نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 بررسي مشکلات تناقض‌هاي آماري در گفت‌وگو با نمايندگان مجلس:
 محرمانه بودن آمـار، سياست درستي نيست 

برنامه‌ريزي صحيح و هزينه کرد اعتبارات در محل‌هايي که نيازمند حمايت و پشتيباني است جز در سايه داشتن آماري دقيق محقق نخواهد شد، موضوعي که ثمره آن اعتماد مردم به سياست‌ها و راهبردهاي دولت براي بهبود اوضاع کشور است.

در دنياي امروز بازنمايي از مشکلات جامعه در صورتي بروز و ظهور پيدا مي‌کند که بتواند واقعيت‌هايي از دل شهر را بر اساس آمار و ارقام صحيح بيرون بکشد موضوعي که اگرچه به اعتقاد کارشناسان از اهميت بيشماري برخوردار است و مي‌توان بر مبناي آن توانايي و کشش هر جامعه اي را بررسي کرد اما گاهي به جهت عدم ارايه نشاني صحيح از سوي مردم يا دستکاري در آمارها و ارقام، به زير سوال بردن برنامه ريزي‌ها و عدم تحقق راهکارها مي‌انجامد.

اهميت اين موضوع همين بس که مقام معظم رهبري در ديدار با مسئولان ستاد سرشماري عمومي‌نفوس و مسکن بر اين نکته اشاره کردند که اختلاف در آمارهاي مراکز آماري بلايي بزرگ است؛ گاهي مراکز مختلف در خصوص نرخ بيکاري يا نرخ تورم و رشد اقتصادي، آمارهاي متفاوتي بيان مي‌کنند که اين مسئله موجب ايجاد بي‌اعتمادي در مردم مي‌شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامي‌با اشاره به نادرست خواندن برخي آمارهاي دولتهاي قبلي توسط دولتهاي بعدي، افزودند: بايد منشأ اين دوگانگي‌ها مشخص شود، يعني يا در آن دوره در بيان آمارها اشکالي وجود داشته است يا در دوره‌ي پس از آن؛ و در هر صورت دستکاري در آمارها که در معرض قضاوت مردم فهيم نيز قرار دارد گناهي کبيره است.

از سويي ديگر رييس مجلس شوراي اسلامي‌نيز در نشستي با مسئولان آمار، به اهميت بيش از پيش سرشماري اشاره کرد و بر اين نکته تاکيد داشت که ارزش اين سرشماري از انتخابات کمتر نبوده و حتي بيشتر است.

دکتر لاريجاني با تأکيد بر محرمانه بودن آمارهاي ارائه شده از سوي مردم گفت: در اين ميان اطمينان مردم امر مهمي‌است و بدون شک اين آمار محرمانه بوده و از آن در جايي استفاده نخواهد شد و در بحث ماليات‌ها نيز به گزارش مرکز آمار استناد خواهد شد. به گزارش خانه ملت، اين روزها اختلاف آماري و نبود اعداد و ارقامي‌مشخص براي تعيين تورم، رکود، بيکاري يا اشتغال به يکي از موضوعات اساسي و جدي کشور تبديل شده و لذا به نظر مي‌رسد نبود آمار دقيق و يکسان از شاخص‌هاي کلان اقتصادي به بيراهه رفتن برنامه ريزي‌ها دامن زده است.

سطح اين اختلافات آماري به حدي گسترده شد که چندي پيش مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي‌در گزارشي به جزئيات اختلاف آماري دولت و مجلس اشاره کرد و رشد اقتصادي 4/0- درصدي براي سال 94 از سوي مرکز آمار ايران در ارديبهشت ماه سال جاري را رد کرد و پرده از اختلاف 6/1 درصدي آمارهاي ارايه شده براي رشد اقتصادي سال گذشته ميان دولت و بازوي پژوهشي مجلس برداشت.

کارشناسان بر اين باورند تا زماني که آمار دقيق و واقعي پايه برنامه‌ريزي‌هاي کشور قرار نگيرد تدوين سياست‌ها براي قرار گرفتن کشور روي ريل توسعه راه به جايي نخواهد برد.

عبدالرضا مصري در گفت وگو با خانه ملت، به اهميت داشتن نقش آمار در توسعه کشور اشاره دارد و مي‌گويد: هر کشور بر اساس اطلاعات درستي که در اختيار دارد مي‌تواند موفق عمل کند زيرا همه تصميم‌گيري‌ها بر اساس اطلاعاتي است که نسبت به موضوعي به دست آورده‌ايم و بر مبناي آن عمل مي‌کنيم.

نماينده مردم کرمانشاه در مجلس شوراي اسلامي، بر اين باور است که در امور مديريتي، کمترين نوساني در اطلاعات مي‌تواند شکافي ايجاد کرده که بيشترين ضربه را به کشور وارد مي‌کند لذا به نظر مي‌رسد پايه و اساس هرگونه تصميم‌گيري از سوي مسئولان، اطلاعات صحيح آماري است که بزرگترين ابزار مديريتي در هر کار به شمار مي‌رود. وي نبود اطلاعات و آمار دقيق را ضربه مهلکي به توسعه اقتصادي و اجتماعي کشور مي‌داند و مي‌افزايد: همين بي‌اطلاعي باعث خواهد شد که بسياري از کارگران نيز به جمع بيکاران اضافه شده و شغل خود را از دست دهند. جهانبخش محبي‌نيا نيز در گفت‌وگو با خانه‌ملت، تناقض‌هاي آماري را باعث انحراف جامعه از مسير اصلي خود مي‌داند و بر اين باور است که اين تناقض‌ها باعث به هم ريختگي برنامه‌ريزي‌هاي دولت مي‌شود و نشانه‌هاي غلط باعث خواهد شد جامعه از واقعيت‌ها به دور بوده و نتواند از برنامه ريزي‌هاي درست و اصولي بهره ببرد. نماينده مردم شاهين دژ، تکاب و مياندوآب در مجلس شوراي اسلامي‌مي‌گويد: تفاوت‌هاي آماري در ارزيابي تعداد بيکاران در کشور متفاوت است و در حقيقت اگر بخواهيم در زمينه به دست آمدن سنجش دقيق بيکاري به آمار دقيقي دست پيدا کنيم بايد به آمار مرکز پژوهش‌هاي مجلس تکيه کنيم اين در حالي است که دولت نيز در اين زمينه ممکن است آمارهايي ارايه دهد که با آنچه که مرکز پژوهش‌ها اعلام کرده متفاوت باشد زيرا مدل سنجش بيکاران و نحوه استفاده از اين آمار از سوي هر دومجموعه مجزا است.

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس دهم با انتقاد از اينکه معضلات آمارها تنها به همين مسايل ختم نمي‌شود و برخي از نهادها از ارايه آمار دقيق امتناع مي‌کنند، مي‌گويد: محرمانه بودن آمار سياست درستي نيست و نبايد شاخص‌هاي واقعي را از جامعه مخفي کنيم.

محبي نيا بر اين باور است که امروزه دوره پنهان کاري‌ها به سرآمده و با توجه به پيشرفت‌هاي موثري که در حوزه آي‌تي به دست آمده واقعيت‌هاي جامعه قابل کتمان نبوده و بسياري از کشورهاي پيشرفته نيز بر‌اساس همين آمارهاي درست و دقيق به برنامه‌ريزي‌هاي خود جهت داده اند.

مسعود رضايي عضو کميسيون اجتماعي در مجلس نيز در گفت‌وگو با خانه‌ملت، به عدم ارايه آمار دقيق از سوي مردم اشاره مي‌کند و اين معضل را نشان از بي اعتمادي مردم به دولت‌ها مي‌داند. نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي، معتقد است: مردم خود را در کنار دولت نمي‌بينند اين درحالي است که امروزه جامعه به سمت شفافيت در حرکت است اما اين شفافيت در دستگاه‌هاي اجرايي کمتر بوده تاجايي که گاهي مردم دچار برخي ضررها از ارايه اطلاعات درست شده‌اند که همين امر به بي‌اعتمادي آنها منجر شده است.

وي مي‌گويد: براي رفع برخي پنهان کاري‌ها بايد دولت و مجلس در مسير بيان واقعيت‌ها حرکت کند و مردم به وضوح عملياتي شدن آنچه که دولت به مردم وعده مي‌دهد را ببينند.

رضايي آمار دقيق را مبناي برنامه‌ريزي‌هاي درست مي‌داند و مي‌افزايد: امروزه آماردقيق و درست مبناي برنامه‌ريزي‌ها خواهد بود و به جامعه کمک خواهد کرد تا به اهداف خود برسد.

اين نماينده مردم در مجلس دهم، تاکيد مي‌کند که ارايه آمارهاي مختلف از سوي برخي نهادها نه تنها کمکي به برنامه‌ريزي‌هاي درست و دقيق نمي‌کند بلکه توسعه کشور درحوزه‌هاي اجتماعي و اقتصادي را با مشکل مواجه مي‌کند.

رضايي بر اين باور است که آمار دقيق هم باعث شناسايي کمبودها و هم باعث ارزيابي نقاط قوت مي‌شود و اگر نتوانيم به اين مهم دست يابيم هزينه کردها در حوزه‌هاي مختلف بي تاثير بوده و نقاط محروم در کشور روز به روز محروم‌تر خواهند شد.

به گزارش خبرگزاري خانه ملت، آنچه که امروز بيش‌از هرچيز حائز اهميت است توسعه و پيشرفت کشور با تکيه بر اقتصاد مقاومتي و توليدات داخلي است موضوعي که براي تحقق آن نيازمند شناسايي کمبودهايي هستيم که جز با داشتن آماري دقيق و درست محقق نخواهد شد حال اميد است متوليان اين عرصه همت گمارده تا با کمک مردم به اطلاعاتي دست پيدا کنند که براساس آن بتوانند معضلات جامعه را شناسايي کرده و درصدد رفع آن برنامه‌ريزي‌هاي اصولي را در دستور کار قرار دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان