاني با استفاده از ابزارهاي قانوني بود.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين مجيد انصاري در اولين همايش مديران حقوقي دانشگاه آزاد اسلامي و دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط که با حضور ميرزاده رئيس دانشگاه آزاد، مصدق، مدير کل حقوقي دانشگاه آزاده و نماينده‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط برگزار شد، اظهار کرد: انسان به خصيصه آزادي که در وجودش دارد اشرف مخلوقات است. براي استفاده از اين خصيصه الهي يعني آزادي و اختيارگري خداوند ابزار زندگي اجتماعي را در اختيارش قرار داده است و از اين ابزار بعنوان حقوق بايد ياد کرد.

وي ادامه داد: اختيارگري يعني تشخيص خوب از خوب‌تر و تشخيص بد از بدتر؛ براي تشخيص اين امور از يکديگر خداوند ابزار بسيار کارآمدي را در نهاد بشر به وديعه گذاشته است. اولين حقوقدان براي بشر عقلش است، احکام عقلي مانند احکام شرعي محترم هستند و يکي از ابزارهاي تشريح قانون فقه ما عقل است. گاهي به عقل خود شخص ارجاع داده مي‌شود و گاهي به احکام صادره از جمع عقلا.

وي خاطر نشان کرد: در دين اسلام هيچ فعل از افعال انسان‌ها چه در اقدامات عملي و چه در امور ذهني از دايره شمول قانون و حقوق خارج نيست. آنقدر استناد به احکام عقلي مهم است که امام‌حسين(ع) در روز عاشورا وقتي بارها و بارها در مورد دين خدا، پيامبر(ص)، قرآن و قواعد شرعي حرف زدند و ديدند که دشمنان به اين‌ها قانع نمي‌شوند به حکم عقلي اشاره کردند و گفتند: حسن آزادگي و قبح ظلم را با عقل خودتان بسنجيد؛ چرا که هيچ انساني در درون خودش ظلم را نمي‌ستايد.

معاون حقوقي رئيس‌جمهور با اشاره به گستردگي علم حقوق اظهار کرد: در معناي خاص کلمه دانش حقوق، دانش بسيار گسترده و ناظر بر هنجار و ناهنجاري‌هاست. در آسيب‌شناسي‌هاي جامعه کارشناسان به اين نتيجه رسيده‌اند که کثرت پرونده‌ها و جرائم از عدم آشنايي جامعه با موازين حقوقي سرچشمه گرفته است.

وي با تاکيد بر ضرورت گسترش آموزش‌هاي حقوقي براي مردم گفت: در نظام آموزشي ما از پيش از دبستان تا تحصيلات تکميلي و همچنين آموزشگاه‌هاي جانبي مانند رسانه‌ها و صداوسيما توجهي به آموزش حقوقي نمي‌شود. چرا صدا و سيما شبکه‌اي در خصوص آموزش حقوق ندارد؟ در بسياري از موارد به اين علت جرائم رخ داده که مجرم از قواعد حقوقي و تبعات جرمش با خبر نبوده است. بسياري از جرائم ناشي از جهل به قانون است. مسئولين بايد حداکثر سرمايه‌گذاري را براي رفع اين مشکل انجام دهند.

وي از دستگاه‌هاي آموزشي به ويژه دانشگاه‌ها درخواست کرد تا در جهاد عمومي آموزش حقوقي براي اقشار مختلف مردم شرکت کنند.

معاون حقوقي رئيس‌جمهور گفت: خوب است که تشکيلاتي فراگير و سازمان يافته ايجاد شود تا در جهاد عمومي براي آموزش حقوق و قوانين شرکت کنند. اين آموزش‌ها بايد از پيش از دبستان شروع شود و ما امروز به خوبي کمبود اين آموزش‌ها را احساس مي‌کنيم.

معاون حقوقي رئيس‌جمهور با اشاره به رساله حقوقي امام سجاد (ع) گفت: من به تمام افرادي که با حقوق سر و کار دارند توصيه مي‌کنم اين رساله را مطالعه فرمايند؛ چراکه اين امام بزرگوار با تکيه بر منطق اسلام، قواعد حقوقي را شرح کردند ايشان حتي حقوق اعضاي بدن بر انسان را هم بيان کردند و با تشريح آن متوجه مي‌شويم که اگر حقوق اعضا و جوارحمان را رعايت کنيم از بسياري از جرائم در آينده پيشگيري کرده‌ايم.

وي همچنين گفت: از منظر اسلام آن‌قدر رعايت حقوق ديگران مهم است که امام حسين (ع) به يارانشان فرموده بودند اگر حقي از کسي بر گردن‌تان باشد با من به شهادت نمي رسد.

حالا عده‌اي امروز با اسم امام حسين (ع) حقوق مردم را تضعيف مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان